spot_img

Najlepsze biblioteki w kraju w ramach akcji „Mirabelka”

Akcja Lustra Biblioteki „Mirabelka – kiełkująca historia w 100licy” dotarła do 700 bibliotek różnego typu, a udział w warsztatach międzypokoleniowych wzięło tysiące osób z całej Polski. Mirabelka stała się inspiracją dla małoletnich i stuletnich, pokazała, że młode i starsze pokolenia mogą znaleźć wspólny język.

Akcja odbyła się w ramach oficjalnych obchodów setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości – dzięki temu zwiększyła się świadomość młodych ludzi na tematy związane z naszą historią, ale i zachęciła do składania życzeń dla Polski.

Najpopularniejszą aktywnością wykorzystaną podczas warsztatów stało się drzewko pamięci polegające na stworzeniu korony drzewa z odciśniętymi lub wyciętymi na papierze kształtami dłońmi – i tu właśnie znalazły się życzenia dla Polski.

Akcja przybrała również charakter ekologiczny. Już wkrótce zakiełkują nowo posadzone mirabelki w wielu miejscowościach – będą to mirabelki niepodległościowe.

Jestem dumna z bibliotekarzy za to, że tak kreatywnie zorganizowali warsztaty. Ich zaangażowanie przełożyło się na aktywności takie jak: kapsuła przyszłości z przesłaniem dla przyszłych pokoleń, tworzenie bransoletek w barwach narodowych i nawiązywanie do motywów literackich poprzez przebrania za bohaterów książek na wzór pracowni strojów karnawałowych braci Alfusów, gry miejskie z quizem historycznym. To tylko kilka z przykładów. Wspólnym mianownikiem dla wszystkich tych działań było czytanie, ale i też słuchanie audiobooka, książki „Mirabelka”, która poruszyła serca, ale i odnowiła pamięć o losach Polski.

Nieodłącznym elementem prawie każdego spotkania w bibliotekach była degustacja przetworów z mirabelek. Bibliotekarze dalej kontynuują warsztaty, co jest najlepszą rekomendacją.

Zwycięskie biblioteki

W stolicy wygrała mokotowska biblioteka dla Dzieci i Młodzieży nr XXXIII, która stworzyła mapę wspomnień, rodzinny spacerownik śladami bohaterów książki i konkurs na wywiad ze świadkiem historii. Wyniki w kategorii biblioteki publiczne m.st. Warszawy dostępne są tutaj.

Mirabelka – najlepsze warsztaty w bibliotekach publicznych m.st. Warszawy

Teraz nadszedł czas, by ogłosić laureatów w skali kraju. Trzeba przyznać, że poziom nadesłanych prac był bardzo wysoki. Werdykt Jury był trudny, ale udało się wyłonić zwycięzców.

I miejsce

Biblioteka Zespołu Szkół Specjalnych w Brzezinach

Uczestnikami warsztatów byli uczniowie Zespołu Szkół Specjalnych w Brzezinach, dzieci i młodzież z niepełnosprawnością intelektualną w wieku od 7 do 24 lat oraz inni zaproszeni. Wzięli oni udział m.in. w:

 • stworzeniu kapsuły przyszłości z przesłaniem dla przyszłych pokoleń,
 • prezentacji „Odkrywanie śladów przeszłości” (ukazanie prawdziwych pamiątek z okresu opisanego w książce),
 • sadzeniu mirabelek,
 • wyjeździe do Warszawy i odnalezieniu prawdziwych śladów Mirabelki (zdj. w leadzie).

Wątki lektury przestawione zostały w postaci scenek rodzajowych w wykonaniu uczniów ZSS w Brzezinach. W scenie ukazującej postać Ireny Sendlerowej wystąpiły gościnnie bibliotekarki Biblioteki Pedagogicznej w Brzezinach.

– Przygotowania do warsztatów były codziennym odkrywaniem kolejnych możliwości przedstawienia treści lektury tak, aby była ona atrakcyjna dla osób z niepełnosprawnością intelektualną. Było przy tym bardzo wiele wzruszeń, bo taka jest ta historia, prawdziwa do bólu, przejmująca i łapiąca za serce. Było też wiele radości: tworzenie kolejnych elementów scenografii, pomysłowość przy przedstawianiu rzeczywistości za pomocą tego, co zwykle chomikujemy w szkolnych przechowalniach „przydasiów”, twórczej współpracy przy sklejaniu scenariusza i przeplataniu go elementami prezentacji przygotowanej przez nauczycielkę historii. Wreszcie same warsztaty, które obfitowały w ogromną aktywność uczniów. Wszyscy chcieli wszystko dobrze zobaczyć, dotknąć, ocenić. Było mnóstwo pytań i zaciekawienia ze strony dzieci i młodzieży uczestniczących w akcji, co jest największą radością dla nauczyciela każdej szkoły, a zwłaszcza specjalnej. Mimo wielu znaków zapytania stawianych wcześniej dziś mogę powiedzieć: udało się! Piękna historia, piękna idea, piękna nauka dla młodego pokolenia! Bardzo dziękuję za „Mirabelkę” i za pomysł mirabelkowej akcji dla bibliotek! – mówi Agnieszka Zielińska, organizatorka warsztatów.

Już jutro ukaże się pełna relacja z warsztatów w osobnym artykule.

II miejsce

Biblioteka Publiczna im. Stefana Rowińskiego w Ostrowie Wielkopolskim – Filia nr 2

Bibliotekarze postawili na warsztaty plastyczno-teatralne „Mirabelka”. W programie spotkań z młodzieżą znalazły się: głośne czytanie, zajęcia z dramy, szydełkowanie, tkanie, konstruowanie, lepienie, majsterkowanie, słodki poczęstunek w kawiarence bibliotecznej.

Historia warszawskich drzew mirabelkowych, świadków niezwykle pięknych, ale także tragicznych losów mieszkańców dzielnicy żydowskiej, następnie getta, a potem wyzwolonej stolicy pięknie opowiedziana przez Cezarego Harasimowicza i zilustrowana przez Martę Kurczewską stała się inspiracją do cofnięcia się w czasie również w przypadku Ostrowa Wielkopolskiego. Wszystko to zostało zilustrowane i opowiedziane w poniższej prezentacji.

– Dzieci były zafascynowane możliwością działań plastyczno-teatralnych w niecodziennym wnętrzu starej kamienicy – „mieszkania dla książek” jak to określiły oraz swobodą poruszania się między regałami. Goście czytający książkę byli przejęci historią ostrowskich i warszawskich mirabelek oraz zmartwieni losem starych drzew w miastach i roślinności w ogóle w dobie betonowania wszystkiego. Bibliotekarki cieszyły się z nowych twarzy, które pojawiły się w ich filii oraz z faktu, że rodzice zapisali się wraz z dziećmi do korzystania z księgozbioru. Wszyscy byli bardzo zadowoleni z realizacji projektu! – podsumowuje Regina Walotka, kierownik filii.

III miejsce

Miejska Biblioteka Publiczna im. Marii Dąbrowskiej w Ostrowi Mazowieckiej

Akcja w ostrowskiej bibliotece została przeprowadzona w formie warsztatów, w których udział wzięli studenci Uniwersytetu Trzeciego Wieku, a w szczególności uczestnicy Sekcji Literackiej UTW.

– Wspaniała podróż w czasie, przepiękna książka dla dzieci i dorosłych i dla wszystkich pokoleń. Pracowaliśmy wspólnie, zrobiliśmy coś konkretnego dla uczczenia 100-lecia, poczuliśmy się jak w czasach przedwojennej Warszawy – tak oceniają warsztaty sami uczestnicy.

Super, że włączyliśmy się w tę akcję – mówi Jolanta Andruszkiewicz, dyrektor MBP.

Nagrody

Nagrodami za zajęcie miejsc I-IV dla bibliotek jest nie tylko publikacja relacji z warsztatów, ale zestawy składające się z:

 • nowości wydawniczych o wartości 300 zł,
 • 100 lustrzanych zakładek do książek,
 • egzemplarzy czasopisma „Biblioteka Publiczna” o wartości 100 zł.

Wyróżnienia

Doceniając zaangażowanie bibliotek z różnych zakątków kraju w akcję i aktywność na Mapie Niepodległości, która została zdominowana przez mirabelkową akcję, postanowiłam, po weryfikacji formalnej każdej z nadesłanych relacji, wyróżnić jeszcze kilka bibliotek. W ramach nagrody już wkrótce w Lustrze Biblioteki zostaną opublikowane relacje z przeprowadzonych warsztatów międzypokoleniowych.

Wyróżnienia w ramach akcji „Mirabelka – kiełkująca historia w 100licy” otrzymują (kolejność przypadkowa):

 • Biblioteka Pedagogiczna w Białej Podlaskiej za warsztaty „Odkrywamy tajemnice przeszłości – historia najbliżej nas Niepodległa Wola”
 • Miejska Biblioteka Publiczna – Barwna Multimedialna Biblioteka dla Dzieci i Młodzieży w Białej Podlaskiej za warsztaty „Mirabelka – kiełkująca historia w 100licy”
 • Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna „Biblioteka pod Atlantami”
 • Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy w Piasecznie wraz z filiami w Józefosławiu oraz Zalesie Dolne za warsztaty „Mirabelka – drzewo pełne wspomnień” i „Mirabelka – zwykłe drzewo, niezwykła historia”
 • Gminna Biblioteka Publiczna w Lipowej za warsztaty „Nie tylko stolica Mirabelką słynie”
 • Gminna Biblioteka Publiczna w Długołęce za warsztaty „Mirabelka – kiełkująca historia”
 • Koszalińską Bibliotekę Publiczną im. Joachima Lelewela za warsztaty „Mirabelka – kiełkująca historia w 100licy”
 • Bibliotekę Publiczną Gminy Godziesze Wielkie za warsztaty „W cieniu Mirabelki”
 • Gminna Biblioteka Publiczna w Boguchwale za warsztaty „Mirabelka – kiełkująca historia… w Boguchwale”
 • Miejska Biblioteka Publiczna im. Agnieszki Osieckiej w Darłowie za warsztaty ,,Mirabelka w 100licy i Darłowie”
 • Centrum Kultury i Bibliotek Gminy Dębica – Filia Biblioteki Publicznej w Stasiówce za warsztaty „Drzewo – niemy świadek historii”
 • Miejska Biblioteka Publiczna im. Cypriana K. Norwida w Świdnicy za warsztaty „Cysters poznaje Mirabelkę”
 • Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Chociwlu za warsztaty „Mirabelka w Chociwlu”
 • Biblioteka Szkolna Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Sulęcinie za warsztaty „Most pamięci – z szelestem drzew”

Gratulacje!