spot_img

Latająca Biblioteka Pomysłów – cykl spotkań warsztatowych dla bibliotekarzy

Wydawnictwo Dwie Siostry i Polska Sekcja IBBY realizują w 2018 roku projekt „Latająca Biblioteka Pomysłów”, na który składają się wykłady, prelekcje i warsztaty prowadzone przez ekspertów Polskiej Sekcji IBBY, animatorów czytelnictwa, pedagogów, nauczycieli akademickich oraz artystów grafików. Lustro Biblioteki objęło projekt swoim patronatem.

Latająca Biblioteka Pomysłów

Projekt jest adresowany do bibliotekarzy i ma na celu podzielenie się z nimi informacjami o nowych trendach w literaturze dziecięcej i młodzieżowej oraz pomysłami na praktyczne wykorzystanie tych trendów w pracy z młodymi czytelnikami.

Latająca Biblioteka Pomysłów

Dzięki zapoznaniu się z najnowszą ofertą wydawniczą i dopasowanymi do potrzeb określonych grup odbiorców metodami animacji uczestnicy spotkań zyskają nowe narzędzia do realizowania istotnej roli, jaką pełnią w kształtowaniu nawyków czytelniczych dzieci i młodzieży.

Projekt realizowany jest w siedmiu województwach: mazowieckim, wielkopolskim, pomorskim, dolnośląskim, śląskim, lubelskim i warmińsko-mazurskim, we współpracy z wojewódzkimi bibliotekami publicznymi.

Pierwsze spotkania warsztatowe

Inauguracja „Latającej Biblioteki Pomysłów” odbyła się w połowie czerwca w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej i Centrum Animacji Kulturowej w Poznaniu. Bibliotekarze z Wielkopolski wysłuchali prelekcji Joanny Żygowskiej „Spotkania dzieci i dorosłych w literaturze – relacje bohaterów dziecięcych i dorosłych w książkach dla młodych czytelników”, a potem mieli okazję wymienić się doświadczeniem w zakresie animacji czytelnictwa na spotkaniu „Nie tylko tekst – alternatywne formy czytelnicze wspierające rozwój wyobraźni i narracyjność u dzieci” prowadzonym przez Martę Todys.

Drugie spotkanie, przeznaczone dla bibliotekarzy z województwa warmińsko-mazurskiego, odbyło się w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Olsztynie. Poradami dotyczącymi prowadzenia zajęć z dziećmi podzieliły się pedagożka i animatorka Aleksandra Mostowska („Animacja czytelnictwa – praktyczne pomysły do pracy z książką dziecięcą, sprawdzone scenariusze zajęć, przykłady dobrych praktyk”) oraz ilustratorka Aleksandra Cieślak („Jak prowadzić książkowe warsztaty plastyczne dla dzieci – DO’s & DON’Ts. Zajęcia BARDZO praktyczne”).

Kolejne spotkania w ramach projektu odbędą się w:

  • Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Gdańsku (wrzesień),
  • Bibliotece Publicznej m.st. Warszawy – Bibliotece Głównej Województwa Mazowieckiego (wrzesień),
  • Bibliotece Śląskiej w Katowicach (wrzesień),
  • Dolnośląskiej Bibliotece Publicznej we Wrocławiu (wrzesień),
  • Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Lublinie (październik).

Szczegóły dostępne są na stronie internetowej projektu.

Źródło zdjęć: pixabay.com – khamkhor