W wyniku agresji rosji i dwukrotnego ostrzału w Mikołajowie ucierpiał Narodowy Uniwersytet Czarnomorski im. Petra Mohyły (Чорномо́рський націона́льний університе́т і́мені Петра́ Моги́ли), a wraz z nim biblioteka naukowa. Rosjanie obierają za cele nie tylko obiekty cywilne, ale też instytucje kultury i placówki oświaty.
Nad ranem 17 sierpnia 2022 roku dwa pociski S-300 spadły na Narodowy Uniwersytet Czarnomorski im. Petra Mohyły powodując duże zniszczenia budynku oraz domów znajdujących się naprzeciwko. Fala uderzeniowa uszkodziła okna w czytelni biblioteki niszcząc jej wnętrza. Pierwsza rakieta przebiła ścianę w fasadzie uczelni przy wejściu głównym, druga trafiła głębiej w teren instytucji. Na szczęcie w czasie ostrzału nikt nie zginął. W nocy 19 sierpnia uniwersytet znów znalazł się pod ostrzałem, co doprowadziło do zawalenia się części budynku. Agresorzy twierdzili, że na terenie uczelni mieści się baza wojskowa ze składem amunicji. Należy dodać, że wcześniej rosjanie zniszczyli inne uniwersytety w mieście pod tym samym pretekstem.
– W lipcu uszkodzone zostały budynki dwóch mikołajowskich uniwersytetów. Zrobiliśmy wszystko, co możliwe, aby zapobiec takiemu atakowi na naszą uczelnię, po tym, jak niektóre kanały rosyjskiego Telegramu poinformowały, że instytucje edukacyjne są wykorzystywane jako bazy dla ukraińskiego wojska – mówi Jurij Kotlyar, pierwszy prorektor uniwersytetu. W komunikacie uczelni zaznaczono, że zaproszono ekipy telewizyjne, które przez kilka godzin filmowały na żywo wszystkie budynki, aby pokazać, że na kampusie nie ma żołnierzy ani sprzętu wojskowego. Działanie te nie pomogło w szerzeniu rosyjskiej propagandy.
Czytelnia biblioteki uniwersyteckiej została zrujnowana (tutaj zdjęcie przed zniszczeniem). Fala uderzeniowa była na tyle mocna, że wybiła wszystkie okna i zniszczyła sufit. Podłoga, ściany i wyposażenie wnętrza zostały uszkodzone przez odłamki szkła i drewniane części ram okiennych. Na zdjęciach można ujrzeć także fragment drzewa wyrwany z korzeniami, który znalazł się w wybitym oknie czytelni.
Biblioteka uniwersytecka gromadzi ponad 110 tysięcy zbiorów, w tym publikacje naukowe i czasopisma w różnych językach. Jej nadrzędnym celem jest zapewnienie wsparcia edukacji, dostępu do informacji dla studentów i pracowników uniwersytetu. W struktury książnicy wchodzi czytelnia z 176 miejscami do pracy, biblioteka filologiczna, dział literatury naukowo-oświatowej oraz katalogi.
W serii „Ukraińskie biblioteki w obliczu wojny”:
- Biblioteka dla młodzieży zamieniona w ruinę po ataku bombowym
- Drugie życie Donieckiej Obwodowej Biblioteki dla Dzieci
- Zniszczona przez ostrzał biblioteka w Siewierodoniecku
- Zabytkowy budynek czernihowskiej biblioteki uszkodzony po bombardowaniu
- Stan drugiej największej biblioteki w Ukrainie po ataku rosjan
- Wędrująca biblioteka, czyli jak wygląda koło ratunkowe ługańskej biblioteki
- Splądrowana, zniszczona i zaminowana ukraińska biblioteka – kolejny przykład rosyjskiej agresji
- Dewastacja Biblioteki Charkowskiego Uniwersytetu Narodowego po rosyjskim ataku
- Kompletnie zniszczona biblioteka we wsi Dawydiw Brid
- Biblioteka Uniwersytetu Czarnomorskiego zrujnowana po fali uderzeniowej
- Biblioteka publiczna miasteczka Snihuriwka podnosi się po okupacji
- Bibliotekarze są niezłomni! – funkcjonowanie Biblioteki Politechniki Kijowskiej w czasie rosyjskiej agresji
- serwis dla bibliotekarzy #SolidarnizUkrainą z mnóstwem informacji i bezpłatnych materiałów do pobrania
Za pomoc merytoryczną przy powstaniu tekstów dziękuję Larysie Luhovej, dyrektor Lwowskej Obwodowej Biblioteki dla dzieci i wiceprezes Ukraińskiego Stowarzyszenia Bibliotek.
Źródło zdjęć: Ministerstwo Kultury i Polityki Informacyjnej Ukrainy