spot_img

MIRABELKA – KIEŁKUJĄCA HISTORIA W 100LICY

Wyniki w kategorii biblioteki publiczne dzielnic Warszawy

Mirabelka – najlepsze warsztaty w bibliotekach publicznych m.st. Warszawy

Wyniki w kategorii biblioteki z całej Polski

Najlepsze biblioteki w kraju w ramach akcji „Mirabelka”


Weź udział w inspirującej akcji czytelniczej „Mirabelka – kiełkująca historia w 100licy” w ramach oficjalnych obchodów 100-lecia Niepodległości. Sprawdź, jak kiełkuje polska historia i jak rodzi się niepodległość. Zachęć czytelników do udziału w warsztatach i rozbudź w nich świadomość historyczną dzięki gotowym materiałom. Wygraj spotkanie autorskie oraz nagrody książkowe!

ZGŁOŚ SWOJĄ BIBLIOTEKĘ

  • weź udział w ogólnopolskiej akcji czytelniczej,
  • dołącz do obchodów 100-lecia niepodległości,
  • weź udział w konkursie z nagrodami,
  • skorzystaj z inspirującego scenariusza warsztatów i innych materiałów,
  • otrzymaj dodatkowe niepublikowane materiały (prezentacje, inspiracje, poradniki),
  • zorganizuj wartościowe warsztaty międzypokoleniowe,
  • i pokaż wszystkim, jak kiełkuje polska historia.

Aby zgłosić bibliotekę należy wypełnić poniższy formularz zgłoszeniowy i oczekiwać na potwierdzenie organizatora.

Formularz został zamknięty.

Zobacz Mirabelkowe warsztaty na Mapie Niepodległości

MATERIAŁY DODATKOWE I FORMULARZ RELACJI

MIRABELKA – KIEŁKUJĄCA HISTORIA W 100LICY

Akcja polega na organizacji w bibliotekach w całej Polsce warsztatów, na podstawie książki „Mirabelka” Cezarego Harasimowicza oraz opracowanych materiałów, w tym scenariusza „Mirabelka – kiełkująca historia”.

Celami akcji są:

  • promocja czytelnictwa;
  • rozbudzanie zainteresowania historią Polski;
  • zwiększenie świadomości na temat wydarzeń związanych z wojną;
  • włączenie społeczności do świętowania 100-lecia Niepodległości;
  • organizacja warsztatów w bibliotekach publicznych dzielnic Warszawy oraz innych bibliotekach na terenie Polski.

Organizatorem akcji jest Barbara Maria Morawiec, red. nacz. serwisu Lustro Biblioteki (www.lustrobiblioteki.pl). Natomiast współorganizatorem akcji jest Wydawnictwo Zielona Sowa.

Akcja „Mirabelka – kiełkująca historia w 100licy” jest realizowana w ramach obchodów stulecia odzyskania niepodległości.

Ze względu na fabułę książki akcja „Mirabelka – kiełkująca historia w 100licy” została podzielona na dwie kategorie:

  • kategoria I – dla bibliotek publicznych dzielnic Warszawy;
  • kategoria II – dla bibliotek z całej Polski.

W ramach akcji wybrane biblioteki otrzymają zestawy z materiałami przydatne do organizacji warsztatów oraz powalczą o cenne nagrody. Szczegóły i warunki udziału zostały podane poniżej.

Dodatkowe korzyści udziału w akcji:

  • realizacja wartościowych warsztatów;
  • dołączenie do oficjalnych obchodów stulecia odzyskania niepodległości;
  • promocja wydarzenia w serwisach niepodlegla.gov.pl oraz lustrobiblioteki.pl;
  • promocja biblioteki i „otwarcie się” na czytelników;
  • upowszechniania wiedzy o wydarzeniach związanych z odzyskaniem niepodległości na poziomie lokalnym i regionalnym.

MATERIAŁY DLA BIBLIOTEK

W ramach akcji Lustro Biblioteki przygotowało i udostępnia nieodpłatnie materiały edukacyjne oraz promocyjne. Każdy zainteresowany może z nich skorzystać przy organizacji warsztatów „Mirabelka – kiełkująca historia”.

Jeżeli nie posiadasz książki „Mirabelka” w księgozbiorze skorzystaj z zamieszczonych w scenariuszu cytatów, fragmentów książki, nagrań audiobooków lub kup książkę z 30% (1 ezg.) lub 40% (2 i więcej egz.) rabatem poprzez ten formularz z bezpłatną wysyłką.

Materiały do pobrania:

Dodatkowe materiały dostępne online:

Fragment audiobooka „Mirabelka” – czyta: Grażyna Wolszczak

Fragment audiobooka Vademecum „Mirabelki” – czyta: Grażyna Wolszczak

Film z autorem książki „Mirabelka”

WARSZTATY DLA POKOLEŃ

Na podstawie powyżej załączonego scenariusza oraz materiałów zadaniem bibliotek będzie organizacja warsztatów dla czytelników. Scenariusz można dowolnie modyfikować i dostosowywać do możliwości biblioteki. Termin realizacji warsztatów w bibliotekach: 1 sierpnia 2018 – 17 listopada 2018 roku.

Biblioteki w scenariuszu znajdą inspiracje oraz pomysły na interesujące akcje jak np. drzewo pamięci, kulki z bibułki, warsztaty robienia koralików, karty pracy oraz pytania do ważnych rozmów przybliżających fakty historyczne (w tym m.in. o getcie) i na temat postaci (m.in. Irena Sendlerowa). Wśród pomysłów także gra miejska oraz wycieczka patriotyczna szlakiem Mirabelki.

Jak wiemy kształtowanie postaw i wartości historycznych jest równie ważne jak pielęgnowanie rodzinnych korzeni. Dlatego akcję można zorganizować dla czytelników w różnym wieku – od najmłodszych do najstarszych tak, aby spotkania stały się okazją do międzypokoleniowych dialogów oraz odkrywania wspomnień.

WARSZTATY W WARSZAWSKICH BIBLIOTEKACH

Do udziału w akcji „Mirabelka – kiełkująca historia w 100licy” zapraszam wszystkie biblioteki publiczne dzielnic Warszawy. To właśnie biblioteki mieszczące się w stolicy Polski mają możliwość organizacji warsztatów najbliżej prawdziwych wydarzeń i miejsca, w którym rosła Mirabelka. Jest z nami także Biblioteka Publiczna m.st. Warszawy – Biblioteka Główna Województwa Mazowieckiego.

Dla warszawskich bibliotek organizatorzy przygotowali zestawy złożone z:

  • książki „Mirabelka” Cezarego Harasimowicza;
  • scenariusza „Mirabelka – kiełkująca historia” Barbary Marii Morawiec;
  • plakatu A3;
  • pakietu dyplomów i zakładek.

Z uwagi na ograniczoną liczbę zestawów (57) materiały zostaną rozdzielone z limitem na daną dzielnicę. Szczegóły dostępne są w regulaminie. Biblioteki wraz z filiami mogą dzielić się otrzymanymi materiałami i korzystać z tych udostępnionych online na stronie akcji. Wszystkie biblioteki wraz z filiami będą walczyły o nagrody, niezależnie która z nich otrzyma zestaw.

W konkursie na najlepszą relację z warsztatów biblioteki powalczą o:

  • nagrodę główną – spotkanie autorskie z Cezarym Harasimowiczem (autorem książki) oraz Martą Kurczewską (ilustratorką książki);
  • dwie nagrody książkowe – dwa zestawy nowości wydawniczych o wartości 200 zł każdy.

Nagrody ufundowało Wydawnictwo Zielona Sowa.

Termin nadesłania relacji z warsztatów: do 23 listopada 2018 roku.

WARSZTATY W INNYCH BIBLIOTEKACH

Wszystkie zainteresowane biblioteki (publiczne, szkolne, pedagogiczne i inne wraz z filiami) również mogą skorzystać z udostępnionych materiałów i zorganizować warsztaty w całej Polsce w ramach akcji „Mirabelka – kiełkująca historia w 100licy”. W ramach konkursu na najlepszą relację z warsztatów biblioteki powalczą o nagrodę, na którą składa się zestaw nowości wydawniczych o wartości 300 zł. Nagrodę ufundowała Barbara Maria Morawiec.

TRAF NA MAPĘ NIEPODLEGŁOŚCI

Jeżeli chcesz zorganizować wydarzenie w ramach akcji „Mirabelka – kiełkująca historia w 100licy” zgłoś je na mapę oficjalnych obchodów stulecia niepodległości na stronie niepodlegla.gov.pl. To bardzo proste!

Po zgłoszeniu biblioteki i otrzymaniu potwierdzenia od Lustra Biblioteki oraz minimum 14 dni przed organizacją zaplanowanych warsztatów będzie możliwe dodanie wydarzenia na oficjalną mapę Niepodległości.

W formularzu możesz dodać szczegóły organizowanych warsztatów w ramach akcji „Mirabelka – kiełkująca historia w 100licy”, linkować do strony internetowej swojej biblioteki, wgrać obrazek użyty do promocji wydarzenia. Informuj o wydarzeniu całą Polskę i lokalną społeczność oraz promuj swoją bibliotekę.

Instrukcja dodania wydarzenia (warsztatów) organizowanego przez biblioteki

  1. Wydarzenie należy dodać minimum 14 dni przed jego rozpoczęciem.
  2. Wejdź na stronę internetową niepodlegla.gov.pl.
  3. Na „trzecim ekranie” z nagłówkiem „Włącz się w obchody” kliknij „Dodaj wydarzenie” lub kliknij w ten bezpośredni link.
  4. Wypełnij formularz podając niezbędne dane identyfikujące wydarzenie.
    Uwaga! Pamiętaj, aby w polu „Jaki rodzaj wydarzenia chcesz zgłosić?” zaznaczyć „Inne” i wpisać: Wydarzenie organizowane w ramach akcji „Mirabelka – kiełkująca historia w 100licy” organizowanej przez Barbarę Marię Morawiec, red. nacz. serwisu Lustro Biblioteki (www.lustrobiblioteki.pl).
  5. Zatwierdź formularz klikając opcję „Dodaj wydarzenie”.

Masz pytania? Wypełnij formularz kontaktowy

Administratorem danych osobowych jest Organizator akcji. Dane wpisane w formularzu kontaktowym będą przetwarzane w celu udzielenia odpowiedzi na przesłane zapytanie zgodnie z Polityką Prywatności oraz Regulaminami akcji (do pobrania powyżej).