Sprawdź, jakie książki z minionego roku powinny znaleźć się na regale w Twojej bibliotece. W tym zestawieniu znajdziesz różne pozycje od literatury dziecięcej i młodzieżowej, po beletrystykę dla dorosłych, jak i tytuły popularno-naukowe. Czas na wybór najlepszych książek roku!
Miejsce 12 – Przekleństwo Swietłany. Historia córki Stalina
Bardzo dobra, rzetelnie opracowana i napisana wartkim piórem biografia Swietłany Alliłujewy. De Roben przeplata ze sobą różne perspektywy: dziecka, kobiety, osoby, której wizerunek jest wykorzystywany w stosunkach międzynarodowych.
Miejsce 11 – Gang godziny duchów
David Walliams w szczytowej formie bawi, wciąga i wzrusza jednocześnie. Nie sposób nie pokochać członków tytułowego gangu za ich kreatywność w realizacji marzeń.
Miejsce 10 – Cykada
Specyficzny, skondensowany komiks dla dorosłych. Kultura Gniewu stawia na jakość wydania – dopracowane graficznie, zastanawiające, niesztampowe.
Miejsce 9 – Chcemy nasze czapki!
Tym razem nieoczywiste opowiadanie dla dzieci – skandynawski akcent w naszym zestawieniu. Eva Lindström łączy ze sobą abstrakcyjną konwencję i realistyczną fabułę.
Miejsce 8 – seria Spot
W zestawieniu nie mogło zabraknąć serii o sympatycznym piesku dla najmłodszych dzieci. Jej autorzy doskonale rozumieją, że u tej grupy czytelników trzeba rozwijać zdolności językowe i manualne. Spota uwielbiają niemowlaki i ich rodzice.
Miejsce 7 – Nieodgadniony
Wciągający kryminał dla młodzieży. Maureen Johnson jest mistrzynią budowania napięcia: akcja Nieodgadnionego do ostatniej chwili nie zwalnia tempa. Ponadto autorka popularyzuje dobrą literaturę kryminalną i wprowadza do fabuły postać bibliotekarza idealnego!
Sekret wyciętych liter, czyli kreatywne podchody z młodzieżą
Miejsce 6 – Mirabelka
Cezarego Harasimowicza trzeba docenić za niezwykłą wrażliwość i poetyckość jego opowieści. Zbudował fabułę opartą na uniwersalnych wartościach i jednocześnie prawdziwej historii. Mirabelka zainspirowała do działania setki bibliotekarzy!
Miejsce 5 – Ballady i romanse
Fenomenalne wznowienie Mickiewiczowskiego debiutu z obłędnymi ilustracjami oraz komentarzami, które sprawiają, że twórczość naszego wieszcza narodowego jest nie tylko zrozumiała, ale fascynująca. Wielkie brawa dla opracowania Emilii Kiereś.
Miejsce 4 – Wszystko widzę jako sztukę
Książka wydana przez wydawnictwo Wytwórnia dostała tytuł „Książki Roku 2018” w kategorii ilustracje i koncepcja graficzna w konkursie Polskiej Sekcji IBBY. Całkowicie zasłużenie – rewelacyjny tytuł, popularyzujący sztukę współczesną.
Miejsce 3 – Celestynka. Gwiazdka na nocnym niebie
Książka inspirowana andersenowską Dziewczynką z zapałkami, wyciągana z pudełka niczym zapałka musiała znaleźć się na lustrzanej liście. Wspaniale wydana, dopracowana językowo i graficznie doskonała opowieść dla każdego, kto wierzy w potęgę baśni.
Miejsce 2 – Bystrzak
Najmocniejszy tegoroczny tytuł dla nastolatków. Marie-Aude Murail podejmuje wyjątkowo ważny społeczny temat, a przy okazji śmieszy, wzrusza i wciąga.
Miejsce 1 – Horror
Niekwestionowanym zwycięzcą roku jest ilustratorsko-autorski duet Emilia Dziubak-Madlena Szeliga. Horror skradł serca całej redakcji Lustra Biblioteki, jak również otrzymał wyróżnienie w kategorii graficznej w konkursie Polskiej Sekcji IBBY. To pozycja uniwersalna, która językowym szlifem i artystycznymi ilustracjami zachwyca dzieci, młodzież i dorosłych.
Na biblioteczne regały
Te książki koniecznie muszą trafić na biblioteczne regały. Spośród ogromnej liczby tytułów rokrocznie ukazujących się na rynku wydawniczym staram się wybierać teksty, które są wartościowe, dostarczają inspiracji i pokazują, że literatura jest zawsze zaproszeniem do niezwykłej przygody. Nie byłoby to możliwe bez współpracy z wieloma wydawcami, zawsze dbającymi o jakość publikowanych książek. Zaglądajcie po kolejne inspiracje do Lustra Biblioteki w Nowym Roku!