spot_img

Pojedynek książek – inspiracja warta uwagi

Co by było gdyby pojedynek stoczyli Herkules Poirot z Sherlockiem Holmesem? Taki pomysł wykorzystała rzeszowska biblioteka zachęcając do zabawy czytelniczej „Pojedynek książek”. Co miesiąc odbywa się nowa bitwa na ringu. Wzrost wypożyczeń pojedynkujących się tytułów i dobra zabawa gwarantowane!

Akcję „Pojedynek książek” rozpoczęła się w styczniu z inicjatywy bibliotekarzy z Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie. Zasady walki są proste. Wybieramy dwa tytuły (mogą to być różne gatunki literackie, nowości wydawnicze, wybrane tomy z danej serii itd.) i eksponujemy je na ringu. Obok należy rozstawić dwa pojemniki (pudełka, słoiki, skarbonki, lub wykonać mini urny wyborcze itp.). Przy każdym z nich trzeba postawić pojemnik z kulkami do głosowania o dwóch różnych kolorach. Kulki można rozdawać także przy wypożyczeniu książki lub jej zwrocie. W tle warto przygotować duży plakat zachęcający do wzięcia udziału w pojedynku.

– Do pojedynku wybieramy głównie książki z tego samego gatunku oraz przedziału wiekowego. Staramy się, aby tytuły książek były znane, aby jak najwięcej osób mogło zagłosować. Głosujący (a są to zarówno dzieci, młodzież, jak i rodzice) często są zaciekawieni fabułą książek biorących udział w pojedynku i pytają się możliwość wypożyczenia książek. Niestety mamy zazwyczaj pojedyncze egzemplarze „pojedynkujących” się książek, dlatego wypożyczenie jest możliwe dopiero po zakończeniu rywalizacji. Dodam, że zawsze nasi młodsi czytelnicy mogą skorzystać z innych naszych filii, których na terenie Rzeszowa mamy 18 – mówi Marcelina Janisz, bibliotekarka z WiMBP w Rzeszowie.

Pojedynek książek

Akcja potrwa do końca roku. Po podliczeniu głosów wyniki pod koniec miesiąca są ogłaszane na Facebooku biblioteki. Aktualnie trwa pojedynek książki Zwiadowcy: Ruiny Gorlanu Johna Flanagana kontra Baśniobór Brandona Mulla. Efekty rywalizacji widać już po pierwszym pojedynku, gdzie zagłosowało aż 113 osób.

– Wybrałyśmy dwie książki „Detektyw Pozytywka” Grzegorza Kasdepke oraz „Tajemnica kina” Martina Widmarka. Obecnie popularnością cieszy się „Detektyw Pozytywka” (3/3 egz. wypożyczone). Natomiast „Tajemnica kina” to jedna z części serii książek dla dzieci i z 19 tomów jakie posiadamy w zbiorach w tej chwili wypożyczonych jest 16. Już odnotowujemy wzrost zainteresowania tytułami i cyklami, które brały udział w pojedynku. W pierwszym pojedynku zwyciężyła książka „Tajemnica kina” (66 głosów do 47) – relacjonuje Marcelina Janisz.

Źródło zdjęć: Hanna Szafrańska