spot_img

Stan drugiej największej biblioteki w Ukrainie po ataku rosjan

Charkowska Państwowa Biblioteka Naukowa im. Korolenko (Харківська державна наукова бібліотека ім В.Г. Короленка) to druga pod względem wielkości zbiorów (7,2 mln) po Bibliotece Narodowej Ukrainy. Tutaj można przeczytać więcej o historii biblioteki i zobaczyć zdjęcia. Z pewnością ta strona zostanie uzupełniona o przykre zdarzenia wojenne z marca 2022 roku. Przez falę uderzeniową uszkodzona została elewacja budynku biblioteki, wybite okna, świetlik z witrażem, fortepian i dwa regały. Uszkodzony został także księgozbiór, a część unikatowych zbiorów pozostawała zagrożona.

Biblioteka potrzebuje wsparcia. Można go udzielić poprzez wpłaty na tej zbiórce. Straty szacuje się na około 128 mln hrywien (do tej pory zebrano 41 714 hrywien). W przeddzień Nowego Roku pomocy finansowej udzielili bibliotekarze z Odeskiej Narodowej Biblioteki Naukowej (Одеської національної наукової бібліотеки). W kwietniu materiały do zabezpieczenia budynku i zbiorów przekazała m.in. Aliph Foundation i wolontariusze z Odessy.

W serii „Ukraińskie biblioteki w obliczu wojny”:

Za pomoc merytoryczną przy powstaniu tekstów dziękuję Larysie Luhovej, dyrektor Lwowskej Obwodowej Biblioteki dla dzieci i wiceprezes Ukraińskiego Stowarzyszenia Bibliotek.

Źródło zdjęć: Ministerstwo Kultury i Polityki Informacyjnej Ukrainy, FB/hdnb.korolenko, Google Maps