spot_img

5 nagrodzonych inspiracji na Rok Lema

Tuż przed 100. rocznicą urodzin Stanisława Lema ogłosiłam akcję „eLEMentarz inspiracji na Rok Lema” połączoną z konkursem dla bibliotek. Czas na wyłonienie zwycięzców! Na samym końcu także niespodzianka.

Konkurs wsparło wydawnictwo HarperCollins i ufundowało nagrody dla bibliotek. Do pięciu zwycięskich bibliotek trafią książki z serii „Czytam Sobie” patronowane przez Lustro Biblioteki:

  • dla I miejsca – 20 egzemplarzy (5 nowości i 15 innych tytułów)
  • dla miejsc II-V – po 5 nowych tytułów.

5 nagrodzonych inspiracji

V miejsce – NAJWIĘCEJ OSÓB CZYTAJĄCYCH LEMA – Miejska Biblioteka Publiczna w Przasnyszu 

W ramach festynu rodzinnego bito rekord Polski w jednoczesnym głośnym czytaniu fragmentu „Skarby króla Biskalara” z „Bajek robotów” Stanisława Lema. W wydzielonym sektorze Ośrodka Sportu i Rekreacji zasiadło 122 lektorek i lektorów, którzy czytali pod czujnym okiem dwojga niezależnych świadków obserwujących przebieg bicia rekordu. Czytanie trwało 6 minut 16 sekund i 36 setnych sekundy. Wydarzenie zostało nagrane i udokumentowane. Dokumentacja trafiła do Biura Rekordów, gdzie została poddana weryfikacji. Już 2 sierpnia 2021 roku otrzymano informację, że rekord Polski został pobity.

IV miejsce – MISJA LEM – Biblioteka Publiczna i Centrum Kultury w Trzciance

Przed budynkiem Centrum Integracji Społecznej powstała instalacja nawiązująca do opowiadania „Tragedia pralnicza”. W ramach akcji odbyły się również: czytanie pod „Pralkami Lema”, wystawa „Podróż do gwiazd”, konkurs na opowiadanie science-fiction „Misja Lem” (połączony z warsztatami z pisarzem i spotkaniem autorskim, wpłynęło 91 prac z całej Polski), konkurs dla rodzin „Pojazd kosmiczny” wraz z wycieczką do toruńskiego planetarium. Akcji towarzyszyły liczne warsztaty kodowania i Kosmiczne Wielkie Malowanie.

III miejsce – ODLOT Z LEMEM – Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Kłodzku

W holu wypożyczalni na specjalnej platformie zbudowanej z książek znalazła się wystrzałowa 1,5 m rakieta ze światełkami. Ustawiona jest na tle jeszcze wyższej rakiety, ale już w płaskiej formie. Obie to kompletna biblioteka dzieł twórcy i o twórcy. W podróż międzyplanetarną podróż można wyruszyć po przywitaniu się z Lemem w wersji robota. Odlotowi towarzyszy wystawa i zakładki z cytatem Lema.

II miejsce – STO TWARZY LEMA – Biblioteka Szkoły Podstawowej nr 8 w Będzinie

Kilka dni przed 100. rocznicą urodzin Stanisława Lema powielono sto odbitek ze szkicu twarzy pisarza. Zadaniem uczniów było ich pokolorowanie. Z przygotowanych rysunków bibliotekarka stworzyła z aktywem bibliotecznym wystawę „Sto twarzy Lema”. W ten sposób powstała specjalna ścianka, na tle której 13 września każdy mógł zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie z autorem „Bajek robotów”. W rolę pisarza wcielili się dwaj uczniowie klasy 8. Akcja cieszyła się dużym powodzeniem, a uczniowie robili sobie na jej tle zdjęcia także własnymi telefonami.

I miejsce – FUTURYSTYCZNY MURAL – Gminna Biblioteka Publiczna w Bulkowie

Na dziedzińcu biblioteki 12 września odsłonięto futurystyczny mural inspirowany twórczością Stanisława Lema. Wydarzeniu towarzyszył happening, wystawa oraz tort i gadżety z nadrukowanym muralem. Dodatkowo przygotowano warsztaty teatralne, których efektem był „Performance Robotyczny” oraz utworzenie strefy relaksu, która jest miejscem i okazją do międzypokoleniowego dialogu. Dzięki fuzji malarstwa, teatru, biblioteki i międzypokoleniowym spotkaniom biblioteka chce, by pamięć o Lemie pozostawała ciągle żywa w lokalnej społeczności.

Gratulacje dla zwycięskich bibliotek! Dziękuję również wszystkim bibliotekarkom i bibliotekarzom za zgłoszenia.

Specjalnie z okazji Roku Lema i doceniając wiele wspaniałych inicjatyw bibliotek przygotowałam specjalny serwis „eLEMentarz inspiracji na Rok Lema”. Zapraszam!

Przejdź do serwisu


Źródło zdjęć: mat.konkursowe