Nowa oferta polskich bibliotek dla użytkowników z Ukrainy

W miejscach, gdzie rozlokowano rodziny ukraińskie oferta bibliotek zaczęła uwzględniać ich potrzeby – od udzielania informacji, nauki języka, zapewnienia literatury aż po integrację z lokalną społecznością. Coraz więcej bibliotek włącza się również do akcji „Serce dla Ukrainy” okazując solidarność dla naszych sąsiadów.

Przykłady akcji, inicjatyw, dobrych praktyk i usług bibliotecznych znajdziesz TUTAJ. Najnowsze materiały są udostępniane na początku strony i aktualizowane na bieżąco. Czekam również na Twoją inicjatywę. Prześlij ją na adres b.morawiec@lustrobiblioteki.pl. Materiały znajdziesz również na stronie głównej Lustra Biblioteki. Wśród nich:

Jak pomóc?

Biblioteki, jako instytucje zaufania społecznego, mogą pomóc między innymi (oczywiście w miarę swoich możliwości) poprzez:

• rozpowszechnianie rzetelnych informacji
  • rozpowszechnianie informacji o trwających akcjach i zbiórkach charytatywnych
  • organizowanie własnych akcji i zbiórek charytatywnych
    (np. kiermasze książek)
  • współpracę z lokalnymi władzami, organizacjami rządowymi
    i pozarządowymi
  • współpracę z organizacjami wspierającymi mniejszość ukraińską
  • pozostanie w partnerskie z lokalną społecznością
    i organizowanie pomocy dla rodzin ukraińskich
  • stworzenie punktów informacji lokalnej
  • zaproszenie wolontariuszy do współpracy
    (szczególnie znających język ukraiński i polski)
  • rozpowszechnianie ulotek i materiałów z przydatnymi informacjami (popularnych zwrotach językowych, miejsc pomocy, szkołach itd.)
  • poszerzenie księgozbioru o książki w języku ukraińskim
  • organizowanie kursów językowych
  • udostępnianie komputerów z dostępem do internetu
  • wspieranie uchodźców w poszukiwaniu pracy
  • zaoferowanie pracy bibliotekarzom z Ukrainy w polskich bibliotekach
  • udostępnianie pomieszczeń do pomocy lub składowania przekazywanych materiałów
  • organizowanie spotkań integracyjno-edukacyjnych
  • organizowanie spacerów literackich po okolicy
  • organizowanie czasu wolnego dla uchodźców
  • ułatwienie zapisów do biblioteki dla uchodźców.

Dołącz do akcji „Serce dla Ukrainy”!

Zachęcam wszystkie biblioteki do włączenia się do akcji „Serce dla Ukrainy”. Wystarczy wywiesić serca w widocznym miejscu (oknach, drzwiach, regałach, przy ladzie, w czytelniach). Swoje zdjęcia i materiały można nadsyłać na adres b.morawiec@lustrobiblioteki.pl. Zostaną one opublikowane w specjalnej galerii zdjęć na stronie lustrobiblioteki.pl.

Grafiki do wykorzystania (także online)

#SolidarnizUkrainą – bezpłatne materiały i inspiracje dla bibliotekarzy

By wspomóc bibliotekarzy w zakresie dostosowania oferty bibliotecznej do nowych użytkowników, także osób przybywających z Ukrainy, Lustro Biblioteki uruchomiło serwis #SolidarnizUkrainą.

W serwisie znajdziesz: