spot_img

eLEMentarz inspiracji na Rok Lema

Błyskotliwe pomysły, bohaterowie i światy bez granic oraz futurologiczna perspektywa twórczości Stanisława Lema inspirują do dziś.
Akcja Lustra Biblioteki prezentuje inicjatywy bibliotek na Rok Lema.

A

ANIMACJE KSIĄŻKOWE

Biblioteka Publiczna Zespołu Placówek Kultury w Wąsoszu

Dzieci bawiły się w konstruktorów „Bajek Robotów”. Z puszek i tekturowych kubeczków tworzyły własne roboty, Maszyny Do Spełniania Życzeń i Elektrycerzy. To była świetna okazja, aby posłuchać fragmentu opowiadania „Wielkie lanie” i porozmawiać na temat przydatności robotów w życiu. Dzieci zgodnie podsumowały, że chętnie zaprzyjaźniłyby się z jakimś robotem. W ramach spotkania przy użyciu specjalnej nakładki dzieci mogły wprawić w ruch ilustracje, które ożywały na kartce.

ANIMACJA POKLATKOWA

Biblioteka Miejsko-Powiatowa
w Kwidzynie

„Wielkie lanie” Stanisława Lema to krótkie opowiadanie zaliczane do cyklu „Cyberiady”. Akcja utworów toczy się w świecie udziwnionych maszyn i robotów gdzie bohaterami są dwa roboty Trurl oraz Klapaucjusz. Biblioteczne multicentrum wykorzystując potencjał opowiadania stworzyło film w formie animacji poklatkowej.

BEZPŁATNE E-BOOKI

Stanisław Lem, jeden z najlepiej znanych na świecie polskich pisarzy XX wieku, autor najpoczytniejszych i najczęściej tłumaczonych dzieł science-fiction na świecie, został ogłoszony jednomyślnie przez Sejm literackim patronem roku 2021. Biblioteka Narodowa udostępnia kilka jego utworów, wybranych w porozumieniu z synem pisarza.
E-booki można bezpłatnie czytać online lub pobrać w formatach EPUB, MOBI i PDF z biblioteki cyfrowej polona.pl.

B

BAJKI Z KOSMOSU

Biblioteka Publiczna Miasta Gniezna

Na podstawie książki „Lem i zagadki Kosmosu” stworzono scenariusz umożliwiający dzieciom zapoznanie z sylwetką Lema. Pilotażowe zajęcia przeprowadzono w Przedszkolu nr 17 „Piastowska Gromada”. W scenariuszu pojawiły się m.in. zagadki „Bądź jak Lem”

MURAL LEMA

W centrum Warszawy powstał mural przedstawiający luminarzy polskiej literatury. Nie mogło tu zabraknąć Stanisława Lema.
Na malowidle wyróżniał się cytat zaczerpnięty z opowiadania „Kongres futurologiczny”. Kod do jego rozszyfrowania z alfabetem zamieszczono w innej części.

C

CAŁE WIEKI POD WIEKIEM

Miejska Biblioteka Publiczna
we Włocławku

Na terenie filii nr 1 przeprowadzono akcję zakopywania kapsuły czasu. Pojemnik został przygotowany własnoręcznie przez przyjaciela biblioteki i opatrzony specjalnym logo zaprojektowanym na tę okoliczność. Uczestnicy poproszeni zostali o przyniesienie ze sobą drobnych przedmiotów dla przyszłych pokoleń. Kilka drobiazgów przygotowały też bibliotekarki (zestawienia najpoczytniejszych w tym roku książek, płytę z filmami, aktualną gazetę, planetę Ziemię wykonaną na pikniku „Kosmiczne Stulecie”).
Odbyła się również mini zabawa literacka polegająca na szukaniu skojarzeń
i układaniu rymów do kosmicznych
fraz i wiele innych atrakcji.

CZYTANIE JEST ŚWIET(L)NE

Gminna Biblioteka Publiczna w Lipnie

Cykl spotkań dla dzieci i młodzieży odbywał się wokół literatury Stanisława Lema. Od początku roku przeprowadzano warsztaty z budowy robotów oraz przygotowano grę mobilną w oparciu
o „Bajki robotów” i zaaranżowano spotkanie z ekspertem z astronomii. Przed czytelnikami jeszcze konkurs czytania fragmentów literatury Stanisława Lema
w formie online oraz na zakończenie roku konkurs plastyczny „Biblioteka przyszłości”.

CAŁOROCZNA CHOINKA

Miejska Biblioteka Publiczna
w Mińsku Mazowieckim

Jedną ze ścian czytelni biblioteki prezentowana jest całoroczna choinka poświęcona twórczości Stanisława Lema
i Daniela Mroza. Odbędą się także urodzinowe opowieści LEMiniscencje.

WYSTAWA „LEM”

Narodowe Centrum Kultury przygotowało wystawę „LEM” promującą dzieła Stanisława Lema poprzez prace współczesnych artystów, którzy zinterpretowali plastycznie dziesięć książek Lema.
W ekspozycji znalazły się także kultowe grafiki Daniela Mroza oraz cytaty i fragmenty powieści Lema w postaci audiobooków.
Propozycja Narodowego Centrum Kultury jest dla wszystkich, którzy przyjemność obcowania z książkami Lema mają przed sobą, ale również tych, którzy czytali je już dawno i zechcą do nich wrócić. A jesteśmy przekonani, że warto, bo to proza inteligentna, przewrotna, dowcipna i zaskakująco aktualna – zachęca organizator.
Wystawa może odbyć się w każdej bibliotece, która włącza się w obchody Roku Lema.

D

DYKTANDO ORTOGRAFICZNE

Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Bobolicach 

W oparciu o teksty z książek Lema 17 listopada odbędzie się gminne dyktando ortograficzne dla trzech grup wiekowych.

E

ESCAPEROOM NIE Z TEJ ZIEMI!

Biblioteka Pedagogiczna w Zamościu

W ramach projektu zaplanowano trzy różnorodne przedsięwzięcia: regionalny konkurs na opowiadanie fantastyczne inspirowane twórczością Lema. Na podstawie prac bibliotek wyda zbiór opowiadań. Obędzie się też gra miejska „Podróż do przyszłości” dla uczniów szkół średnich. Zaaranżowane będą cztery pokoje zagadek w oparciu o wybrane teksty Lema oraz informacje dotyczące kosmosu.

F

FANTASTYCZNA BIBLEMTEKA

Miejska Biblioteka Publiczna
w Sopocie

Zgodnie z przekonaniem, że Lem wciąż inspiruje pokolenia artystów zorganizowano projekt „Fantastyczna bibLEMteka”. Składały się na niego: transmitowane w social mediach spotkania autorskie, pokaz filmu „Przekładaniec” wraz z prelekcją filmoznawcy i warsztaty pisarskie, lekcje biblioteczne, nauka programowania, quiz literacki. W wakacje Sopoteka zachęciła czytelników do udziału w facebookowym konkursie „Lem czytałby e-booki. Zabierz je a wakacje!”. Do wszystkich wypożyczonych książek Lema (lub o Lemie) bibliotekarze dodają stale pakiet kosmicznych naklejek.

FUTURYSTYCZNY MURAL

Gminna Biblioteka Publiczna
w Bulkowie

Na dziedzińcu biblioteki 12 września odsłonięto futurystyczny mural inspirowany twórczością Stanisława Lema. Wydarzeniu towarzyszył happening, wystawa oraz tort i gadżety
z nadrukowanym muralem. Dodatkowo przygotowano warsztaty teatralne, których efektem był „Performance Robotyczny” oraz utworzenie strefy relaksu, która jest miejscem i okazją do międzypokoleniowego dialogu.
Dzięki fuzji malarstwa, teatru, biblioteki
i międzypokoleniowym spotkaniom biblioteka chce, by pamięć o Lemie pozostawała ciągle żywa w lokalnej społeczności.

FESTYN RODZINNY

Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Raciborzu

We współpracy ze szkołą podstawową przygotowano „Festyn rodzinny na Nowych Zagrodach”, który odbędzie się
29 września. W programie imprezy szereg zdarzeń wpisujących się w Rok Lema: konkurs krótkich form literackich „Racibórz za 100 lat”, konkurs plastyczny „Mój robot”, „doLEMowywanie” – tworzenie słów z członem „lem”,
gra terenowa „100 gwiazd pana Lema”, akcja bookcrossingowa i lekcje biblioteczne o Lemie.

G

GOLEM

Miejska Biblioteka Publiczna
w Tomaszowie Mazowieckim

Działania projektowe obejmowały 14 wydarzeń kulturalnych i edukacyjnych nawiązując do opowiadań „Golem XIV”. Odbywały się wydarzenia promujące sylwetkę Stanisława Lema: prelekcje, wernisaż wystawy z grafikami Daniela Mroza, lekcje biblioteczne,
„Poranki z Lemem” – cykl internetowych publikacji wybranych fragmentów książek pisarza, warsztaty robotyki „Zbuduj robota”, konkurs plastyczny dla dzieci
„Jam jest robot hartowany”,
konkurs literacki „Namaluj słowem Niezwyciężony – krążownik klasy międzygwiezdnej” na recenzję dowolnej książki Lema oraz quiz on-line „Sepulkiada”. We wrześniu odbędą się lekcje biblioteczne „Książki Stanisława Lema, które przemeblują wam głowę” Podsumowanie odbędzie się 26 listopada.

H

HITOWY PIKNIK FUTUROLOGICZNY

Biblioteka Kraków

W ogrodzie biblioteki odbył się piknik futurologiczny „Kosmos to labirynt zbudowany z labiryntów”. Zaproszono rodziny z dziećmi, młodzież i dorosłych.
W programie: warsztaty z robotyki, prelekcja „Patrzymy w niebo”, głośne czytanie opowiadania „Trzej elektrycerze”, rodzinna zabawa budowania maszyn, których nazwy pojawiają się w utworach Lema. Najmłodsi przygotowali odrzutowe plecaki, marsjańskie opaski i przybyszów
z kosmosu. Była prezentacja łazika marsjańskiego, spotkania z pilotami samolotów i szybowców, bookcrossing. Największą atrakcją była wielkoformatowa rakieta kosmiczna, do której można było wejść i zrobić sobie zdjęcie.
W pikniku uczestniczyły 264 osoby.

I

INTERAKTYWNA TABLICA

Biblioteka Szkoły Podstawowej
nr 10 w Kaliszu

W ramach projektu „Lema znajdziesz
w bibliotece” stworzono interaktywną tablicę, gdzie zamieszczono odnośniki
do stron z informacjami o pisarzu, cytaty
i złote myśli Lema, odsyłacze do książek
i e-booków, wystaw poświęconych tej postaci czy informacji o początkach polskiej literatury fantastycznej.
Nie zabrakło linków do działań innych instytucji w ramach Roku Lema, linków
do audycji i słuchowisk, artykułów
i innych mediów. Materiały przesłano uczniom, a informacje zamieszczono na stronie internetowej i Facebooku szkoły.

J

JESZCZE WIĘCEJ LEMA

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Bydgoszczy

Wszystkie akcje popularyzujące nietuzinkową postać Lema i jego twórczość przeprowadzono online na Facebooku i blogu filii. Promowano publikacje dostępne w bibliotekach, przygotowano cykl filmowy o sowach
w kosmosie z quizami, ogłoszono konkurs plastyczny na portret Lema.

K

KOSMICZNY DZIEŃ

Biblioteka Szkoły Podstawowej
nr 1 w Konstancinie-Jeziornie

W szkole 8 października zorganizowany zostanie „Kosmiczny dzień”. Uczniowie zostaną zachęcani do przyjścia na lekcje
w stroju „jak z kosmosu”.
Będą też: wystawa prac „Mieszkańcy galaktyki”, fotobudka – każdy z uczniów będzie mógł poczuć się jak bohater książki Lema, czytanie opowiadań na lekcjach języka polskiego, konkurs na bajkę science fiction i wydanie e-booka
z tekstami, gazetki tematyczne.
Na korytarzach mają pojawić się zaszyfrowane wiadomości za pomocą alfabetu Lema. Już teraz można podziwiać wielką rakietę z cytatami z utworów Stanisława Lema oraz z zapowiedziami wydarzeń.

KOSMICZNY SIERPIEŃ

Miejska Biblioteka Publiczna
w Ciechanowie

Cykl warsztatów wakacyjnych
dla dzieci przybliżał informacje związane
z kosmosem i astronomią. Zajęciom towarzyszyła wystawa i warsztaty kreatywne podczas których, skonstruowano rakietę kosmiczną, stworzono figurki astronautów,
kosmiczne ludziki, makietę Układy Słonecznego z wykorzystaniem materiałów ekologicznych
oraz z recyklingu.

KOSMICZNI WYNALAZCY

Miejska Biblioteka Publiczna
w Trzebini

Propozycja biblioteki skład się z pięciu kosmicznych wypraw zainspirowanych twórczością Stanisława Lema,
które będą organizowane
w kolejne piątkowe popołudnia.
Wyprawa pierwsza „Elektrybałtowe rymowanki” to zabawy w tworzenie tautogramów i ilustracji do nich.
Z wykonanych prac przygotowana zostanie wystawa. Wyprawa druga
„Smoki Bazyleusza” obejmuje warsztaty rękodzielnicze szycia materiałowych poczwar. Wyprawa trzecia „Figle króla Baleryona” zakłada zabawy, łamigłówki, szarady oraz tworzenie lapbooków
o twórczości Lema. Wyprawa czwarta „Maszyna do spełniania życzeń” będzie okazją do tworzenia marionetek.
Wyprawa piąta „W świecie Trurla
i Klapaucjusza” obejmie wspólne tworzenie ekologicznej gry planszowej.

KOSMICZNY WYSTRÓJ

Biblioteka Centrum Kultury
w Książu Wielkopolskim

Kosmiczny wystrój niemal w całości opiera się na wykorzystaniu folii aluminiowej
w najróżniejszych formach. W centrum wystroju wyeksponowane zostały książki Stanisława Lema, do których lektury zachęcano odwiedzających czytelników. Przygotowano zakładki do książek
z ciekawostkami o pisarzu. Ogłoszono konkurs na stworzenie robota SF.

KOSMOROOM

Centrum Biblioteki i Kultury w Gminie Jeżewo z siedzibą w Laskowicach

W kosmoroomie zostaną zainstalowane elementy wszechświata z efektami świetlnymi. Przestrzeń wzbogacą prace uczestników warsztatów (i konkursu plastycznego) wykonane z masy papierowej – przybiorą one postać robotów i innych kosmicznych elementów. Kosmoroom będzie pełnił rolę wystawy pokonkursowej „W świecie fantasy
i science fiction”. Dodatkowo znajdzie się tam specjalny tor z przeszkodami dla robotów zaprogramowanych przez dzieci
i młodzież z pobliskich szkół podstawowych.

ODBICIE

W Vancouver (Kanada) też obchodzony jest Rok Lema pod hasłem „I’ve seen the future”. Z tej okazji wykonano mural nazwany „Reflection”,
czyli „Odbicie”. Niesie on w sobie wiele przekazów związanych z postacią Stanisława Lema.

L

LEM NA ŁAWCE

Miejska Biblioteka Publiczna
w Choroszczy 

Przy pięciu ławeczkach znalazły się zabezpieczone przed deszczem karty
z fragmentami dzieł patronów 2021 roku, w tym Stanisława Lema. Dodatkowo,
w przestrzeni placu, na czarnych kubikach ekspozycyjnych, pojawiły się portrety patronów.

LEM – AKCJA PLAKATOWA

Biblioteka Pałacu Młodzieży
w Warszawie

Na korytarzach placówki pojawiły się plansze z fragmentami z książek Lema. Zamysłem akcji było ukazanie wszechstronności pisarza i przybliżenie obserwatorom stylu pisarskiego Lema,
jak pojęć, które używamy współcześnie,
a które autor opisywał w swoich książkach już w latach 50. XX wieku pod wymyślonymi nazwami (Optony – czytniki książek, Lektony – Audiobooki, Biblioteka Trionów – Internet, Automat do wytwarzania towarów – Druk 3D).

LEMA ZNAJDZIESZ W BIBLIOTECE

Biblioteka Szkoły Podstawowej
nr 10 w Kaliszu

W ramach wielowymiarowego projektu
w bibliotece została przygotowana wystawa książek Stanisława Lema oraz innych o kosmosie i fantastyce, utworzona interaktywna tablica, zaaranżowano fantastyczną ściankę z motywami
o tematyce kosmicznej i wydano gazetkę szkolną z autorskimi opowiadaniami uczniów z koła dziennikarskiego.
Odbyły się: projekcja filmu online, spotkania i zajęcia czytelnicze „Poczytajmy w kosmosie”, lot w kosmos.

LEMON

Biblioteka Pedagogiczna
w Gorzowie Wielkopolskim

Projekt edukacyjny realizowany poprzez zabawy z wykorzystaniem narzędzi webowych. Składa się z 25 ułożonych alfabetycznie zadań o różnym stopniu trudności, w których uczestnicy poznają ciekawostki o życiu i twórczości Stanisława Lema, następnie wykonują aktywności przypisane każdej literce.
Dodatkowo projektowi będą towarzyszyć cykliczne publikacje ciekawostek dotyczących polskiego futurologa.
Wpisy będą pojawiały się do końca 2021 roku na Facebooku biblioteki.

LEMONIADOWY MIX

Miejska Biblioteka Publiczna 
w Przasnyszu 

Projekt składa się z czterech bloków tematycznych inspirowanych twórczością Stanisława Lema:
– „Coś fantastycznego!”: spotkania autorskie i warsztaty realizowane pod hasłem „To będzie fantastyczne!”
– „Coś kreatywnego!”: warsztaty kreatywne wyzwalające twórcze
myślenie i działanie
– „Coś oldskulowego!”: podróże
z przyszłości do przeszłości oraz wydarzenia dotyczące historii, dobrych obyczajów, mody, muzyki, literatury
– „Coś LEMoniadowego!”: wydarzenia nawiązujące do dzieł Lema.

LEMPRESS

Wojewódzka Biblioteka Publiczna
w Olsztynie

Międzynarodowy projekt typograficzny miał na celu zwrócenie uwagi na wartości związane z drukiem tradycyjnym, z literą, przybliżenie historii zanikającego rzemiosła, jakim są techniki składu i druku ręcznego oraz promocję techniki letterpress. Do współpracy zaproszono pracownie typograficzne z Polski, Niemiec, Holandii i Wielkiej Brytanii. W ramach odbyły się warsztaty typograficzne oraz cztery wystawy dedykowane pamięci Stanisława Lema i jego twórczości. Prezentacje z pracami nadesłanymi
w tej edycji projektu pojawiły się też
na ekspozycjach w galeriach w Olsztynie, Pile i we Fromborku.

M

MIESIĄC SCIENCE FICTION

Miejska Biblioteka Publiczna
w Słupsku

Podczas miesiąca science fiction użytkowników biblioteki spotkają liczne atrakcje. Czekać będzie wirtualny escaperoom dla dzieci
„Ucieczka z kosmodromu”, debata
„Lem – jego wizje i język”, książki
z rozszerzoną rzeczywistością, cyber rozgrywki planszówkowe,
konkurs plastyczny, seanse filmowe, ekspozycja starych plakatów kinowych dotyczących fantastyki, spotkania autorskie czy warsztaty komiksu
dla młodzieży „Lemolandia”.

MISJA LEM

Biblioteka Publiczna i Centrum Kultury w Trzciance

Przed budynkiem Centrum Integracji Społecznej powstała instalacja nawiązująca do opowiadania „Tragedia pralnicza”. W ramach akcji odbyły się również: czytanie pod „Pralkami Lema”, wystawa „Podróż do gwiazd”, konkurs
na opowiadanie science-fiction „Misja Lem” (połączony z warsztatami z pisarzem i spotkaniem autorskim, wpłynęło 91 prac z całej Polski), konkurs dla rodzin „Pojazd kosmiczny” wraz z wycieczką do toruńskiego planetarium.
Akcji towarzyszyły liczne warsztaty kodowania i Kosmiczne Wielkie Malowanie.

MONODRAM I KOSMICZNY BAL

Miejska Biblioteka Publiczna
w Nowej Soli

W oddziale dla dzieci zaproszono młodych odkrywców na wysłuchanie monodramu na podstawie opowiadania „Ratujmy Kosmos” połączonego z warsztatami tworzenia przestrzeni kosmicznych.
Dzieci w wieku przedszkolnym brały
udział w „Kosmicznym balu” z konkursem na najciekawsze przebranie.

N

NAJWIĘCEJ OSÓB CZYTAJĄCYCH LEMA

Miejska Biblioteka Publiczna 
w Przasnyszu 

W ramach festynu rodzinnego bito rekord Polski w jednoczesnym głośnym czytaniu fragmentu „Skarby króla Biskalara”
z „Bajek robotów” Stanisława Lema.
W wydzielonym sektorze Ośrodka Sportu
i Rekreacji zasiadło 122 lektorek
i lektorów, którzy czytali pod czujnym okiem dwojga niezależnych świadków obserwujących przebieg bicia rekordu. Czytanie trwało 6 minut 16 sekund i 36 setnych sekundy. Wydarzenie zostało nagrane i udokumentowane. Dokumentacja trafiła do Biura Rekordów, gdzie została poddana weryfikacji.
Już 2 sierpnia 2021 roku otrzymaliśmy informację, że rekord Polski został pobity.

MONODRAM I KOSMICZNY BAL

Biblioteka Pałacu Młodzieży
w Warszawie

Na konkurs wpłynęło 106 prac
z 8 pracowni plastycznych.
Wszystkie prace pokazano podczas pokonkursowej wystawy. Na wystawie zostały zamontowane wydrukowane fragmenty z książek napisanych przez Stanisława Lema: „Solaris”, „Cyberiada”, „Dzienniki gwiazdowe”, „Fiasko”,
„Bajki robotów”.

O

ODLOT Z LEMEM

Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Kłodzku

W holu wypożyczalni na specjalnej platformie zbudowanej z książek znalazła się wystrzałowa 1,5 m rakieta ze światełkami. Ustawiona jest na tle jeszcze wyższej rakiety, ale już w płaskiej formie. Obie to kompletna biblioteka dzieł twórcy
i o twórcy. W podróż międzyplanetarną podróż można wyruszyć po przywitaniu się z Lemem w wersji robota.
Odlotowi towarzyszy wystawa
i zakładki z cytatem Lema.

LEM 2021

Rok Lema to święto kultury, technologii i nauki. Przegląd najważniejszych projektów i wydarzeń z hasztagiem #RokLema, 100 wydań książek Lema
z całego świata, 365 cytatów czy alfabet Lema można znaleźć na stronie roklema.pl. Dostępne są tu również licencjonowane wystawy oraz inne źródła dotyczące pisarza.

OSTROWIADA LITERACKA

Miejska Biblioteka Publiczna
w Ostrowi Mazowieckiej

„Czytanie jest modne w Ostrowi Mazowieckiej” to akcja promująca
i zachęcająca do czytania książek. W maju odbył się konkurs na 3-minutowe nagranie czytania fragmentu powieści Stanisława Lema – wydarzenie i głosowanie na Facebooku biblioteki dotarło
do około 15 tys. osób.
Największym powodzeniem cieszył się fragment „Bajek robotów”.
W październiku odbędzie się festiwal „Ostrowiada literacka”, czyli spotkania z ostrowskimi twórcami, panel dyskusyjny, wystawa (w formie tradycyjnej i online), kiermasz książek, recital oraz escaperoom poświecone literaturze, kulturze i nowym technologiom.

P

PIKNIK RODZINNY

Miejska Biblioteka Publiczna
we Włocławku

Na przedsięwzięcie złożyły się: zabawy animacyjne, zabawy słowem, konkursy literacko-plastyczne i zabawy integracyjne. Do fascynującej podróży zachęcały literacka gra z kodami QR „LemOn”, gra słowna z rozszerzoną rzeczywistością „Galaktyka Czytelnika”, rodzinna gra planszowa oraz stoiska z opowiadaniami o gwiazdach i planetach, pokazów naukowych „Czary-mary” czy tworzenia robotów. Hitem pikniku była ścianka fotograficzna w kosmicznej aranżacji i z „prawdziwym” kosmonautą-bibliotekarzem. W pikniku udział wzięło 236 osób.

POEZJA MIŁOSNO–CYBERNETYCZNA

Biblioteka Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 5 we Wrocławiu

Spotkanie twórcze polegające na głośnej lekturze fragmentu „Cyberiady” dotyczącego maszyny do pisania wierszy – Elektrybałty. Zadaniem uczestników jest stworzenie własnego wiersza miłosnego, posiłkując się językiem dziedzin ścisłych. Spotkanie wieńczy głośna lektura deklamacja.

POKAZ MODY

Biblioteka Publiczna Gminy
Nowe Miasto nad Wartą

W ramach nieziemskiego tygodnia
w bibliotece w Boguszynie odbędzie się kosmiczny pokaz mody (stroje dla mieszkańców planety Kybera zaprojektują dzieci), któremu towarzyszyć będą warsztaty tworzenia elektrosmoków
z surowców wtórnych i wieczór konstruktorów.

WRZUTNIA LEMA

Biblioteka Śląska w Katowicach
w symboliczny sposób podkreśliła symbiozę literatury i technologii.
Na szybach otaczających wrzutnię umieszczono portret artysty, uważnie obserwującego zwracających książki czytelników i cytat z „Cyberiady”: Wiedza sama musi zastąpić przesąd, ale do tego potrzebny jest czas.

R

RECYKLINGOWY ROBOT

Gminna Biblioteka Publiczna
w Samsonowie 

Konkurs był okazją do zwiększenia zainteresowania twórczością Lema. Warunkiem udziału było wykonanie pracy z surowców wtórnych. Najczęściej wykorzystywano różnej wielkości kartony, foremki na jajka, pyty CD, butelki plastikowe, zakrętki a nawet stare piloty od telewizora czy klatkę po kanarku.
Inspiracją dla młodych konstruktorów były głównie opowiadania „Bajki Robotów”.
W bibliotece zorganizowano wystawę prac, która cieszyła się ogromnym zainteresowaniem. Oprócz robotów, była część poświęcona pisarzowi i jego twórczości. 

ROBOSTROFY

Biblioteka Publiczna w Piasecznie

Z okazji Roku Lema czytelnicy w wieku
9–12 lat zostali zaproszeni do udziału
w konkursie „ROBOstrofy” polegającym
na napisaniu wiersza o robocie oraz konkursie na pracę plastyczną, przestrzenną polegającą na zaprojektowaniu swojego robota.
Efekty zostaną zaprezentowane podczas wystawy pokonkursowej.

RODZINNA GRA MIEJSKA

Miejska Biblioteka Publiczna
w Tarnowskich Górach

„Bajki Robotów” to rodzinna gra miejska dla małych i dużych. W trakcie jej trwania uczestnicy przeniosą się do świata przyszłości stworzonego przez Stanisława Lema i staną do rywalizacji z innymi drużynami. Podczas chodzenia (lub biegania!) po mieście, poznają fantastyczne postacie, które będą im zadawać kosmiczne zadania logiczne, sprawnościowe i manualne. Uczestnicy będą mieli za zadanie zbudować rakietę, ułożyć klocki, które da się ustawić tylko dzięki współpracy, rozszyfrować sygnały prosto z przyszłości.

S

GALAKTYKA LEMA

Serwis narracyjny stworzony przez Polskie Radio poświęcony Stanisławowi Lemowi.
Łączy najważniejsze informacji
o życiu i twórczości jednego
z najwybitniejszych autorów fantastyki naukowej z archiwalnymi wypowiedzi pisarza. Na każdej z planet można poznać najważniejsze dzieła autora „Astronautów”, zagłębić się w świat biografii pisarza i odkryć tajniki jego warsztatu. Towarzyszy mu gra osnuta na motywach „Bajek robotów” Przewodnikiem po tej wyprawie jest głos samego Stanisława Lema.

SREBRNA KAPSUŁA CZASU

Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Olkuszu

W ramach Roku Lema zorganizowano spotkania czytelnicze online, ale głównym punktem obchodów był projekt „Srebrna Kapsuła Czasu”. Składał się z konkursu literacko-plastycznego „Moja wizja Olkusza za 100 lat”. Prace konkursowe zostały umieszczone w kapsule czasu. Planowany jest również powiatowy konkurs czytelniczy „Mistrz Pięknego Czytania” z utworami Lema. Uczniowie będą nadsyłać swoje wystąpienia w formie wideo.

SPEKTAKL PLENEROWY

Miejska Biblioteka Publiczna
w Nowej Soli

Rok Lema był świętowany wraz z aktorami teatralnymi. Spektakl plenerowy był kosmiczną opowieścią ze świata
„Bajek Robotów”, przygód Pilota Pirxa
i dwóch zwariowanych konstruktorów Trurla i Klapaucjusza. Wydarzeniu towarzyszyła wystawa oraz wykład „Aktualność pytań Lema”.

STO TWARZY LEMA

Biblioteka Szkoły Podstawowej
nr 8 w Będzinie

Kilka dni przed 100. rocznicą urodzin Stanisława Lema powielono sto odbitek ze szkicu twarzy pisarza. Zadaniem uczniów było ich pokolorowanie. Z przygotowanych rysunków bibliotekarka stworzyła z aktywem bibliotecznym specjalną wystawę „Sto twarzy Lema”. W ten sposób powstała specjalna ścianka, na tle której 13 września każdy mógł zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie z autorem „Bajek robotów”. W rolę pisarza wcielili się dwaj uczniowie klasy 8. Akcja cieszyła się dużym powodzeniem, a uczniowie robili sobie na jej tle zdjęcia także własnymi telefonami.

SZKOŁA NA INNEJ PLANECIE

Biblioteka Szkoły Podstawowej
w Czudcu 

Uczniowie na jeden dzień przenoszą się do szkoły znajdującej się na innej wymyślonej planecie po lekturze tekstów „Lem i zagadki kosmosu”
oraz „Futuropolis”. Dzień w odmienionej szkole z kosmicznym wystrojem poświęcony ma być głównie nauce.
Nauczyciele występujący w roli mistrzów, badaczy, naukowców powinni rozmawiać
z uczniami na temat wynalazków
i zachęcać do ich tworzenia.
Można przeprowadzić też eksperymenty
i zajęcia plastyczne poświęcone wizji świata lub szkoły za 100 lat.
Dobrze zaplanować wycieczki badawcze lub zachęcić do oglądania wartościowych programów naukowych.
Warto zachęcić młodych odkrywców w tym dniu, by przebrali za roboty lub inne istoty pozaziemskie oraz przygotować zadania do zmagań grupowych lub międzyklasowych.
Przy wejściu do szkoły warto rozdać tematyczne opaski i poinformować uczniów o ich „mocy”.

T

TEATR CIENI

Centrum Kultury – Biblioteki
i Sportu w Lelisie

Akcja czytelnicza polegała na nagraniu teatru cieni z biblioteczną pacynką Nowelką, która jak się później okazało miała jedno wielkie marzenie: pragnęła przenieść się do jednej z bajek Lema. Fragment pozostawiony został bez zakończenia celem zachęcenia użytkowników do sięgnięcia po książkę. Bibliotekarka biorąca udział w nagraniu przebrana była za robota-maszynę do spełniania życzeń.

U

UDANY LEM

Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Żninie

Na obchody Rok Lema złożyły się: wystawa „Alfabet Lema”, konkurs „Fantastyczne wizje Lema”, prelekcja „Wszystkie szaleństwa Stanisława Lema” i warsztaty literackie „Jak czytać Lema?”, gdzie analizowano jedno z najzabawniejszych opowiadań pisarza „Podróż siódma” ze zbioru „Dzienniki gwiazdowe”. W spotkaniu uczestniczyło około 90 osób.

ULUBIONA LEM PLANETA

Biblioteka Powiatowego Zespołu Szkół i Placówek Oświatowych
w Brzezinach

To warsztaty plastyczne prowadzone techniką akwarela+doodles. Zadaniem uczestników było tworzenie wzorzystych futurystycznych planet.

W

BOMBA MEGA–BITOWA

Festiwal przyszłości zorganizowano
w 100. rocznicę urodzin Stanisława Lema. Zapis rozmów i spotkań udokumentowano na stronie internetowej festiwalu.
Wydarzenie miało oddać „intelektualny geniusz tego pisarza oraz ogromną rozpiętość jego zainteresowań”.
To pomostowe wydarzenie łączące światy kultury, technologii i nauki, które miało miejsce w mieście, w którym pisarz spędził większość życia
i w którym powstała większość jego książek – w Krakowie.

WARSZTATY EDUKACYJNE

Biblioteka Publiczna w Łochowie

W projekcie najmłodsza grupa wiekowa wzięła udział w zajęciach czytelniczych na temat literatury fantastycznej „Książka to nie Kosmos” oraz tworzenia makiety kosmosu i pojazdy przyszłości. Młodzież przybyła na warsztaty z książką „Fantastyka inspiruje! Czytam,
tworzę i drukuję” oraz stworzyła wspólnymi siłami projekt 3D. Dla seniorów przygotowano zajęcia „Trening pamięci”. Podsumowaniem pracy trzech grup
będą zajęcia międzypokoleniowe, gdzie zostaną wykonane płaskorzeźby postaci Stanisława Lema za pomocą ceramiki pochodzących z odpadów
płytek ceramicznych.

WIDZIAŁEM PRZYSZŁOŚĆ

Gminna Biblioteka Publiczna
w Zwierzynie

Konkurs czytelniczy dla uczniów zorganizowano w formie spotkania
z wykorzystaniem różnych platform komunikacji online. Podczas kosmicznej podróży uczniowie mieli do wykonania sześć misji. Odwiedzili m.in.: planetę robotów, spotkali trzech elektrycerzy, odwiedzili króla Poleandra i księżyc. Konkursowe zadania zostały przygotowane w oparciu o wybrane fragmenty twórczości Lema
i skonstruowane w taki sposób, aby każdy z uczestników w oparciu o prezentowane materiały w czasie konkursu mógł rozwiązać konkursowe zadania.

Z

ZA 50 LAT

Biblioteka Szkoły Podstawowej
nr 8 w Będzinie

Konkurs inspirowany twórczością pisarza, który opisał czytnik książek w książce „Powrót z gwiazd” już w 1961 roku,
czyli prawie 50 lat przed jego wynalezieniem. Uczniowie mieli za zadanie zabawić się w futurologa i wymyślić,
jakie urządzenie/urządzenia pojawią się na świecie za 50 lat i jak będą działały.

ZABAWA 100 SŁÓW NA 100-LECIE

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Bydgoszczy

To zabawa literacka polegająca na napisaniu wiersza lub innego tekstu nawiązującego do postaci pisarza i jego twórczości. Zabawa skierowana jest do osób indywidualnych i grup w różnym wieku.

ZDJĘCIE NIE Z TEJ ZIEMI

Biblioteka Publiczna Gminy Nielisz

Twórczość Stanisława Lema była inspiracją do dwustronnej fotościanki, która została zainstalowana przed biblioteką. Futurystyczne kształty, soczyste barwy, roboty, kosmiczne rakiety oraz inne formy zabarwione z lekka polskim folklorem i wyobraźnią uczestników wakacyjnych zajęć.