spot_img

Celestynka – zapałka, która inspiruje

Jak za pomocą pudełka z zapałkami wyczarować magiczną lekcję biblioteczną? Poznajcie Celestynkę – jedną z graficznych perełek tegorocznej beletrystyki dziecięcej i przepięknie opowiedzianą klasyczną historię, która wzrusza oraz inspiruje.

Zachwycająca forma

Celestynka. Gwiazda na nocnym niebie jest jedną z tych pozycji, która zobaczona na sklepowej wystawie czy na zdjęciach promocyjnych robi naprawdę duże wrażenie. Książkę wysuwa się z magicznego pastelowo-różowego pudełka niczym zapałki – chciałoby się powiedzieć, że graficzna koncepcja tego tytułu jest doskonale dopracowana i dopasowana do jego treści. Pierwszy kontakt z Celestynką stanowi wyjątkową przyjemność i nie sposób o nim zapomnieć. Jakie treści kryje ta piękna fasada?

Celestynka Celestynka

Wzruszający tekst

Celestynka różni się od swoich koleżanek zapałek. One – podobne do siebie lubiące bezpieczną ciemność panującą w pudełku; ona – idealistka, która pragnie ogrzewać zimne dłonie żebraków, pomóc rozbitkowi odnaleźć drogę do domu. Celestynka chce być dla innego człowieka wsparciem. Gdy na jej drodze stanie Andersenowska bohaterka, mała marzycielka będzie miała wreszcie okazję spełnić swe życzenie…

Celestynka

Doskonała precyzja

Pomysł autorsko-ilustratorskiego duetu Gaëlle Callac – Marie Desbons niesamowicie mnie urzekł. Połączenie baśniowego motywu Dziewczynki z zapałkami z uniwersalną opowieścią o pragnieniu niesienia pomocy uważam za wyjątkowo trafiony. Dodatkowo tę ciepłą, mądrą, wzruszającą opowieść w oszczędnej formie wzbogaca jest równie fantastyczną formą.

Celestynka

Przesłanie Celestynki bez trudu zrozumieją dzieci, a koncepty językowe w tej książce zastosowane urzekną dorosłych. Warto podkreślić wkład redakcyjny polskich wydawców historii Gaëlle Callac – tekst obfituje w ogromną ilość zgrabnych związków frazeologicznych związanych z ogniem i światłem (Celestynkę „pali chęć”, „marzy o świetlanej przyszłości”), co jest świadectwem godnej pozazdroszczenia precyzji językowej zespołu redakcyjnego.

Celestynka

Lustrzane inspiracje

W tym tytule znajdziecie wiele przepięknych treści, które mogą zainspirować was do rozmów o przemijaniu, życzliwości i dzieleniu się symbolicznym ciepłem z drugim człowiekiem. Warto jednak zainspirować się koncepcją wykorzystania samych pudełek od zapałek. Zachęcam do zapoznania się z twórczością Mai Ly Degnan, wykonującej tzw. Matchbox Dolls oraz do samodzielnego wykorzystania pudełek po zapałkach do wykonania z dziećmi np. ozdobnych szufladek, skrytek z baśniowymi cytatami w środku czy nawet kalendarzy adwentowych. Jest to bardzo prosty, niedrogi, a wyjątkowo efektowny pomysł.

Celestynka Celestynka


TYTUŁ: Celestynka. Gwiazda na nocnym niebie
AUTOR: Gaëlle Callac
ILUSTRATOR: Marie Desbons
TŁUMACZ: Martyna M. Lemańczyk
WYDAWNICTWO: Tekturka
ROK WYDANIA: 2018

Zdjęcia: Barbara Maria Morawiec