Dawydiw Brid (ukr. Давидів Брід) to mała wieś na Ukrainie, w obwodzie chersońskim zamieszkała przez około 1200 osób. Była dwukrotnie wyzwalana spod rosyjskiej okupacji, która trwała od maja do października 2022 roku. Po miesiącach rosyjskiej okupacji i przez ostrzał artyleryjski nie pozostał ani jeden dom, a rosjanie kradli wszystko od sprzętów AGD i RTV, samochody po jedzenie przeznaczone dla dzieci. Obraz wsi i relacje świadków można zobaczyć na poniższym filmie. Wieś została wyzwolona 4 października 2022 roku przez 35. brygadę piechoty morskiej Sił Zbrojnych Ukrainy.
Z informacji przekazanych w maju tego roku przez dyrektor Chersońskiej Obwodowej Uniwersalnej Biblioteki Naukowej (jednostki sprawującej nadzór na bibliotekami obwodu chersońskiego) dowiedziałam się, że większość bibliotek jest obecnie zamknięta z powodu ciągłych ostrzałów i bombardowań. Uszkodzony został wiejski dom kultury i biblioteka wraz ze zbiorami i komputerami. Potwierdziła również, że wieś Dawydiw Brid przez ciągłe przebywanie na linii ognia doznała znacznych zniszczeń, została splądrowana, a okupanci rabowali miejscową ludność i szydzili z niej.
Pierwsze zdjęcia zniszczonej biblioteki zostały opublikowane w grudniu 2022 roku. Widać na nich pomieszczenia biblioteczne z wybitymi oknami i drzwiami, bez mebli, wyposażenia i elektryki. Na podłodze znajdują się książki przykryte gruzem i szkłem, a w części magazynowej ukazane są spopielone egzemplarze publikacji.
Dyrektor Chersońskiej Obwodowej Uniwersalnej Biblioteki Naukowej przekazała, że biblioteka w Dawydiw Brid nie pracuje i tymczasowo została przerwana umowa o pracę z bibliotekarką. Zapewnia, że „kiedy ostrzał chersońskiego regionu skończy się i ludzie powrócą do domu, biblioteka na pewno zostanie odnowiona”.
Biblioteka otrzymała przed wojną dwa nowe komputery, zapewniała dostęp do internetu. W czytelni prowadzono liczne spotkania promujące czytelnictwo, historię i kulturę. Podczas wakacji w 2021 roku przygotowano wiele atrakcji, zabaw i konkursów dla najmłodszych – w jednej z relacji podkreślono, że dzieci przychodzą codziennie do biblioteki. W mediach społecznościowych biblioteki dało się zauważyć, że książnica jest miejscem kultury chętnie uczęszczanym i potrzebnym w społeczeństwie.
W serii „Ukraińskie biblioteki w obliczu wojny”:
- Biblioteka dla młodzieży zamieniona w ruinę po ataku bombowym
- Drugie życie Donieckiej Obwodowej Biblioteki dla Dzieci
- Zniszczona przez ostrzał biblioteka w Siewierodoniecku
- Zabytkowy budynek czernihowskiej biblioteki uszkodzony po bombardowaniu
- Stan drugiej największej biblioteki w Ukrainie po ataku rosjan
- Wędrująca biblioteka, czyli jak wygląda koło ratunkowe ługańskej biblioteki
- Splądrowana, zniszczona i zaminowana ukraińska biblioteka – kolejny przykład rosyjskiej agresji
- Dewastacja Biblioteki Charkowskigo Uniwersytetu Narodowego po rosyjskim ataku
- Kompletnie zniszczona biblioteka we wsi Dawydiw Brid
- Biblioteka Uniwersytetu Czarnomorskiego zrujnowana po fali uderzeniowej
- Biblioteka publiczna miasteczka Snihuriwka podnosi się po okupacji
- Bibliotekarze są niezłomni! – funkcjonowanie Biblioteki Politechniki Kijowskiej w czasie rosyjskiej agresji
- serwis dla bibliotekarzy #SolidarnizUkrainą z mnóstwem informacji i bezpłatnych materiałów do pobrania
Za pomoc merytoryczną przy powstaniu tekstów dziękuję Larysie Luhovej, dyrektor Lwowskej Obwodowej Biblioteki dla dzieci i wiceprezes Ukraińskiego Stowarzyszenia Bibliotek.
Źródło zdjęć: Ministerstwo Kultury i Polityki Informacyjnej Ukrainy