spot_img

#LiterackaMirabelka – mural z historią dla potomnych

W warszawskiej dzielnicy Wola można oglądać mural #LiterackaMirabelka. Upamiętnia on historię Mirabelki, która rosła na podwórku przylegającym do Nalewek. Mural zawiera również symboliczne koraliki oraz podobizny Hanny Krall oraz Cezarego Harasimowicza.

#LiterackaMirabelka

Mural #LiterackaMirabelka został odsłonięty 8 lipca 2018 roku przy garażach przy ul. Dzielnej 15. W trakcie uroczystości o Mirabelce opowiadali Hanna Krall, reportażystka oraz Cezary Harasimowicz, autor książki „Mirabelka” . Wykonaniem muralu zajęli się przedstawiciele Fundacji Klamra: Barbara Poniatowska, Dariusz Paczkowski oraz Martyna Łapkowska.

– W swoich pracach wykorzystuję motywy kwiatowe, więc inspiracją do stworzenia muralu było nie tylko drzewo mirabelki, ale i jej kwiaty oraz owoce. Uroczystość otwarcia była emocjonująca – zaproszenie przejęli Hanna Krall i Cezary Harasimowicz, którzy są też bohaterami tego muralu. Oboje nie kryli wzruszenia i właśnie to wzruszenie na początku odebrało głos pani Krall – wspomina Barbara Poniatowska, współprezeska Fundacji Klamra.

#LiterackaMirabelka – mural z historią dla potomnych

Mural w ramach projektu #LiterackaMirabelka powstał z inicjatywy Fundacji Klamra oraz wsparcia Fundacji Ekologicznej Arka we współpracy ze Stacją Muranów oraz Zakładem Gospodarowania Nieruchomościami w Dzielnicy Wola m.st. Warszawy.

– Samo malowanie muralu na garażach zajęło nam dwa dni, natomiast wycinanie szablonów już tydzień. Podczas otwarcia muralu pani Hanna Krall nie kryła wzruszenia i była poruszona tym, jak zobaczyła sposób przywrócenia mirabelki w takiej formie. Zdecydowaliśmy się na tę formę, gdyż po prostu sztuka ulicy dociera w ogóle do wszystkich – to jest największa na świecie otwarta galeria, gdzie nie trzeba kupować biletów i jest to też świetny sposób, żeby zainteresować ludzi jakimś tematem na przykład literackim – mówi Dariusz Paczkowski współprezes Fundacji Klamra. – Sztuką uliczną i malowaniem murali zajmuję się od 30 lat, w międzyczasie zacząłem prowadzić warsztaty i okazało się, że jest to bardzo dobry sposób, żeby dotrzeć do młodych ludzi, w naszym przypadku zaangażowaliśmy do współpracy Martynę Łapkowską, młodą wolontariuszkę, która zajęła się kaligrafią – dodaje.

#LiterackaMirabelka – mural z historią dla potomnych

Mirabelka – symbol burzliwych losów

Przypomnę, że Mirabelka do 2016 roku rosła przy ul. Andersa 10. Przetrwała ona wojnę, getto, Zagładę, stalinizm, budowę okolicznych domów, ale nie przetrwała naszych czasów. Została ścięta przez budowę apartamentowca. Mimo to jej pamięć została upamiętniona w polskiej literaturze oraz malarstwie.

Już niedługo Mirabelka ma powrócić do Warszawy. Szczepkę mirabelki udało się uzyskać dzięki jednemu z byłych mieszkańców Muranowa, który kilka lat temu wyhodował przed swoim domem w Waszyngtonie młodą mirabelkę z pestek starej.

Mural z historią wyjątkowego drzewa

Na muralu znalazła się tytułowa „Mirabelka” ze swoimi żółtymi owocami. Na literackim murze obecny jest portret Hanny Krall, która pisała o Mirabelce w opowiadaniu „Obecność” w tomie „Fantom bólu”. Na malowidle znalazł się skrócony cytat autorstwa Hanny Krall:

Mirabelka pochyliła się i wyciągnęła przed siebie gałęzie. Gotowa do podróży, wysunęła korzenie z ziemi. Zatrzymała się w pół ruchu…

#LiterackaMirabelka – mural z historią dla potomnych

 

#LiterackaMirabelka – mural z historią dla potomnych #LiterackaMirabelka – mural z historią dla potomnych

Nie zabrakło również wzruszającego fragmentu o miłości z książki i twarzy Cezarego Harasimowicza, scenarzysty i autora książki, do której napisania zainspirowany został przez panią Krall i który wychował się nieopodal sławetnej Mirabelki.

Niezwykle wymowne jest także osadzenie w muralu szklanych koralików, które nawiązują do wypożyczalni strojów karnawałowych panów Alfusów.

– Chciałam podkreślić, żeby przy naszym muralu i Mirabelce była ta magiczność w formie koralików pochodzących z fabryki strojów karnawałowych i których wątek występował również w książce. Kupiliśmy je w lokalnej pasmanterii. Symbolicznie w dniu otwarcia wkleiliśmy je w mural – zaznacza Barbara Poniatowska, współprezes Fundacji Klamra.

#LiterackaMirabelka – mural z historią dla potomnych

Mirabelka – kiełkująca historia w 100licy

Biblioteki w całym kraju, ze szczególnym udziałem warszawskich bibliotek publicznych, również upamiętnią istnienie Mirabelki w ramach akcji „Mirabelka – kiełkująca historia w 100licy” organizowanej przez Lustro Biblioteki.

Biblioteki z całej Polski mogą zgłaszać swój udział do 30 września br. Natomiast mirabelkowe warsztaty międzypokoleniowe będą odbywać się do 14 października br. Wszyscy uczestnicy mogą skorzystać ze scenariusza warsztatów oraz materiałów informacyjno-promocyjnych. Inspiracją do przeprowadzenia warsztatów z pewnością jest także zaprezentowany mural – może to właśnie jeden z przystanków w grze miejskiej?

Mirabelka – kiełkująca historia w 100licy

#LiterackaMirabelka – mural z historią dla potomnych#LiterackaMirabelka – mural z historią dla potomnych