Nabór do programów Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego 2025 – lista dla bibliotek

Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego ogłosiła nabór do programów na rok 2025. Dzięki nim biblioteki mogą ubiegać się o dofinansowania na różne działania. Sprawdź, jak możesz otrzymać dofinansowanie!

Uwaga: lista będzie aktualizowana wraz z ogłoszeniem kolejnych programów MKiDN. Nabory do kolejnych programów zostaną ogłoszone na przełomie października i listopada 2024 roku.

Warto mieć na uwadze, że wnioski będzie można składać elektronicznie za pośrednictwem Systemu Obsługi Programów MKiDN. Platforma do składania wniosków zostanie udostępniona w przyszłym tygodniu. Ponadto 30 września 2024 roku ministra Hanna Wróblewska poinformowała o zmianach w Programach Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego na rok 2025. Listę zmian prezentuję tutaj.

Pomoc dla bibliotekarzy

Pamiętaj, że w serwisie „Dofinansowania dla bibliotek” za darmo znajdziesz:

• wygodny terminarz naborów
  • wzory wniosków
  • wskazówki
  • przydatne dokumenty
  • kryteria oceny wniosków
  • przykłady kosztów kwalifikowanych
  • przykłady zrealizowanych projektów
  • listy rankingowe z poprzednich naborów
  • poradnik „Jak napisać dobry wniosek?”
  • i wiele innych.

Ochrona zabytków

• Celem programu jest zachowanie materialnego dziedzictwa kulturowego, realizowane poprzez konserwację i rewaloryzację zabytków nieruchomych i ruchomych oraz ich udostępnianie na cele publiczne.

Kultura inspirująca 2025-2026

• Celem programu jest prezentacja na arenie międzynarodowej najbardziej wartościowych zjawisk polskiej kultury, w oparciu o projekty wspierające wieloletnią współpracę polskich instytucji kultury z kluczowymi instytucjami zagranicznymi, oraz w partnerstwie z polskimi placówkami zagranicznymi.
  • Szczegóły naboru

Promocja kultury polskiej za granicą

• Celem programu jest kreowanie pozytywnego wizerunku Polski poza granicami kraju oraz trwałe zakorzenienie wśród zagranicznych odbiorców znajomości dorobku artystycznego i intelektualnego Polaków. Istotne dla realizacji celów programu jest pokazanie polskiej kultury w różnorodnej formie, poprzez prezentację dokonań wybitnych polskich artystów, w ramach prestiżowych przedsięwzięć kulturalnych.
  • Szczegóły naboru – trwa aktualizacja danych

Edukacja artystyczna

• Celem programu jest podnoszenie poziomu polskiej edukacji artystycznej poprzez wsparcie finansowe dla najciekawszych projektów, skierowanych do uczniów, studentów oraz absolwentów szkół i uczelni artystycznych.
  • Szczegóły naboru

Informacje o programach są również dostępne na stronie www MKiDN.

Źródło zdjęć: freepik.com