spot_img

Odbicie – mural na cześć Stanisława Lema w Vancouver

W Vancouver obchodzony jest Rok Lema pod hasłem „I’ve seen the future”. Konsulat Generalny RP w Vancouver we współpracy z Vancouver Mural Festival przygotowali mural nazwany „Reflection” (Odbicie) na cześć Stanisława Lema.

Autorem projektu graficznego i wykonawcą muralu jest kanadyjski artysta ukraińskiego pochodzenia Dimitri Sirenko. Jak podaje Konsulat Generalny RP w Vancouver:

Mural jest „ekumeniczny” i niesie w sobie wiele przekazów związanych z postacią Stanisława Lema – jest w nim motyw polski (polska flaga na ramieniu kombinezonu członka załogi Solaris Explorer), lwowski (konstelacja Lwa na niebie), żydowski (menora jako element konstrukcyjny podestu promu kosmicznego) a także – zamiast stosowanej przez szereg instytucji w Vancouver od wielu lat formuły podkreślającej, że dane wydarzenie odbywa się na ziemiach należących do poszczególnych plemion Pierwszych Narodów („on the unceded territories of the xʷməθkʷəy̓əm (Musqueam), Sḵwx̱wú7mesh (Squamish), and səlilwətaɁɬ / selílwitulh (Tsleil-Waututh) First Nations”) – artysta wykorzystał popularny w mitologii północnoamerykańskich Pierwszych Narodów motyw kruka oraz ważnych w gospodarce i diecie pierwotnych mieszkańców Brytyjskiej Kolumbii i plemion Północno Zachodniego Wybrzeża – łososi.

We wrześniu zapraszam do Lustra Biblioteki na specjalny konkurs. Przygotujcie swoje działania realizowane w związku z Rokiem Lema. Do wygrania mnóstwo książek!

Zobacz także: LEM – wystawa i materiały edukacyjne

Źródło zdjęć: mat.pras. Konsulat Generalny RP w Vancouver