spot_img

Sekret wyciętych liter, czyli kreatywne podchody z młodzieżą

Nieodgadniony, autorstwa Maureen Johnson to wartościowy kryminał dla młodzieży – trzymający w napięciu, napisany na wysokim literackim poziomie. Zagadkowe litery zmieszczone w liście tytułowego Nieodgadnionego dodatkowo zainspirują was do organizacji atrakcyjnych podchodów.

Zbrodnicze pasje

Stevie Bell, zwyczajna nastolatka ma dość niecodzienne zainteresowania: dziewczyna marzy o tym, by stanąć nad zwłokami (oczywiście w celach badawczych), obsesyjnie zbiera kryminały i pasjonuje się zbrodnią. Jak łatwo się domyślić, tradycyjna szkoła nie daje jej zbyt wielu możliwości rozwijania ekscentrycznych pasji – Stevie decyduje się złożyć swoją aplikację do elitarnej Akademii Ellinghama. W tej placówce młody człowiek może samodzielnie realizować wyłącznie interesujące go projekty, a przedmioty dobierane są pod kątem jego zainteresowań.

Idealna sceneria dla zbrodni

Akademia ma jednak pewien minus. Nie jest jednak łatwo się do niej dostać – do placówki przyjmowane są jedynie wybrane jednostki według nieokreślonych kryteriów rekrutacji. Sama szkoła położona jest na odludziu – w krajobraz okolicy wpisane są zawalone tunele, jezioro, w którym znaleziono zwłoki, ukryte korytarze oraz strome zbocza. Czyż to nie doskonałe miejsce na zbrodnię?

Ekscytująca lektura

Akademia Ellinghama jest miejscem nieco makabrycznym, skrywającym własną tajemnicę. Stevie decyduje się wyciągnąć na wierzch dokumenty dotyczące zbrodni sprzed lat, którą popełnił tajemniczy przestępca, podpisujący się Nieodgadniony. Ta historia rozpali wyobraźnię młodych członków akademii – towarzystwa co najmniej ekscentrycznego, mocno zróżnicowanego, skrytego i skoncentrowanego przede wszystkim na własnych osiągnięciach.

Sekret wyciętych liter, czyli kreatywne podchody z młodzieżą

Lekturowy niedosyt

Te dwa wątki – sekretne relacje współczesnych dzieciaków oraz niezamknięte śledztwo sprzed siedemdziesięciu lat – przenikają się ze sobą, tworząc naprawdę intrygującą narrację. Nieodgadniony jest pierwszą częścią trylogii Truly Devious i niestety, po lekturze całości książki odczuwam wielki niedosyt: finał nie przybliża nas do rozwiązania zagadki, a akcja zostaje przerwana w najciekawszym momencie. Całość wygląda niesłychanie obiecująco, dlatego z niecierpliwością będę wypatrywać zapowiedzi kolejnych części.

Popularyzacja kryminałów

Nieodgadniony jest wyjątkowo przyjemną lekturą zarówno dla młodzieży, jak i dorosłych czytelników – jednym z powodów, dla którym warto mówić głośno o tej powieści jest to, że Johnson mimochodem zachęca do sięgania po klasyczne kryminały. Stevie cierpi na ataki paniki – powieści Agathy Christie oraz Artura Conana Doyle’a są dla dziewczyny odskocznią i lekarstwem na trudne momenty.

Bibliotekarz idealny

Poza tym znajdziecie w Nieodgadnionym opis bibliotekarza, którego każdy pragnie spotkać na swojej drodze – pracownica Akademii Ellinghama zna projekty swoich uczniów i zanim zdążą zapytać, już ma dla nich przygotowaną dobraną pod kątem ich zainteresowań literaturę. Warto zwrócić uwagę także na dedykację książki – „tym, którym choć raz się śniło, że znajdują zwłoki w bibliotece”. Maureen Johnson to po prostu autorka, z którą każdy bibliofil znajdzie wspólny język.

Lustrzane inspiracje

Wydawca książki – Poradnia K – w czerwcu podczas Festiwalu Kino w Trampkach w warszawskiej Kinotece zorganizował specjalny pokój zagadek inspirowany właśnie fabułą Nieodgadnionego. Ta powieść jest idealnym materiałem do przygotowania podchodów dla młodzieży:

  • Podzielcie nastolatków na dwie grupy. Zadaniem obu grup będzie ukrycie egzemplarza Studium w szkarłacie (to książka, którą w akademii czytała nastolatka zanim została zamordowana przez Nieodgadnionego) w wybranym miejscu.
  • Przygotujcie stare gazety – niech uczestnicy powycinają z nich litery nagłówków i wzorem książkowej zagadki stworzą dla drugiej grupy wskazówki, jak odnaleźć egzemplarz.
  • Rozpocznijcie podchody – obie grupy mogą pracować jednocześnie (o ile wcześniej upewnicie się, że tereny, na których ukryto książki nie zazębiają się).

Stwórz swoje TYPO – nowa forma promocji Polony


TYTUŁ: Nieodgadniony
AUTOR: Maureen Johnson
TŁUMACZ:
LICZBA STRON: 448
WYDAWNICTWO: Poradnia K
ROK WYDANIA: 2018

Zdjęcia: Barbara Maria Morawiec