Splądrowana, zniszczona i zaminowana ukraińska biblioteka – kolejny przykład rosyjskiej agresji

Chersońska Obwodowa Uniwersalna Biblioteka Naukowa im. O. Honczara (Херсонська обласна універсальна наукова бібліотека ім. Олеся Гончара) to jeden z największych ośrodków informacyjnych i kulturalnych południowej Ukrainy. Z nowoczesnej placówki korzystało rocznie ok. 40 tys. osób aż do ataków rosjan na miasto. Biblioteka przetrwała osiem miesięcy okupacji, jednak doznała wielu strat. Na szczęcie wszyscy pracownicy biblioteki przeżyli. Zdjęcia publikuję dzięki uprzejmości dyrektor Надежда Коротун.

Aż 88 okien w budynku biblioteki zostało rozbitych po uderzeniu fali podmuchowej. Bibliotekarze starali się zasłonić okna płytami, okryć folią regały z książkami, osłonić podłogi. Na razie udało zabezpieczyć się pozostałości po oknach na parterze, ale dalej brakuje okien na trzech piętach. 19 listopada 2022 roku budynek został mocno uszkodzony przez rosyjski ostrzał masztu z flagą Ukrainy, który znajdował się obok biblioteki. Na końcu tego artykułu dowiesz się, jak możesz pomóc.

W jednym z wywiadów dyrektorka biblioteki opowiedziała o tym, jakie kwestie bezpieczeństwa podjęto zaraz po atakach na Chersoń. Najważniejsze było ratowanie życia ludzkiego, potem ewakuacja zbiorów. Warto dodać, że w czasie okupacji w książnicy zamieszkało ponad 70 osób, które straciły dom. Męska część pracowników biblioteki chroniła budynek przez rosyjskimi szabrownikami. Jak dowiedziałam się: już w kwietniu okupanci zaczęli wchodzić do biblioteki i ją niszczyć, w maju regularnie kontrolowali działalność biblioteki, gdy w czerwcu całkowicie zajęli budynek.

Gdy rosjanie wiedzieli, że muszą uciekać zaminowali część powierzchni. Jak podaje dyrektor biblioteki magazyn książek z cennymi publikacjami był pusty. Okupanci zabrali nawet meble i sprzęty, które wcześniej były ukryte. Zniknęła też część ważnych zbiorów regionalnych (tylko część była zdigitalizowana, ale nie wiadomo czy serwery też nie padły łupem złodziei). Na ten moment nie można sprawdzić skali grabieży z powodu zagrożenia wybuchem.

Obecnie książnica wraca do aktywności w social mediach. Trwają prace nad aktualizacją strony internetowej. Organizowana jest pomoc i zbiórki na rzecz biblioteki. Na razie pozyskano 126 tys. hrywien, ale to wciąż za mało.

Fundusz pomocy bibliotekarzom

Zachęcam do dokonywania wpłat na rachunki bankowe Funduszu pomocy bibliotekarzom. Są one otwarte na Lusienę Shum, dyrektorkę Funduszu „Biblioteczna kraina”. Pomaga też Ukraińskie Stowarzyszenie Bibliotek. Zebrane pieniądze przeznaczane są na wsparcie bibliotekom i bibliotekarzom.

• Monobank 4441 1144 5726 2747 (UAH)
  • Monobank 5375 4199 0784 9531 (USD, EUR)
  • Euro
    IBAN: UA333220010000026208327073904
    Account No: 26208327073904
    Receiver: SHUM LIUSIENA
    Bank: JSC UNIVERSAL BANK
    City: KYIV, UKRAINE
    Swift code: UNJSUAUKXXX
    Details of payment (Support for libraries / Kherson Library)
  • Dollars
    IBAN: UA663220010000026204327131743
    Account No: 26204327131743
    Receiver: SHUM LIUSIENA
    Bank: JSC UNIVERSAL BANK
    City: KYIV, UKRAINE
    Swift code: UNJSUAUKXXX
    Details of payment (Support for libraries / Kherson Library)

W serii „Ukraińskie biblioteki w obliczu wojny”:

Za pomoc merytoryczną przy powstaniu tekstów dziękuję Larysie Luhovej, dyrektor Lwowskej Obwodowej Biblioteki dla dzieci i wiceprezes Ukraińskiego Stowarzyszenia Bibliotek.

Źródło zdjęć: Надежда Коротун, Google Maps