spot_img

Bystrzak – powieść obowiązkowa na biblioteczne regały

Napiszę z całą odpowiedzialnością: Bystrzak jest powieścią, która koniecznie musi się znaleźć w waszej bibliotece. Ta historia wzrusza, bawi, smuci oraz irytuje jednocześnie. Poznajcie Bystrzaka i jego wyjątkowy świat!

Społeczność, która nie rozumie

Nastolatek o imieniu Kleber oraz jego niepełnosprawny intelektualnie brat, nazywany przekornie Bystrzakiem, podróżują pociągiem, usiłują wynająć mieszkanie, chcą zrobić zakupy. Gdziekolwiek pójdą, gdy tylko Bystrzak coś powie, są wypraszani, wyszydzani lub obdarzani spojrzeniem pełnym politowania. Tytułowy bohater, choć wygląda jak dorosły mężczyzna, ma umysł i serce dziecka. Nic więc dziwnego, że wyrywa się do telefonu, z uporem maniaka twierdzi, że jego pluszak jest żywy i uważa, że w środku zegarka oraz w zmieniających się światłach na przejściu dla pieszych mieszka ludzik „dzidzik”.

Bystrzak – powieść obowiązkowa na biblioteczne regały

„coś takiego nas przerasta. Nie możemy brać sobie na głowę”

Kleber jest zdeterminowany, by samodzielnie opiekować bratem – ich mama nie żyje, a tata założył własną, nową, szczęśliwą rodzinę. Jedynym wyjściem zdaje się być oddanie Bystrzaka do Malicroix – zamkniętego ośrodka opieki. Szczęśliwie nastolatkowi udaje się wynająć pokój w mieszkaniu, w którym zakwaterowanie ma grupa studentów. Czy Kleber będzie w stanie się pogodzić naukę, opiekę nad bratem, a do tego dogadać się z pozostałymi lokatorami? Jak Bystrzak zareaguje na nowe towarzystwo?

Najlepsza?

Powieść Marie-Aude Murail gwarantuje odbiorcy naprawdę rzadką kompilację śmiechu, smutku oraz współczucia. Niepełnosprawność Bystrzaka jest doskonałym testem weryfikującym ludzką wrażliwości – autorka pokazuje jak łatwo go zawalić wyłącznie dzięki obojętnym spojrzeniom wyrażającym całkowity brak zrozumienia.

Z drugiej strony tytułowy bohater ma jakąś niesamowitą intuicję i jego działania stają się magiczną siłą, inicjującą wiele nieoczekiwanych, groteskowych, zwyczajnie śmiesznych sytuacji. Wysoki poziom komizmu tej powieści niweluje cały ciężar jej tematyki. Przyznam, że jest to jedna ze znakomitych (o ile nie najlepsza) tegorocznych historii w kategorii wiekowych 15+ – wzruszająca, zabawna i smutna jednocześnie.

Bystrzak – powieść obowiązkowa na biblioteczne regały

Lustrzane inspiracje

Zachęcam do zajrzenia na strony stowarzyszeń, których podopiecznymi są osoby z niepełnosprawnościami intelektualnymi, między innymi na stronę Mimo wszystko. Fundacja Anny Dymnej czy na stronę Polskiego Stowarzyszenia na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną. Oprócz informacji o możliwościach współpracy z poszczególnymi fundacjami, znajdziecie tam bardzo dużo przydatnych materiałów do wykorzystania podczas zajęć z osobami niepełnosprawnymi, w tym interesujące publikacje do pobrania w formie e-booków.

Bystrzak – powieść obowiązkowa na biblioteczne regały


TYTUŁ: Bystrzak
AUTOR: Marie-Aude Murail
TŁUMACZ: Bożena Sęk
WYDAWNICTWO: Dwie Siostry
LICZBA STRON: 224
ROK WYDANIA: 2018

Zdjęcia: Barbara Maria Morawiec