spot_img

Rajska Ukrainie – biblioteczne wsparcie i pomoc

Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie reaguje na zaostrzenie konfliktu zbrojnego na terenie Ukrainy i zwiększa ofertę usług skierowanych do naszych wschodnich sąsiadów w ramach działań „Biblioteczne wsparcie i pomoc”.

– Mamy nadzieję, że pewne scenariusze nigdy się nie spełnią, ale musimy być na nie przygotowani. Dlatego przewidując możliwość pojawienia się w Krakowie i Małopolsce wielu osób, które przyjadą z terenu Ukrainy poleciłem przygotowanie planu „Biblioteczne wsparcie i pomoc” umożliwiającego elastyczne poszerzanie oferty biblioteki w zależności od aktualnych potrzeb mniejszości ukraińskiej. Plany obejmują rozwój oferty edukacyjno-kulturalnej, informacyjnej, a gdyby zaszła taka potrzeba, także humanitarnej – mówi Jerzy Woźniakiewicz, dyrektor WBP w Krakowie.

Do tej pory wśród działań WBP w Krakowie skierowanych do mniejszości ukraińskiej warto wymienić:

  • zakup literatury ukraińskiej do zbiorów biblioteki (obecnie w znajduje się tu 220 książek w języku ukraińskim, 20 komiksów i 10 filmów)
  • lekcje języka polskiego dla obcokrajowców,
  • spacery literackie po Krakowie w języku ukraińskim.

W najbliższym czasie biblioteka uruchomi także cykl porad eksperckich z różnych dziedzin, w tym prawne czy księgowe oraz kulturalne spotkania integracyjne dla mniejszości ukraińskiej mieszkającej w Krakowie. Planowane są także integracyjne i adaptacyjne zajęcia dla dzieci. W razie wystąpienia takiej potrzeby, w wyposażonej w stanowiska komputerowe Czytelni Informatycznej uruchomiony zostanie punkt ułatwiający nawiązanie kontaktu przez Internet z osobami po drugiej stronie granicy.

– Aby nasze działania miały sens musimy dobrze poznać potrzeby osób do których adresujemy naszą ofertę dlatego na bieżąco współpracujemy z organizacjami reprezentującymi mniejszość ukraińską – dodaje Jerzy Woźniakiewicz.

Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie intensywnie poszukuje wolontariuszy znających język ukraiński, którzy mogliby wspomóc ją w tłumaczeniach informacji z serwisu internetowego oraz mediów społecznościowych, by informacja o podejmowanych działaniach była bardziej przystępna dla adresatów. Osoby chętne do współpracy prosimy o kontakt z Działem Promocji i Organizacji Wydarzeń Kulturalnych – promocja@rajska.info.


Źródło zdjęć: mat.pras. WBP Kraków