spot_img

Zabytkowy budynek czernihowskiej biblioteki uszkodzony po bombardowaniu

Wraz z bombardowaniem centrum Czernihowa (obwód czernihowski) uszkodzono zabytkowy budynek Czernihowskiej Obwodowej Biblioteki Naukowej im. V. G. Korelenko (Чернігівська обласна універсальна наукова бібліотека імені В. Г. Короленка), która jest główną i największą biblioteką w regionie gromadzącą 868 tys. zbiorów. W wyniku ostrzału w nocy z 29 na 30 marca 2022 roku budynek został pozbawiony okien, naruszono konstrukcję dachu, w ścianach powstały pęknięcia, zniszczono sprzęty potrzebne do pracy.

Na tej stronie zorganizowano zbiórkę na pomoc bibliotece.

Bibliotekarze nie mogli relacjonować na bieżąco tego, co się dzieje. Do aktywności w mediach społecznościowych wrócili w kwietniu (przerwa od początku wojny). Pracownicy w ramach pracy wolontariackiej w sali katalogowej wykonują siatki kamuflażowe dla wojska, szyją skarpetki, zbierają pieniądze, walczą o wykluczenie bibliotek rosyjskich z organizacji branżowych i nie tylko. W jednej z relacji na Facebooku o przekazaniu ok. 2 tys. egzemplarzy książek zebranych przez społeczność Iwano-Frankiwska dla bibliotek z regionu zaznaczono, że „w gminach na terenie regionu rosjanie zniszczyli pomieszczenia bibliotek oraz spalili książki i dokumenty”. Biblioteka zorganizowała też spotkanie z psychologiem dla swoich pracowników, na temat pokonania strachu w czasie wojny oraz jest w stałym kontakcie z regionalnymi bibliotekami.

Warto wspomnieć też o zapoczątkowanej inicjatywie „Wędrująca biblioteka”. Polega ona na przekazywaniu nowych lub używanych książek dla obrońców Czernihowa. Bibliotekarze zachęcają też do napisania słów wsparcia.

W serii „Ukraińskie biblioteki w obliczu wojny”:

Za pomoc merytoryczną przy powstaniu tekstów dziękuję Larysie Luhovej, dyrektor Lwowskej Obwodowej Biblioteki dla dzieci i wiceprezes Ukraińskiego Stowarzyszenia Bibliotek.

Źródło zdjęć: Ministerstwo Kultury i Polityki Informacyjnej Ukrainy, espreso.tv, Google Maps