spot_img

Jestem EKO z BIBLIOTEKĄ!

Miejska Biblioteka Publiczna w Sosnowcu jest organizatorem akcji „Jestem EKO z BIBLIOTEKĄ – lato 2024”. W jej ramach zaprasza wszystkich chętnych do udziału w wielu wydarzeniach, które są skoncentrowane wokół ekologii. Co przewiduje plan na te wakacje?

– Podczas naszej letniej akcji, dzieci nabędą nowe umiejętności, odkryją nowe pasje, ujawnią ukryte talenty, poznają liczne metody działania na rzecz ochrony środowiska. Przedstawione zostaną im różnorodne strategie, których celem jest bardziej zrównoważone korzystanie z zasobów planety. Dzięki polecanym i czytanym wspólnie książkom, zaprezentowanym filmom, ale także warsztatom, wycieczkom, rozmowom z zaproszonymi specjalistami będą mogły dowiedzieć się więcej na temat wszelkich aspektów ekologii – troski o zwierzęta i ich naturalne środowisko, segregacji śmieci i ograniczania konsumpcjonizmu, odnawialnych źródeł energii, ochrony jakości powietrza i wody, zrównoważonej mody, alternatywnych diet, niemarnowania jedzenia – zapowiada MBP.

Eko wakacje w bibliotece

Lato w bibliotece to czas na relaks z książką i szansa na ciekawe wydarzenia. Dla wszystkich chętnych – najmłodszych, nastolatków, dorosłych – czeka mnóstwo bezpłatnych atrakcji. Wszystkie zaplanowane imprezy krążyć będą wokół tematów ekologii i troski o planetę Ziemię. Jak udowadnia bogate kalendarium imprez w ramach projektu „Jestem EKO z BIBLIOTEKĄ” – w bibliotece i w mieście nie można się nudzić w te wakacje.

W programie m.in.: zajęcia świetlicowe, warsztaty, spotkania, wycieczki, konkursy, pokazy filmowe, wydarzenia plenerowe i multimedialne oraz happeningi. Będą warsztaty dendrologiczne, sadzenie drzew, prezentacja bajek ekologicznych w formie teatrzyku kamishibai, rozgrywki planszówkowe w Ogrodzie Zagłębiowskiej Mediateki. Każdy znajdzie tu coś dla siebie – od warsztatów edukacyjno-kulinarnych „Wegańskie słodkości w stylu zero waste”, warsztatów z WWF Polska na temat ochrony zagrożonych gatunków, po zajęcia edukacyjne „Fascynujące życie pszczół”. Zaplanowano też filmowe seanse familijne „Wakacyjna filmoteka” prezentujące dzieciom pełne barw, dźwięków i emocji animacje, opowiadające o zwierzętach i innych bohaterach oraz ich naturalnym środowisku. Chętni będą mogli włączyć się również do akcji „Zbieramy i pomagamy”, która przewiduje zbiórkę karmy, koców i zabawek dla podopiecznych schroniska dla bezdomnych zwierząt w Sosnowcu.

Warto też zwrócić uwagę na propozycję „Lato bez prądu”. To drużynowy konkurs adresowany do dzieci w wieku 6-12 lat, na album/lapbook, w którym dzieci udokumentują – bez użycia elektroniki – różnorodne aktywności, gry i zabawy, jakim oddawały się podczas akcji letniej w sosnowieckiej bibliotece.

Zakończeniem wakacji będzie spotkanie „Na śmiecenie w imię mody – nie dajemy naszej zgody!”. Na wielki finał przewidziano plenerową imprezę poświęconą w całości zagadnieniu odpowiedzialnej mody i nadmiarowej produkcji odzieży. Nie zabraknie wymiany odzieży, zbiórki ubrań, warsztatów z szycia maskotek ze starych ubrań, przerabiania i zdobienia odzieży, warsztatów plastycznych, warsztatów tworzenia biżuterii i innych ozdób zgodnych z zasadami upcyclingu, pokazu mody ekologicznej przygotowanego przez filie biblioteczne, połączonego z konkursem na najbardziej pomysłowy strój, olimpiady eko-wiedzy dla dzieci i ich opiekunów oraz nagród.

To nie wszystko. Zachęcam bibliotekarzy do inspirowania się pojedynczymi inicjatywami, jak i zapoznania się z całością przewidzianych imprez. Warto również śledzić na bieżąco efekty i relacje z wydarzeń w mediach społecznościwych biblioteki i na jej stronie internetowej.

Źródło zdjęć: freepik.com, MBP Sosnowiec