spot_img

Aktywizująco dla maluszków

Szukacie angażującego, wytrzymałego i ładnie zilustrowanego tytułu dla najmłodszych? Poznajcie Spota i zaproście rodziców z niemowlakami na wspólne, twórcze zajęcia!

Co nieco teorii

Nie jest tajemnicą, że małe dzieci trudno zająć opowieścią. Wspólna lektura z niemowlakiem nie polega na biernym odczytywaniu zapisanych słów, ale na angażowaniu malucha w przedstawiane historie. Seria Erica Hilla rozwija różne aspekty dziecięcej mowy oraz jego małą motorykę – zawiera interesujące najmłodszych treści i jednocześnie nie przebodźcowuje malucha.

Aktywizująco dla maluszków

Psiak łobuziak

Dotychczas w serii Erica Hilla Spot wydano trzy książeczki: Gdzie jest Spot?, Spot jedzie na wieś oraz Spot mówi dobranoc. Tytułowy Spot to nieco niesforny czworonóg, który uwielbia wymykać się mamie i wszędzie zaglądać. W pierwszej części mama psiaka, Sally próbuje go odnaleźć i nakarmić: szukając syna, zagląda we wszystkie możliwe miejsca w domu. W części drugiej Spot bada zakamarki wiejskiego gospodarstwa i poznaje przy okazji rozmaite hodowlane zwierzęta. Ostatni tytuł poświęcony jest z kolei przygotowaniom do snu – sympatyczny psiak nie rozstanie się przecież z wszystkimi zabawkami bez pożegnania…

Ćwiczenia i poznawanie słów

Seria Spot przede wszystkim aktywizuje niemowlaki: na każdej ze stron znajduje się klapka, którą maluch może swobodnie odginać, ćwicząc sprawność paluszków. Za klapkami ukryte są w zależności od fabuły książeczki: zwierzaki, zabawki oraz przedmioty codziennego użytku. Poszczególne klapki są solidnie wykonane – moje dwuletnie dziecko odgięło różowy dywan, pod którym schował się krokodyl już kilkadziesiąt razy, a mimo tego nie uszkodziło książeczki.

Aktywizująco dla maluszków

Grafika i fabuła

Tematyka tej serii jest wyjątkowo przyjazna dla maluchów: które dziecko nie kocha zwierzątek, uciekania i chowania się przed mamą? Spot to właściwie uosobienie dziecięcych pragnień i zabaw maluchów. Na grafikę serii składają się różnokolorowe, sympatyczne obrazki – nie są one skondensowane, a białe tło ułatwia koncentracje niemowlakowi. Treść stanowią głównie pojedyncze, nieskomplikowane zdania – na przemian z prostymi przykuwającymi uwagę małego słuchacza pytaniami.

Lustrzane inspiracje

Warto zaproponować rodzicom z dziećmi wykonanie własnych tablic inspirowanych treściami zamieszczonymi w cyklu Erica Hilla. Przygotujcie kartonowe tablice po pudłach, oklejcie je kolorowymi materiałami – zdjęciami zwierzaków, prostymi rysunkami czy nawet płaskimi przedmiotami. Wspólnie z rodzicami doklejcie klapki do poszczególnych rysunków – maluchy będą mogły samodzielnie odsłaniać poszczególne klapki, doskonale się przy tym bawiąc.

Aktywizująco dla maluszków


TYTUŁ SERII: Spot
AUTOR: Eric Hill
TŁUMACZ: Zofia Raczek
LICZBA STRON: 22
WYDAWNICTWO: Mamania
ROK WYDANIA: 2018

Zdjęcia: Barbara Maria Morawiec