spot_img

Październikowe wydarzenia biblioteczne

Październik przebiegnie pod znakiem Miesiąca Bibliotek Szkolnych. Bibliotekarze koniecznie muszą pojawić się na targach książki w Krakowie i Katowicach. W zapowiedziach także liczne warsztaty i szkolenia oraz minikonferencja.

Miesiąc Bibliotek Szkolnych

To nie tylko święto bibliotek szkolnych, ale i czas wytężonej pracy z czytelnikami. Bibliotekarze przygotowali atrakcje dla dzieci oraz młodzieży. Wszystko w myśl przewodniego hasła „Making Connections at Your School Library” (tłum.„Nawiązuj połączenia w Twojej bibliotece szkolnej”, ale lepiej brzmi: „Biblioteka szkolna łączy ludzi”). Redakcja miesięcznika „Biblioteka w Szkole” zaproponowała hasło „Książka to przyszłość”. Jeżeli jeszcze nie macie pomysłu na organizację MBS skorzystajcie z 3 inspiracji od Lustra Biblioteki – wśród nich akcja „Mirabelka – kiełkująca historia w 100licy” z gotowymi scenariuszami i materiałami do bezpłatnego wykorzystania.

3 inspiracje na organizację Miesiąca Bibliotek Szkolnych

Patronat Lustra Biblioteki

Biblioteka 2.028 – patronat Lustra Biblioteki

BiblioLAB po raz drugi – patronat Lustra Biblioteki

Biblioteka – pracownia twórcza i komunikacyjna

Latająca Biblioteka Pomysłów – cykl spotkań warsztatowych dla bibliotekarzy

Targi Książki

Do Katowic warto przyjechać na 4. Śląskie Targi Książki, które odbędą się od 12 do 14 października – będzie można tu poznać oferty licznych wydawnictw, uczestniczyć w spotkaniach autorskich i w imprezach towarzyszących. Wstęp wolny!

Miejska Biblioteka Publiczna w Katowicach przygotowała kilka interesujących wydarzeń:

  • Biblioteczna Poradnia Książkowa – na spotkaniu będzie doradzać co warto czytać dzieciom i proponować młodzieży;
  • Kiermasz Książki Antykwarycznej;
  • Laboratorium Słowa – warsztaty typograficzno-literackie;
  • oraz dwa spotkanie autorskie.

Z kolei Biblioteka Śląska w ramach targów ogłosi laureatów Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego „Śląski Shakespeare” im. Anny i Piotra Dobrowolskich. Konkurs to propozycja dla osób, które piszą wiersze, poematy, scenariusze teatralne i mają niewielkie szanse, by zaprezentować swój dorobek szerszej publiczności. Przedsięwzięcie służy inspiracji i aktywizacji młodych twórców, promocji ich twórczości, a także rozwijaniu wrażliwości literackiej.

W Krakowie odbędą się drugie co do wielkości targi książki. To czterodniowe (25-28 października) wydarzenie dla tych, którzy zanurzają się w świecie polskiej i zagranicznej twórczości literackiej i chcą się spotkać z ulubionymi autorami. Na cyklicznej imprezie branży wydawniczo-księgarskiej nie zapomniano o dedykowanym programie dla bibliotekarzy. Na uczestników czekają specjalistyczne panele dyskusyjne, inspirujące warsztaty i dziesiątki branżowych spotkań.

Targi w Krakowie poprzedzi Małopolskie Forum Bibliotek, podczas którego bibliotekarze będą się zastanawiać, czy biblioteki, które znamy, mają szansę przetrwać w obecnej formie w przyszłości i jak będą wyglądały biblioteki w 2028 roku. W ramach tych wydarzeń odbędą się dyskusje na tematy takie jak: „OMNIS – nowa jakość e-usług publicznych” czy „Gdy nie będzie książek. O bibliotekarzu w cyberświecie – debata o przyszłości zawodu bibliotekarza”. Wstęp dla bibliotekarzy na targi książki (jako gości branżowych) jest bezpłatny. Rejestracji można dokonać w kasie podczas trwania targów.

Szkolenia w Bibliotece Narodowej

17 października odbędzie się szkolenie „Deskryptory Biblioteki Narodowe”. Do końca roku przeprowadzone zostaną jeszcze 3 warsztaty. Będzie to okazja do wymiany doświadczeń nad wyrażaniem deskryptorami z jednej strony podstawowych elementów opisu bibliograficznego (osób, instytucji, imprez, tytułu, miejsc i formy), a z drugiej opracowania podstawowych typów publikacji (naukowych, dydaktycznych, fachowych, religijnych i literackich).

19 października oraz w trzech innych terminach zapraszam na warsztaty dotyczące sekretów biblioteki cyfrowej POLONA – sprawdzamy w praktyce funkcjonalności, możliwości wyszukiwawcze, rozwiązujemy zagadki oraz inspirujemy siebie nawzajem i zastanawiamy się nad tym, jak można wykorzystać POLONĘ w codziennej pracy bibliotekarza. Pomysłów jest naprawdę wiele. Przy okazji to dobra okazja na kuluarowe spotkanie z Lustrem Biblioteki 🙂

POLONA/2miliony – warsztaty dla bibliotekarzy i nauczycieli bibliotekarzy

Konferencje (nie)naukowe

W październiku zdecydowanie będą dominowały wydarzenia w ramach targów książki. Oprócz tego warto zwrócić uwagę na Ogólnopolską Konferencję „Biblioteka XXI wieku – nowoczesna architektura, funkcjonalne wyposażenie, pomysłowe aranżacje”, która będzie poświęcona wykorzystaniu przestrzeni bibliotecznej.

Bibliotekarzy powinny zainteresować dwie międzynarodowe konferencje: The Information Conference w Krakowie oraz „Językoznawstwo a nowoczesne systemy slawistycznej informacji bibliograficznej – dziś i jutro”. Z kolei uczestnicy wydarzenia organizowanego przez Bibliotekę Politechniki Lubelskiej poruszą tematy: przygotowania biblioteki do pracy z użytkownikami zagranicznymi oraz usług i oferty edukacyjnej skierowanej do studentów zagranicznych na seminarium POLBIT „Użytkownik zagraniczny w bibliotece”.

Ciekawie, bo mało naukowo, zapowiada się Minikonferencja dla nauczycieli i bibliotekarzy „Bibliotekarz w roli”. Propozycja z Piotrkowa Trybunalskiego ma kameralną formułę bezpłatnego, jednodniowego wydarzenia z wystąpieniami doświadczonych prelegentów i warsztatami bogatymi w dobre praktyki.

Te i inne wydarzenia znajdziesz w Kalendarium konferencji i wydarzeń Lustra Biblioteki

Źródło zdjęć: pixabay.com – rawpixel