Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego ogłosiła nabór do programów na rok 2025. Dzięki nim biblioteki mogą ubiegać się o dofinansowania na różne działania. Sprawdź, jak możesz otrzymać dofinansowanie!
Ostatnia aktualizacja artykułu: 15.12.2024 r.
Warto mieć na uwadze, że wnioski będzie można składać elektronicznie za pośrednictwem Systemu Obsługi Programów MKiDN. Przypominam, że 30 września 2024 roku ministra Hanna Wróblewska poinformowała o zmianach w Programach Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego na rok 2025. Listę zmian prezentuję tutaj.
Pomoc dla bibliotekarzy
Pamiętaj, że w serwisie „Dofinansowania dla bibliotek” za darmo znajdziesz:
- wygodny terminarz naborów
- wzory wniosków
- wskazówki
- przydatne dokumenty
- kryteria oceny wniosków
- przykłady kosztów kwalifikowanych
- przykłady zrealizowanych projektów
- listy rankingowe z poprzednich naborów
- poradnik „Jak napisać dobry wniosek?”
- i wiele innych.
Informacje o programach są również dostępne na stronie www MKiDN.
Promocja czytelnictwa
- Program służy dofinansowaniu projektów inspirujących do czytania. Jego celem nadrzędnym jest zaproszenie do rozmowy o książkach. Najważniejsi są czytelnicy, ich potrzeby, aspiracje i zainteresowania. Współfinansowane są wydarzenia, które pomagają czytać aktywnie, dostrzegać istotne zjawiska literackie, dzielić się doświadczeniami czytelniczymi. Szukamy inicjatyw o wysokiej jakości programowej, których ambicją jest pokonywanie barier, przeciwdziałanie cenzurze, pomijaniu i wykluczeniu. Zależy nam szczególnie na projektach włączających, otwartych na dialog (w tym na dialog międzyjęzykowy i międzypokoleniowy), poszukujących; ale równocześnie na profesjonalizacji procesu przygotowania i realizacji wydarzeń, na projektach, które stawiają na rozwój osobisty, wspierają pracę zespołową, dbają o wynagradzanie współpracowników, dostosowane do ich kompetencji i zaangażowania. Program jest skoncentrowany na polskiej i zagranicznej literaturze współczesnej, ale poszczególne projekty czy elementy tych projektów mogą służyć inspirowaniu dyskusji o książkach, które powstały w przeszłości. Program wspiera osoby i postawy twórcze, daje widoczność zawodom literackim: od autorki/autora, poprzez tłumaczy, redaktorów, wydawców, krytyków literackich, korektorów, grafików, rysowników czy ilustratorów. Zależy nam na projektach, które budują trwałe relacje, są gotowe na zobowiązania wieloletnie, otwarte na włączanie czytelników i czytelniczek w proces przygotowania i realizacji wydarzeń.
- Nabór trwa do 16 grudnia 2024 roku
- Szczegóły naboru
Partnerstwo dla książki
- Zasadniczym celem programu jest wsparcie finansowe wydarzeń kulturalnych (np. spotkań autorskich, czytań, wystąpień, dyskusji) i warsztatów organizowanych w księgarniach i w bibliotekach. Zależy nam przede wszystkim na projektach animujących te miejsca, rozwijających kompetencje ich kadry, aktywizujących społeczność użytkowników. Program ma pomóc pokazać przystępność i kulturotwórcze ambicje miejsc, w których dostępne są książki, a w efekcie atrakcyjność czytania jako angażującego formatu korzystania z kultury. Działania powinny być projektowane pod kątem potrzeb miejscowych czytelników, adekwatne do oferowanego księgozbioru, aspiracyjne, skutecznie promowane. Preferowane będą projekty skoncentrowane na książkach i budujące relacje z lokalnymi społecznościami.
- Nabór trwa do 16 grudnia 2024 roku
- Szczegóły naboru
Czasopisma
- Program służy dofinansowaniu czasopism kulturalnych o istotnym znaczeniu społecznym. Jego celem nadrzędnym jest udostępnienie czytelnikom wartościowych publikacji autorskich, profesjonalnie opracowanych edytorsko, wpisanych w unikalny, cyklicznie i konsekwentnie realizowany profil programowy. Program ma wspierać jakość pracy redakcyjnej – pozwolić na budowanie partnerskich relacji pomiędzy autorami i zespołami redakcyjnymi, umożliwiać procesy wydawnicze wymagające perspektywicznego planowania. Ma zachęcać do budowania relacji z czytelnikami oraz do poszukiwania nowych odbiorców. Pamiętając, że aktywnie działające czasopismo pełni rolę kulturotwórczą, chcielibyśmy, aby dofinansowywane projekty wyróżniały się odpowiedzialnością za jakość prowadzonej za ich pośrednictwem debaty. Program pozwala wzmocnić głos środowisk, których pespektywę estetyczną czy społeczną dane czasopismo dostrzega/reprezentuje, ale jego zadaniem jest równocześnie tworzenie warunków do społecznego dialogu, przeciwdziałanie gettoizacji oraz instrumentalizacji kultury. Zależy nam także, by dofinansowane czasopisma dbały o środowisko pracy – zapewniały równość kobiet i mężczyzn, respektowały wrażliwość i potrzeby grup defaworyzowanych.
- Nabór trwa do 16 grudnia 2024 roku
- Szczegóły naboru
Literatura
- Zasadniczym celem programu jest dofinansowanie wartościowych premier wydawniczych – ze szczególnym uwzględnieniem napisanej po polsku oraz przetłumaczonej na język polski literatury współczesnej. Program ma pomagać zarówno w wydawaniu beletrystyki i poezji, jak i publikacji eseistycznych, problemowych, reportażowych, dramaturgicznych, komiksowych, diarystycznych czy epistolarnych. A także takich, które swobodnie poruszają się pomiędzy gatunkami czy rodzajami literackimi. Program nie określa preferencji co do zastosowania czy charakteru książki (na przykład poprzez priorytet dla książek historycznych czy oczekiwanie walorów edukacyjnych). Nie stawia również, poza jednym wyjątkiem, ograniczeń tematycznych. Program nie określa grupy odbiorczej; mogą być w jego ramach dofinansowane książki przeznaczone dla czytelników w każdym wieku i o dowolnym poziomie kompetencji czytelniczych. Szczególnie cenne dla programu są publikacje przygotowane z ponadprzeciętną dbałością o proces redakcyjny i stawiające na wysoki poziom edytorski. Bardzo ważna dla programu jest także dostępność dofinansowanych publikacji, którą należy wiążąco zadeklarować, opisując model dystrybucji (w tym dystrybucji online) i działania promocyjne, które planuje wydawca.
- Nabór trwa do 16 grudnia 2024 roku
- Szczegóły naboru
Kultura Dostępna
- Celem programu jest wspieranie zadań służących ułatwieniu dostępu do kultury, skierowanych do szerokiego grona odbiorców i sprzyjających integracji społecznej.
- Nabór trwa do 16 grudnia 2024 roku
- Szczegóły naboru
Infrastruktura kultury
- Celem programu jest stworzenie optymalnych warunków dla prowadzenia działalności kulturalnej, poprzez modernizację i rozbudowę infrastruktury instytucji kultury, a także innych podmiotów działających w tym obszarze.
- Nabór trwa do 16 grudnia 2024 roku
- Szczegóły naboru
Kultura ludowa i tradycyjna
- Celem programu jest wspieranie zjawisk związanych ze spuścizną kultur tradycyjnych, transformacjami (przekształceniami i przemianami) poszczególnych elementów oraz współczesnymi kontekstami ich występowania.
- Nabór trwa do 16 grudnia 2024 roku
- Szczegóły naboru
Edukacja kulturalna
- Celem programu jest podnoszenie poziomu polskiej edukacji artystycznej poprzez wsparcie finansowe dla najciekawszych projektów, skierowanych do uczniów, studentów oraz absolwentów szkół i uczelni artystycznych.
- Nabór trwa do 16 grudnia 2024 roku
- Szczegóły naboru
Ochrona dziedzictwa kulturowego za granicą
- Celem programu jest poprawa stanu zachowania i wzmocnienie ochrony dziedzictwa kulturowego znajdującego się poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej oraz upowszechnianie wiedzy na jego temat.
- Nabór trwa do 16 grudnia 2024 roku
- Szczegóły naboru
Kultura cyfrowa
- Strategicznym celem programu jest zwiększenie liczby dostępnych zasobów dziedzictwa kulturowego w formie cyfrowej wraz z umożliwieniem ich ponownego wykorzystania. W ramach programu można realizować zadania dotyczące cyfryzacji dziedzictwa kulturowego obejmujące digitalizację i udostępnianie w Internecie zasobów muzealnych, bibliotecznych, audiowizualnych, zabytkowych oraz archiwalnych wraz z zapewnieniem bezpiecznej i długookresowej archiwizacji zasobów cyfrowych.
- Nabór trwa do 14 stycznia 2025 roku
- Szczegóły naboru
Miejsca pamięci i trwałe upamiętnienia w kraju
- Celem programu jest wspieranie samorządów w zapewnianiu stabilnej opieki nad najważniejszymi miejscami pamięci, stanowiącymi materialne świadectwo wydarzeń kluczowych dla narodowej tożsamości.
- Nabór trwa do 14 stycznia 2025 roku
- Szczegóły naboru
Nabory zakończone
Ochrona zabytków
- Celem programu jest zachowanie materialnego dziedzictwa kulturowego, realizowane poprzez konserwację i rewaloryzację zabytków nieruchomych i ruchomych oraz ich udostępnianie na cele publiczne.
- Nabór trwa do 12 listopada 2024 roku
- Szczegóły naboru
Kultura inspirująca 2025-2026
- Celem programu jest prezentacja na arenie międzynarodowej najbardziej wartościowych zjawisk polskiej kultury, w oparciu o projekty wspierające wieloletnią współpracę polskich instytucji kultury z kluczowymi instytucjami zagranicznymi, oraz w partnerstwie z polskimi placówkami zagranicznymi.
- Nabór trwa do 5 listopada 2024 roku
- Szczegóły naboru
Promocja kultury polskiej za granicą
- Celem programu jest kreowanie pozytywnego wizerunku Polski poza granicami kraju oraz trwałe zakorzenienie wśród zagranicznych odbiorców znajomości dorobku artystycznego i intelektualnego Polaków. Istotne dla realizacji celów programu jest pokazanie polskiej kultury w różnorodnej formie, poprzez prezentację dokonań wybitnych polskich artystów, w ramach prestiżowych przedsięwzięć kulturalnych.
- Nabór trwa do 5 listopada 2024 roku
- Szczegóły naboru
Edukacja artystyczna
- Celem programu jest podnoszenie poziomu polskiej edukacji artystycznej poprzez wsparcie finansowe dla najciekawszych projektów, skierowanych do uczniów, studentów oraz absolwentów szkół i uczelni artystycznych.
- Nabór trwa do 5 listopada 2024 roku
- Szczegóły naboru
Informacje o programach są również dostępne na stronie www MKiDN.
Źródło zdjęć: freepik.com