spot_img

Kompletnie zniszczona biblioteka we wsi Dawydiw Brid

Dawydiw Brid (ukr. Давидів Брід) to mała wieś na Ukrainie, w obwodzie chersońskim zamieszkała przez około 1200 osób. Była dwukrotnie wyzwalana spod rosyjskiej okupacji, która trwała od maja do października 2022 roku. Po miesiącach rosyjskiej okupacji i przez ostrzał artyleryjski nie pozostał ani jeden dom, a rosjanie kradli wszystko od sprzętów AGD i RTV, samochody po jedzenie przeznaczone dla dzieci. Obraz wsi i relacje świadków można zobaczyć na poniższym filmie. Wieś została wyzwolona 4 października 2022 roku przez 35. brygadę piechoty morskiej Sił Zbrojnych Ukrainy.

Z informacji przekazanych w maju tego roku przez dyrektor Chersońskiej Obwodowej Uniwersalnej Biblioteki Naukowej (jednostki sprawującej nadzór na bibliotekami obwodu chersońskiego) dowiedziałam się, że większość bibliotek jest obecnie zamknięta z powodu ciągłych ostrzałów i bombardowań. Uszkodzony został wiejski dom kultury i biblioteka wraz ze zbiorami i komputerami. Potwierdziła również, że wieś Dawydiw Brid przez ciągłe przebywanie na linii ognia doznała znacznych zniszczeń, została splądrowana, a okupanci rabowali miejscową ludność i szydzili z niej.

Pierwsze zdjęcia zniszczonej biblioteki zostały opublikowane w grudniu 2022 roku. Widać na nich pomieszczenia biblioteczne z wybitymi oknami i drzwiami, bez mebli, wyposażenia i elektryki. Na podłodze znajdują się książki przykryte gruzem i szkłem, a w części magazynowej ukazane są spopielone egzemplarze publikacji.

Dyrektor Chersońskiej Obwodowej Uniwersalnej Biblioteki Naukowej przekazała, że biblioteka w Dawydiw Brid nie pracuje i tymczasowo została przerwana umowa o pracę z bibliotekarką. Zapewnia, że „kiedy ostrzał chersońskiego regionu skończy się i ludzie powrócą do domu, biblioteka na pewno zostanie odnowiona”.

Biblioteka otrzymała przed wojną dwa nowe komputery, zapewniała dostęp do internetu. W czytelni prowadzono liczne spotkania promujące czytelnictwo, historię i kulturę. Podczas wakacji w 2021 roku przygotowano wiele atrakcji, zabaw i konkursów dla najmłodszych – w jednej z relacji podkreślono, że dzieci przychodzą codziennie do biblioteki. W mediach społecznościowych biblioteki dało się zauważyć, że książnica jest miejscem kultury chętnie uczęszczanym i potrzebnym w społeczeństwie.

W serii „Ukraińskie biblioteki w obliczu wojny”:

Za pomoc merytoryczną przy powstaniu tekstów dziękuję Larysie Luhovej, dyrektor Lwowskej Obwodowej Biblioteki dla dzieci i wiceprezes Ukraińskiego Stowarzyszenia Bibliotek.

Źródło zdjęć: Ministerstwo Kultury i Polityki Informacyjnej Ukrainy