spot_img

Cykada – larwa w korpoświecie

Cykada to pozycja wyjątkowa dla dorosłych czytelników – specyficzna, krótka, lecz niezwykle treściwa i dająca do myślenia, o niekonwencjonalnej formie. Sprawdźcie, jak wygląda ta niecodzienna książka graficzna dla dorosłych.

Larwa w korpoświecie

Cykada jest szeregowym pracownikiem korporacji. Wyzyskiwana, traktowana bezosobowo, wtapiająca się w tłum – trudno w jej przypadku mówić o samorealizacji, aktywności zawodowej i motywacji do dalszej pracy. Gdy biurowa rzeczywistość dosłownie przygniata cykadę, w jej zachowaniu zachodzą drastyczne zmiany. Jaki finał będzie mieć ta historia?

Cykada – larwa w korpoświecie

Zaatakować rutynę brakiem słów

Uderza treść książki Shauna Tana – bezosobowa forma, graficzne rozwiązania, jakie autor zdecydował się zastosować. Cykada jest tytułem, którego łatwo nie zapomnicie. Ten australijski pisarz całkowicie rezygnuje z odmiany składni. Oto przykład zdania, które choć początkowo może razić purystów językowych, zmusza do postawienia sobie ważnych pytań: „Cykada pracuje w wysoki budynek. Wprowadza dane. Siedemnaście roków. Bez chorobowe. Bez pomyłka”.

Brak w Cykadzie zasadniczej fabuły oraz rozbudowanej warstwy językowej – jest jednak ogromne natężenie treści. Autor prawie wyłącznie za pomocą rzeczowników i wymownych ilustracji – szarych, przytłaczających, wyjętych niczym z prozy Franza Kafki – oddaje wszystko to, na co inni twórcy potrzebują ponad dwustu stron zapisanego ciągiem maszynopisu: rutynę, depresję, uprzedmiotowienie. Szczególne wrażenie zrobił na mnie finał, którego puentę zapamiętacie na długo.

Cykada – larwa w korpoświecie

Lustrzane inspiracje

Cykada to wartościowy tytuł, który daje do myślenia. Warto pokazać młodzieży, jak niewiele słów potrzeba do stworzenia imponującego tekstu. Dodatkowo to króciutkie opowiadanie wraz z ilustracjami idealnie sprawdzi się:

  • jako pretekst do rozmowy z młodzieżą o sensie życia, pracy;
  • jako doskonały przykład tekstu z bohaterem dynamicznym.

Warto niewielkim kosztem zaaranżować w bibliotece także kącik odpoczynku dla zapracowanych. Leżaczek, koc, poduszki – czy jest coś przyjemniejszego niż wygodny fotel i odstresowująca lektura?


TYTUŁ: Cykada
AUTOR: Shaun Tan
TŁUMACZ: Łukasz Buchalski
LICZBA STRON: 36
WYDAWNICTWO: Kultura Gniewu
ROK WYDANIA: 2018

Zdjęcia: Barbara Maria Morawiec