spot_img

3 inspiracje na organizację Miesiąca Bibliotek Szkolnych

Scenariusz warsztatów, koszulki recenzenckie i pojedynek książek to trzy proste inspiracje na zorganizowane nadchodzącego Miesiąca Bibliotek Szkolnych. To proste pomysły w realizacji, które z pewnością przyciągną młodych do biblioteki!

Koszulki recenzenckie

Przykład prosto z biblioteki szkolnej w Mechnicy. Polegał on na stworzeniu na koszulkach reklamy książki, która byłaby jej recenzją. Aby zorganizować podobną akcję należy zebrać grupę czytających, porozmawiać z nimi o ulubionych tytułach i zachęcić do przygotowania grafiki na białych koszulkach. W ramach podjętego wyzwania młodzież wyzwala swoje umiejętności malarskie, ale i pisemne poprzez napisanie recenzji. Na koniec każdy musi zaprezentować swoją koszulkę i książkę, tak aby zachęcić innych do jej przeczytania. Szczegóły organizacyjne w linku poniżej.

Młodzież obnosi się z literaturą – inspiracja biblioteki w Mechnicy

Mirabelkowy scenariusz

Jeśli szukasz gotowych pomysłów na urozmaicenie Miesiąca Bibliotek Szkolnych koniecznie weź udział w akcji „Mirabelka – kiełkująca historia w 100licy”. W materiałach znajdziesz inspirujący scenariusz do organizacji warsztatów międzypokoleniowych i przydane bannery, dyplomy, puzzle czy mapy. Ponadto dla wszystkich bibliotek, które zgłoszą swój udział zostaną przesłane: prezentacje, dodatkowe materiały i poradniki. Warto dodać, że akcja odbywa się w ramach obchodów stulecia odzyskania niepodległości – udział w niej bierze już ponad 400 bibliotek z całej Polski!

Akcja „Mirabelka” – komunikat o nowych terminach

Pojedynek książek

Jeżeli damy czytelnikom możliwość realnego głosowania na wybrany tytuł, w bibliotece rozegra się prawdziwy pojedynek książek. Trzeba przygotować plakat zachęcający do głosowania i wybrać dwa tytuły, a następnie zaaranżować ring nawiązujący do rywalizacji. W tym przypadku czytelnicy oddają głosy za pomocą kolorowych, papierowych kulek wrzucając wybrany kolor do postawionego przy książce pudełka.

Pojedynek książek – inspiracja warta uwagi

Źródło zdjęć: pixabay.com – bluebudgie