spot_img

Relacje z warsztatów „Mirabelka” – materiały dla bibliotek

Akcja „Mirabelka” zakiełkowała już w ponad 600 bibliotekach w całej Polsce. Do redakcji Lustra Biblioteki napływają pierwsze relacje z warsztatów organizowanych przez uczestniczące w akcji biblioteki. Teraz nadszedł czas na konkurs dla bibliotek na najlepszą relację. Sprawdźcie, jak wygrać książki!

Materiały dodatkowe dla bibliotek

Do wszystkich bibliotek, które zgłosiły swój udział w akcji „Mirabelka – kiełkująca historia w 100licy” wysłane zostały e-maile z dotychczas niepublikowanymi materiałami. Z uwagi, że niektóre biblioteki miały problem z odbiorem e-maili na swoich skrzynkach pocztowych poniżej zamieszczam przydatne materiały dodatkowe do wykorzystania w trakcie organizowanych warsztatów międzypokoleniowych. Pobierz:

Oczywiście scenariusz warsztatów i liczne materiały informacyjno-promocyjne wraz z regulaminem dostępne są cały czas na stronie internetowej akcji.

Konkurs na najlepszą relację

Każda biblioteka, która weźmie udział w akcji i nadeśle relację będzie uczestniczyć w konkursie na najlepszą relację. Do wygrania są:

 • W edycji dla bibliotek z całej Polski (nie dotyczy bibliotek publicznych m.st. Warszawy) do wygrania są nowości wydawnicze dla czytelników. Doceniając zaangażowanie bibliotek z różnych zakątków kraju w akcji i aktywność na Mapie Niepodległości, która została zdominowana przez mirabelkową akcję, postanowiłam zwiększyć pulę nagród w konkursie. Teraz do wygrania jest nie jeden, a aż trzy zestawy nowości wydawniczych o wartości 300 zł każdy z extra zestawem 100 lustrzanych zakładek do książek. Nagrody ufundowałam osobiście.
 • W edycji dla bibliotek publicznych m.st. Warszawy do wygrania są spotkanie autorskie z twórcami książki oraz dwa zestawy nowości wydawniczych o wartości 200 zł każdy. Nagrody ufundowało Wyd. Zielona Sowa.
 • Zwycięskie najlepsze relacje zostaną opublikowane w Lustrze Biblioteki.

Mirabelka – kiełkująca historia w 100licy

Formularz relacji uprawniający do udziału w konkursie na relację

W napisaniu relacji pomoże Wam miniporadnik „Jak napisać ciekawą relację?”, z którego dowiesz się:

 • Jak zwrócić uwagę na bibliotekę za pomocą (nie)zwykłej relacji?
 • Jak zaprezentować się w sprawozdaniu od najlepszej strony?
 • Jak połączyć tekst z multimediami?

Z uwagi na ochronę prawnoautorską ten materiał przesyłany jest tylko drogą e-mailową do uczestników akcji. Jeśli jeszcze nie otrzymałeś e-maila z poradnikiem, napisz na adres konkurs@lustrobiblioteki.pl

1. Do kiedy należy przesłać formularz relacji?
Wypełniony elektronicznie i podpisany odręcznie formularz relacji w formie skanu (wystarczy strona ze zdj. podpisu) należy przesłać ostatecznie do 23 listopada 2018 roku do godz. 23:59 na adres: konkurs@lustrobiblioteki.pl.
2. Czy wypełnienie formularza relacji jest obowiązkowe?
Tak, by móc walczyć o zestawy nowości wydawniczych w Konkursie na najlepszą relację oraz by wywiązać się z warunków uczestnictwa w akcji.
3. Czy mogę przesłać relację w innej formie?
Tak, formularz jest postawą do weryfikacji zgłoszenia pod względem formalnym. W konkursie na najlepszą relację masz większe szanse, gdy napiszesz własny tekst, nagrasz z uczestnikami film, prześlesz zdjęcia dokumentujące warsztaty lub zaproponujesz swój nieszablonowy pomysł na niecodzienną relację.
4. Co będzie oceniane w relacji?
W trakcie wyboru najciekawszej relacji Organizator i Jury biorą pod uwagę jej oryginalność, kreatywność, atrakcyjność oraz sposób przygotowania.
5. Co zrobić gdy chcę przesłać za duże pliki?
Zdjęcia, wideo, prezentacje często są dużymi plikami. Jeżeli są one częścią relacji, a nie możesz ich przesłać e-mailem, napisz do Organizatora na adres: redakcja@lustrobiblioteki.pl – otrzymasz jednorazowy link, gdzie będziesz mógł umieścić pliki.

Warto wykazać się, bo najciekawsze relacje oraz wybrane materiały zostaną opublikowane na stronie Lustra Biblioteki, oficjalnym serwisie 100-lecia Niepodległości niepodlegla.gov.pl oraz będą promowane w mediach ogólnopolskich.

Harmonogram akcji

 • do 17 listopada 2018 r. – zgłoszenia bibliotek do akcji;
 • do 17 listopada 2018 r. – organizacja warsztatów w bibliotekach;
 • do 23 listopada 2018 r. – nadesłanie relacji z warsztatów;
 • do 9 grudnia 2018 r. – weryfikacja nadesłanych relacji pod względem formalnym oraz prace Jury;
 • do 31 grudnia 2018 r. – wybór Zwycięzcy w Konkursie na najlepszą relację i ogłoszenie wyników przez Jury.

#LiterackaMirabelka – mural z historią dla potomnych

Zgłoś swoją bibliotekę

 • weź udział w ogólnopolskiej akcji czytelniczej,
 • dołącz do obchodów 100-lecia niepodległości,
 • weź udział w konkursie z nagrodami,
 • skorzystaj z inspirującego scenariusza warsztatów i innych materiałów,
 • otrzymaj dodatkowe niepublikowane materiały (prezentacje, inspiracje, poradniki),
 • zorganizuj wartościowe warsztaty międzypokoleniowe,
 • i pokaż wszystkim, jak kiełkuje polska historia.

Aby zgłosić bibliotekę należy wypełnić poniższy formularz zgłoszeniowy i oczekiwać na potwierdzenie organizatora. Zgłoszenia bibliotek różnych typów są przyjmowane do 17 listopada br.

Błąd: Brak formularza kontaktowego.

Mirabelka – kiełkująca historia w 100licy