spot_img

Katowice: Wrzutnia na rok Lema

W budynku Biblioteki Śląskiej zainstalowano całodobową wrzutnię, która umożliwia bezkontaktowy zwrot po zeskanowaniu kodu kreskowego z książki. Urządzenie ma również swojego patrona.

Oddawana przez użytkownika książka z początku wrzutni mechanicznej jedzie taśmociągiem do specjalnych szal. Potem trafia do magazynu na odpowiednie miejsce. Aktualizacja informacji na koncie czytelnika w systemie bibliotecznym odbywa się natychmiastowo. Urządzenie działa w trzech językach – polskim, angielskim i rosyjskim. Całość przedsięwzięcia – razem z adaptacją pomieszczenia, instalacją teleinformatyczną, elektryczną oraz integracją z oprogramowaniem bibliotecznym – to niespełna 150 tys. zł. Podobna wrzutnia z sorterem do selekcjonowania zwracanych książek znajduje się również w katowickiej CINiB-ie.

Zobacz 5 sposobów na wypożyczanie bezkontaktowe

Na cześć Lema

– Postacią Stanisława Lema, która czuwa przy wrzutni, w symboliczny sposób chcemy podkreślić symbiozę literatury i technologii, jednocześnie otwierając w Bibliotece Śląskiej obchody roku pisarza. Autor jest najwybitniejszym polskim twórcą fantastyki i jednym z najbardziej poczytnych autorów science fiction na świecie. Na szybach otaczających wrzutnię umieściliśmy portret artysty, uważnie obserwującego zwracających książki czytelników i cytat z „Cyberiady”: „Wiedza sama musi zastąpić przesąd, ale do tego potrzebny jest czas” – podkreśla biblioteka.

Źródło zdjęć: mat.pras. BŚ