spot_img

Bibliotekarze są niezłomni! – funkcjonowanie Biblioteki Politechniki Kijowskiej w czasie rosyjskiej agresji

O Bibliotece Naukowo-Technicznej Narodowego Uniwersytetu Technicznego Ukrainy «Politechnika Kijowska im. Ihora Sikorskiego» i jej działalności w czasie okresu wojny dla Lustra Biblioteki pisze Larysa Luhova, dyrektor Lwowskiej Obwodowej Biblioteki dla dzieci i wiceprezes Ukraińskiego Stowarzyszenia Bibliotek.

To jest biblioteka największego i najlepszego uniwersytetu technicznego Ukrainy – KPI imienia Igora Sikorskiego. Biblioteka została założona w 1898 roku w tym samym czasie, co uniwersytet. W 2023 roku biblioteka i uczelnia świętują 125-lecie istnienia. W 1980 roku biblioteka otrzymała nowy, odrębny budynek, który został zbudowany według specjalnego projektu znanego ukraińskiego architekta.

Dzięki pracownikom biblioteki od 24 lutego 2022 roku biblioteka nie przestała działać ani na jeden dzień. Kiedy nie było możliwości pracy offline, każdy poranek i każdy wieczór rozpoczynały się apelami. Każdego wieczoru o godzinie 20 pracownicy biblioteki zbierali się na wspólnym czacie i komunikowali ze sobą. Bardzo ważne jest, aby wiedzieć, że nie jesteś sam, gdy nad tobą latają rakiety i bomby lub gdy jesteś pod okupacją. Zrozumieliśmy, że aby się nie załamać i wytrwać, trzeba jak zwykle wykonywać zwykłą, codzienną pracę. Dlatego każdego ranka o godzinie 10 kierownictwo biblioteki spotykało się i planowało dzień. Ponadto na co dzień bibliotekarze pracowali dla swoich użytkowników.

Biblioteka Politechniki Kijowskiej to przestrzeń o powierzchni 14 000 metrów kwadratowych na dziewięciu piętrach. Znajduje się tu 5 czytelni, 3 przestrzenie coworkingowe, 2 centra edukacyjne, FabLab – otwarte laboratorium elektroniczne, sala konferencyjna oraz 4 otwarte sale na różnych poziomach.

Księgozbiór składa się z publikacji tradycyjnych i elektronicznych. Liczy prawie 2,5 mln jednostek oraz ponad 80 baz danych zewnętrznych zasobów elektronicznych. Po lutym 2022 we współpracy z firmą SUCHO biblioteka tworzy kopie zapasowe lokalnych baz danych w chmurach, bo za wszelką cenę chce ich uratować.

W ubiegłym roku biblioteka nie miała absolutnie pieniędzy na zakup nowości wydawniczych, a mimo to otrzymała w darze od nauczycieli, studentów i absolwentów prawie 3 tysiące książek. Dyrektor biblioteki też ma swoją osobistą tradycję – od trzech lat co miesiąc przekazuje do swojej biblioteki jedną lub kilka książek.

Ponieważ wielu uczniów i nauczycieli teraz znajduje się w różnych częściach Ukrainy, w bibliotece wdrożono wiele usług: elektroniczne dostarczanie publikacji, dostarczanie książek pocztą, ujednolicony dostęp do baz danych i wiele innych.

Dzięki specjalnemu programowi Wielkiej Brytanii i Ukrainy pod nazwą „Uniwersytety bracia” biblioteka rozpoczęła w ubiegłym roku aktywną współpracę z biblioteką Sheffield University w Wielkiej Brytanii.

Biblioteka Politechniki Kijowskiej nie jest typową biblioteką uniwersytecką. Jest miejscem otwartym dla wszystkich, gdzie odbywa się wiele różnych zajęć. Stanowi centrum nauki i badań, ale jest także ośrodkiem kultury i komunikacji. Do 2022 roku biblioteka zorganizowała około 400 wydarzeń rocznie. Wykłady, szkolenia, wystawy sztuki, koncerty, kiermasze charytatywne, joga na dachu biblioteki, spotkania z celebrytami, biznesmenami itp. Tak wyglądało życie w bibliotece. Ale w 2022 roku bibliotekarze zorganizowali specjalne wydarzenia. Odbyło się kilka szkoleń z zakresu bezpieczeństwa, pierszej pomocy medycznej, cykliczne spotkania książkoterapeutyczne, klubu filmowo-dyskusyjnego itp. W bibliotece wystawiano wystawy sztuki, ale miały one określony temat – wojna. Bibliotekarze uważają, że książki i czytanie są bardzo ważne w tych trudnych czasach.

W 2022 roku bibliotekarze nauczyli się robić siatki maskujące i co miesiąc przekazują na żołnierzom nowy egzemplarz. Bibliotekarzy można nazwać niezniszczalnymi, bo nawet przedłużające się przerwy w dostawie prądu ich nie złamały. W piwnicy biblioteki powstaje zasadniczo nowa przestrzeń biblioteczna – inteligentne schronienie, wielofunkcyjna przestrzeń do komfortowej nauki w każdych warunkach.

Dyrektor biblioteki, prezes Ukraińskiego Stowarzyszenia Bibliotek, Oksana Bruy mówi: Często pytają mnie, czy rola bibliotek zmieniła się w czasie wojny. Moim zdaniem – nie. Właśnie stało się bardziej oczywiste, jak potrzebne i jak ważne są biblioteki.

Wierzę, że biblioteki mogą być włączone w każdą sferę życia ludzi, społeczności lokalnej i społeczeństwa, ponieważ są tworzone po to, by rozwijać możliwości ludzi, społeczności lokalnej i społeczeństwa. Potwierdziło się to ponownie w czasie wojny.

Ubiegły rok był dla nas jednym długim lutym, który trwa nadal. Wszyscy przeżywaliśmy ten rok na różne sposoby, z różnymi emocjami, ale wspólnym wielkim marzeniem – naszym zwycięstwem. Wszyscy razem i każdy na swoim miejscu, robimy wszystko, co w naszej mocy, aby przybliżyć się do zwycięstwa. codziennie przychodzimy do biblioteki i wykonujemy naszą pracę. Bibliotekarze są niezłomni!

O priorytetach w warunkach stanu wojennego i codziennej pracy można przeczytać również w artykule „Biblioteka Politechniki Kijowskiej: wspólna praca na rzecz zwycięstwa” Switłany Barabasz.

W serii „Ukraińskie biblioteki w obliczu wojny”:

Źródło zdjeć: Larysa Luhova, Biblioteka Naukowo-Techniczna Narodowego Uniwersytetu Technicznego Ukrainy