spot_img

Patroni literaccy’21 i nie tylko – mural na warszawskiej patelni

W centrum Warszawy na tzw. patelni powstał mural przedstawiający luminarzy polskiej literatury. Od 14 maja co tydzień na ścianach pojawiały się kolejne wizerunki pisarzy. Teraz projekt jest kompletny, czego efekty prezentuję poniżej.

Narodowe Centrum Kultury postanowiło upamiętnić patronów literackich tego roku. Streetartowe dzieło zawiera portrety Cypriana Kamila Norwida, Stanisława Lema, Tadeusza Różewicza oraz bohaterkę tegorocznego Narodowego Czytania – Gabrielę Zapolską.

Oczywiście patronem tego roku uhonorowany został również Krzysztof Kamil Baczyński. Poeta ma swój mural przy ul. Solec 85 w Warszawie.

Na muralu można przeczytać również specjalnie dobrane cytaty z dzieł pisarzy. Zdecydowanie najbardziej wyróżnia się cytat Lema, który jest zaszyfrowany. Kod do rozszyfrowania jest zamieszczony nieco dalej. Podpowiem, że chodzi o cytat z Kongresu futurologicznego.

Punkt komunikacyjny Centrum w stolicy jest idealnym miejscem na reklamę. Według statystyk Warszawskiego Transportu Publicznego ze stacji metro Centrum – nie licząc linii autobusowych i tramwajowych – w ubiegłym miesiącu skorzystało 455 925 osób. Murale, które znajdują się w przestrzeni patelni są zmieniane dość często, więc by je zobaczyć, trzeba się śpieszyć. Można powiedzieć, że to najliczniej odwiedzana galeria sztuki ulicznej.

Więcej o bohaterach muralu można przeczytać na stronie patroni.nck.pl.

Realizacji muralu towarzyszyła akcja #zdjęciez, polegająca na opublikowaniu w mediach społecznościowych zdjęcia na tle wizerunku jednego z mistrzów słowa.

Zobacz też inne murale Lustrze Biblioteki!

PS. Mural zawiera jeszcze jedną istotną informację.