spot_img

Zniszczona przez ostrzał biblioteka w Siewierodoniecku

W wyniku ostrzału miasta Siewierodonieck (obwód Ługański) została zniszczona Miejska Biblioteka Publiczna (Сєвєродонецька міська публічна бібліотека). Pierwsze zdjęcia z uszkodzoną fasadą budynku, wybitymi oknami, śladami pożaru we wnętrzach i zniszczonymi przestrzeniami pojawiły się w lipcu 2022 roku.

Biblioteka jeszcze w grudniu 2021 roku świętowała 60 lat swojej działalności. W zniszczonych wnętrzach mieściły się: czytelnia, wypożyczalnia, dział czasopism, dział informacji społeczno-prawnej, dział bibliografii, dział literatury o sztuce, centrum informacyjne z pracownią komputerową. Księgozbiór liczył ponad 160 tys. jednostek. Można było tu znaleźć też książki polskich autorów w ramach projektu „Polska Półka”. Biblioteka funkcjonowała od niedzieli do czwartku przez osiem godzin. Pracowało w niej 10 bibliotekarzy obsługujących prawie 12 tys. czytelników.

Bibliotekarze nie zatrzymują się w miejscu. Wspierają swoją armię, wolontariuszy, obywateli, udzielają i informują o możliwościach pomocy. Na profilu MBP w Siewierodoniecku można znaleźć relację z jednego ze spotkań metodycznych z bibliotekarzami z ewakuacji, którzy pracują nad stworzeniem rekomendacji dotyczących wyludnienia, przebudowy i przeformatowania działalności bibliotecznej. Wskazano przy okazji rad dla każdego wysiedlonego bibliotekarza z obwodu Ługańskiego: pozbądź się kompleksu ofiary, uświadom sobie wartość swoich umiejętności, wybierz ścieżki samorealizacji z korzyścią dla kraju, walcz o rozwój i zmiany.

W serii „Ukraińskie biblioteki w obliczu wojny”:

Za pomoc merytoryczną przy powstaniu tekstów dziękuję Larysie Luhovej, dyrektor Lwowskej Obwodowej Biblioteki dla dzieci i wiceprezes Ukraińskiego Stowarzyszenia Bibliotek.

Źródło zdjęć: Ministerstwo Kultury i Polityki Informacyjnej Ukrainy, Novosti Donbass, Google Maps