Spojrzenie na mural Krzysztofa Kamila Baczyńskiego

Krzysztof Kamil Baczyński, jeden z najwybitniejszych polskich twórców, został uhonorowany przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej patronem roku 2021. Narodowe Centrum Kultury upamiętniło poetę poprzez mural z jego wizerunkiem.

Mural, którego bohaterem jest Baczyński, przedstawia wizerunek ze zdjęcia z 1939 roku. Na ścianie zamieszczono również fragment wiersza „Spojrzenie”. Mural widnieje na ścianie budynku przy ul. Solec 85 w Warszawie.

Autorem projektu muralu jest Bartosz Kosowski, łódzki ilustrator i plakacista. Zdjęcia muralu dla Lustra Biblioteki wykonał Paweł Morawiec.

Obchody roku Baczyńskiego

Zachęcam również do zobaczenia oryginalnych rękopisów poety w POLONIE, w kolekcjach:

Warto też zajrzeć na portal baczynski.polskieradio24.pl poświęcony poecie pokolenia Kolumbów. Można tam znaleźć nagrania archiwalne Polskiego Radia, wspomnienia, wiersze w interpretacji wybitnych polskich aktorów, a także piosenki do tekstów Baczyńskiego.

Patroni roku 2021

Sejm ustanowił także innych patronów roku 2021. Wraz z Krzysztofem Kamilem Baczyńskim uhonorowani zostali: Stanisław Lem, Cyprian Kamil Norwid i Tadeusz Różewicz. 2021 jest także rokiem Konstytucji 3 Maja i kard. Stefana Wyszyńskiego. Szczegóły tutaj.