spot_img

#onlinenakwarantannie – inicjatywy bibliotek

Zapraszam wszystkich bibliotekarzy do współpracy przy projekcie #onlinenakwarantannie. Projekt ma na celu pokazanie inicjatyw i dobrych praktyk bibliotek w czasie pandemii.

Uwolnijcie swoją kreatywność i działajcie w sieci! Mile widziane są każde inicjatywy.

200. rocznica urodzin patrona
Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy w Obornikach przygotowała szereg działań upamiętniających swojego patrona. Jednym z nich było stworzenie specjalnego portalu www.antonimalecki.pl przybliżającego sylwetkę tego wybitnego objezierzaniana. Na stronie można zaleźć biografię profesora Małeckiego, zapoznać się z jego dziełami, obejrzeć film dokumentujący nadanie imienia bibliotece oraz poznać zbiory związane z patronem, które od wielu lat gromadzi nasza instytucja.
Strona www inicjatywy
Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy w Obornikach

Recepta na święty spokój
To biblioteczny teledysk do piosenki „Recepta na święty spokój” zachęcający do czytania w klimacie bossa novy. Przedsięwzięcie zostało zrealizowane przez włocławian. Teledysk nagrano w Filii nr 11.
Strona www inicjatywy
Miejska Biblioteka Publiczna we Włocławku

Wieczór Bajek Czytanych
To cykl spotkań online z dziećmi i ich rodzicami, które odbywały się wcześniej w Filii nr 2 w Zielonej w dzielnicy Wesoła m.st. Warszawy. Na kanale YouTube czytamy bajki i wiersze dla dzieci z autorskimi ilustracjami jednej z bibliotekarek, organizujemy zabawy edukacyjne, prezentujemy inspiracje plastyczne i odwiedzamy zaprzyjaźnione biblioteki.
Strona www inicjatywy
Biblioteka Publiczna w Dzielnicy Wesoła m.st. Warszawy, Filia Nr 2 Zielona

Coolturka
Ekspresowy poradnik kulturalny w którym prezentowane są książki, audiobooki i filmy, jakie można wypożyczyć w wołomińskiej bibliotece. Poradnik realizowany jest w krótkiej filmowej formie, w różnych przestrzeniach miasta. Coolturka to doskonała okazja do promowania zbiorów bibliotecznych.
Strona www inicjatywy
Miejska Biblioteka Publiczna im. Zofii Nałkowskiej w Wołominie

Smakuj życie – spotkania podróżniczo-przyrodnicze
Raz w miesiącu biblioteka zaprasza na spotkania online dotyczące podróży, przyrody i wszystkiego co z tym związane. Wszystkie nagrania znajdują się na profilu biblioteki na Facebooku.
Strona www inicjatywy
Gminna Biblioteka Publiczna w Lipowej

Biblioteka gra
W muzycznych filmach rozbrzmiewają dźwięki od jazzu przez blues, rock po heavy metal. Przy okazji minikoncertów przekazywane są wiedza i ciekawostki ze świata muzyki.
Strona www inicjatywy
Miejska Biblioteka Publiczna w Gliwicach

Kaszëbôjczi
Stacja Kultura, czyli Biblioteka w Rumi przygotowała interesujący audiobook. Bohaterami zbioru fantastycznych opowieści są kaszubskie stwory. Nagrania udostępniono nieodpłatnie na kanale YouTube biblioteki. W komplecie także e-book.
Strona www inicjatywy
Biblioteka w Rumi

Kości zostały rzucone
Zabawa polega na współtworzeniu opowieści. Na dobry początek zaczniemy my bibliotekarze – natomiast dalsza część opowieści, jej rozwinięcie i zakończenie zależy wyłącznie od czytelników i od kości jakie zostaną wyrzucone… Każdy dopisuje zdanie lub kilka zdań w komentarzu pod postem. Codziennie na fanpage`u biblioteki pojawią się zdjęcia.
Strona www inicjatywy
Biblioteka II Liceum Ogólnokształcącego w Poznaniu

Z książką w roli głównej on-line
Spotkania z wirtualną i rozszerzoną rzeczywistością to wirtualny spacer po Bibliotece w Połańcu i Filii w Ruszczy. Na YouTube zamieszczono film 360 pozwalający „wejść” do biblioteki dzięki zastosowaniu wirtualnej i rozszerzonej rzeczywistości. W bibliotece pojawił się też pakiet magicznych „ożywających” książek.
Strona www inicjatywy
Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Połańcu

Podaruj książkę seniorowi
Zarówno młodzi, jak i dorośli czytelnicy mogą wesprzeć pensjonariuszy gnieźnieńskich domów opieki społecznej i sprawić im wyjątkowy prezent. Książki do biblioteczek w domach opieki będą dowodem pamięci o starszych, a dla pensjonariuszy doskonałą formą rozrywki.
Strona www inicjatywy
Biblioteka Publiczna Miasta Gniezna

Video zapis
Zapis do biblioteki zaczyna się od wprowadzenia do formularza dostępnego na stronie internetowej biblioteki danych, w tym numeru telefonu. Potem bibliotekarz dzwoni do przyszłego czytelnika prosząc o okazanie dowodu. Po wprowadzeniu przez bibliotekarza danych do systemu czytelnik otrzyma SMS z danymi do logowania na swoje nowo utworzone konto biblioteczne i może już wypożyczać e-booki oraz e-audiobooki. 
Strona www inicjatywy
Biblioteka Publiczna w Dzielnicy Bemowo m.st. Warszawy

Aktywna biblioteka online
Celem projektu jest budowanie partnerskiej współpracy Książnicy z bibliotekami szkolnymi Kalisza i regionu kaliskiego oraz promowanie najlepszych praktyk poprzez przyznanie wyróżniającej się bibliotece szkolnej tytułu honorowego Máxima cum láude (Z najwyższą pochwałą). Zadaniem nauczycieli bibliotekarzy w projekcie było opisanie najciekawszej realizowanej przez siebie inicjatywy w czasie pandemii.
Strona www inicjatywy
PBP Książnica Pedagogiczna w Kaliszu

#BraczBingo
Literacka zabawa polega na wykreślaniu kolejnych pól na planszy. W tym roku pojawiły się pola z gwiazdkami. Jedna oznacza, że inspiracji do lektury można szukać śledząc cykle i konkursy literackie organizowane przez bibliotekę, a dwie gwiazdki odnoszą się do patronów roku 2021 oraz literackich muzeów (pola można skreślić po przeczytaniu tak dzieła pisarza, jak i książki o nim). Jedna książka może być przyporządkowana tylko do jednej kategorii. Akcja odbywa się w mediach społecznościowych.
Strona www inicjatywy
Biblioteka Raczyńskich

Przystanek wiersz
Akcja Miejskiej Biblioteki Publicznej we Wrocławiu to cykl 10 wierszy-PRZYSTANKÓW z komentarzami bibliotekarki z filii nr 8. Co czwartek na stronie internetowej biblioteki oraz w jej mediach społecznościowych są publikowane wybrane wiersze.
Strona www inicjatywy
Miejska Biblioteka Publiczna we Wrocławiu

Co czyta Poznań?
Już po raz 4 zaprezentujemy listy książek najchętniej wypożyczanych w Bibliotece Raczyńskich. Co nas zaskoczy? Co potwierdzi trendy? Wynikom poświęcony jest też podcast dostępny w serwisie Spotify i YouTube. Kolejny odcinek dotyczy wpływu pandemii na czytelnictwo i literaturę.
Strona www inicjatywy
Biblioteka Raczyńskich

Bajka na telefon
To propozycja dla dzieci, które tęsknią za spotkaniami w bibliotece, lubią bajki i opowieści oraz głośne czytanie. Wystarczy, aby rodzic lub opiekun zadzwonił i umówił się na czytanie dla swojego dziecka. Czytanie „Bajek na telefon” odbywa się poniedziałku do piątku w godz. 10–16, a każe trwa do 10 minut.Przy zgłoszeniu należy podać płeć i wiek dziecka.
Strona www inicjatywy
Biblioteka Młodego Czytelnika BULAJ w Elblągu

Bezpłatne audiobooki w POLONA.PL
Biblioteka internetowa Wolne Lektury (prowadzona przez Fundację Nowoczesna Polska) na zamówienie Biblioteki Narodowej przygotowała 70 audiobooków dostępnych bezpłatnie w bibliotece cyfrowej POLONA.PL i na stronie wolnelektury.pl.
Strona www inicjatywy
Biblioteka Narodowa

300 bibliotek cyfrowych
Odkrywaj skarby w ponad 200 bibliotekach cyfrowych w Polsce i prawie 100 innych na świecie! Wszystkie źródła są legalne. Większość z nich jest adresowanych do różnych grup odbiorców – dla dzieci, młodzieży, dorosłych – i każdego, kto szuka wiedzy, rozrywki lub rozwija swoje hobby.
Strona www inicjatywy

Czytanie on-line bez ryzyka zakażenia. Największa biblioteka cyfrowa w Polsce otwarta
3 miliony obiektów cyfrowych – książek, czasopism, rękopisów, starodruków, map, rysunków, grafik, fotografii, pocztówek, nut i druków ulotnych – dostępnych jest w Internecie dzięki cyfrowej Bibliotece Narodowej POLONA. To obecnie jedna z największych bibliotek cyfrowych w Europie.
Biblioteka Narodowa

Biblioteczne ferie… dla dociekliwych
Jak organizować ferie w bibliotece, kiedy obowiązują obostrzenia, zalecenia i limity? Wyobraźnia nie zna granic, co doskonale pokazały ferie on-line, które odbyły się w wołomińskiej bibliotece pod hasłem „Świat dla dociekliwych”. Przez pięć dni czytelnicy wyruszali w podróż po różnych zakątkach świata. Filmy z warsztatami są dostępne na Facebooku.
Strona www inicjatywy
Miejska Biblioteka Publiczna w Wołominie

Bliżej Biblioteki
Książnica Pedagogiczna w Kaliszu poleca lekturę literatury fachowej – czasopisma „Bliżej Biblioteki. Pismo bibliotekarzy Wielkopolskie południowo-wschodniej”.
Strona www inicjatywy
Książnica Pedagogiczna im. A. Parczewskiego w Kaliszu

Biblioteczny rozkład jazdy
Akcja polega na cyklicznym publikowaniu postów, które mogą spodobać się naszym czytelnikom. W poniedziałki proponujemy im książki „Stwórz z nami swoją BOOKLISTĘ”. Wtorki to zabawy z młodszymi czytelnikami „Zróbmy coś razem!” (seria prezentowanych zajęć plastycznych pokazanych krok po kroku). „NieZwykłe Środy” to publikacja fragmentów, często przedpremierowych powieści. W czwartki dodajemy odcinki teatralnych zajęć z Teatrem Moich Marzeń. W piątek już czujemy zbliżający się weekend i wtedy nasz Dział Audiowizualny poleca coś od siebie – od filmów, przez audiobooki na muzyce kończąc.
Strona www inicjatywy
Miejska Biblioteka Publiczna w Czechowicach-Dziedzicach

Kreatywna torebka
To sposób na bezkontaktowe warsztaty plastyczne. Dzieci, które wypożyczyły książki w wybranych miesiącach mogły sobie wybrać jedną z torebek, w której znajdowały się różne materiały do wykorzystania. Ich zadaniem było stworzyć dowolną techniką pracę plastyczną z wykorzystaniem znalezionych w torebce materiałów, a następnie zdjęcia prac można było przesłać na adres biblioteki lub dostarczyć osobiście. Z otrzymanych zgłoszeń stworzono wirtualną wystawę, a już w styczniu planujemy pokaz wszystkich prac w bibliotece. Akcja cieszyła się tak ogromnym zainteresowaniem, że w grudniu przygotowano jej świąteczną edycję.
Strona www inicjatywy
Filia nr 26 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Katowicach

Escape room on-line
Łamigłówki, rebusy, szyfry, zagadki – to wszystko opracowaliśmy w aplikacji Wizer.me. Do zabawy potrzebna była kartka i ołówek, aby zapisywać odpowiedzi ze wszystkich pytań. Poszczególne litery z właściwych odpowiedzi tworzyły tytuł książki. Uczestnicy mogli wysłać hasło na adres biblioteki. Za prawidłowe rozwiązania czekały gadżety biblioteczne i książki.
Strona www inicjatywy
Biblioteka Publiczna w Piasecznie

Jest taka historia… opowieść o Januszu Korczaku
Biblioteka Miejska w Cieszynie zakończyła realizację projektu „Jest taka historia… opowieść o Januszu Korczaku”. Projekt w całości był zrealizowany on-line, a jego rezultaty dostępne są na kanale YouTube, na stronie internetowej biblioteki w zakładce „Biblioteka w sieci” i profilu prowadzonym przez Urząd Miejski – Cieszyn w sieci kultury.
Strona www inicjatywy
Biblioteka Miejska w Cieszynie

Książki o wirusie
Biblioteka Publiczna Miasta Gniezna podarowała książki lokalnym bibliotekom szkolnym. Aby lepiej poznać wirusy i skutecznie się przed nimi bronić, należy przede wszystkim dowiedzieć się, czym one są i jak funkcjonują. Pomocą, jak zawsze, może służyć książka… o wirusach. To ważna lektura, która opisuje także sposoby unikania zarażenia, przypomina, jak istotne jest noszenie maseczek oraz szczepienia. Za pomocą humoru, rysunkowych postaci łatwiej dzieciom zrozumieć te dość skomplikowane procesy.
Strona www inicjatywy
Biblioteka Publiczna Miasta Gniezna

Dobroranki – biblioteczna audycja codzienna
To błyskawiczne, trzyminutowe audycje, w których przesłane przez czytelników ulubione cytaty z książek opatrywane są komentarzem i posyłane dalej. Jak mówią bibliotekarze: dzielimy się dobrymi słowami, dobrymi myślami i realizujemy w ten sposób jedną z misji biblioteki, tę zwartą w haśle „jesteśmy w tym wszyscy razem”.
Strona www inicjatywy
Gminna Biblioteka Publiczna w Mieścisku

Aplikacja-przewodnik
W ramach projektu „Biblioteki w czasie i przestrzeni”, który Krośnieńska Biblioteka Publiczna realizowała z Biblioteką – Krajska knižnica P. O. Hviezdoslava w Preszowie, powstała aplikacja do pobrania na smartfony i tablety, w której można m.in. poznać biogramy znanych ludzi z Krosna i Preszowa, miejsca w obu miastach z tymi ludźmi związane czy publikacje dostępne w bibliotekach o nich.
Strona www inicjatywy
Krośnieńska Biblioteka Publiczna w Krośnie

E-booki od biblioteki
Biblioteka przygotowała e-książeczki dla dzieci z przygodami zwierzęcego bohatera Franka Zwisołka oraz smoczycy Magdy i detektywa Adasia. To propozycje nawet na tygodniowe spędzenie czasu rodziców i dzieci z książką. Ponadto nagrania w formie trzech filmików pt. „Opowiadania na dobranoc” można zobaczyć na profilu Facebooku i kanale na YouTube biblioteki.
Strona www inicjatywy
Gminna Biblioteka Publiczna im. ks. Józefa Sadzika w Sułkowicach

Biblioteczna gra
Gra wykorzystuje zasoby biblioteki oraz jej małą infrastrukturę. Łamigłówki znajdujące się w różnych miejscach w bibliotece tworzą kod, który pozwoli wyjść z e-pomieszczenia. Projekt ma na celu przybliżenie czytelnikom zasobów bibliotecznych, a równocześnie zapewniając im rozrywkę w postaci gry.
Strona www inicjatywy
Biblioteka Publiczna w Maszkienicach

Jak przygotować CV?
Jak przygotować ładnie wizualne CV? Co powinno się w nim znajdować?  Jak ciekawie przedstawić swoją dotychczasową edukację, pracę i osiągnięcia? W Krośnie bibliotekarze na warsztatach on-line doradzają i podpowiadają, jak to zrobić.
Strona www inicjatywy
Krośnieńska Biblioteka Publiczna

Literacki Kalendarz Adwentowy
Czas umilić dzieciom czekanie na pierwszą gwiazdkę! Miejska Biblioteka Publiczna we Wrocławiu w partnerstwie z innymi instytucjami proponuje codzienne spotkania z literaturą i tradycją świąteczną w formie Literackiego Kalendarza Adwentowego. Kalendarz został zaprojektowany z myślą o dzieciach w wieku od 6 do 9 lat oraz ich opiekunach: rodzicach i innych bliskich osobach, a także nauczycielach. Jego kolejne karty będą się ukazywały codziennie od 1 do 24 grudnia – na stronie www biblioteki i jej Instagramie.
Strona www inicjatywy
Miejska Biblioteka Publiczna we Wrocławiu

Śledztwo w bibliotece
To wirtualny escape room z niemałą ilość zagadek i łamigłówek. Fabuła gry jest oparta na znanych książkach detektywistycznych pisanych z myślą o młodych czytelnikach. Pojawiają się nawiązania m.in. do Lassego i Mai, Detektywów z Tajemniczej 5, Nelly Rapp i wielu innych postaci.
Strona www inicjatywy
Biblioteka Publiczna w Dzielnicy Praga-Południe m.st. Warszawy

Filmy edukacyjne z napisami
Cykl filmów „Piątka z Dr Atmoskym” to inicjatywa edukatorów z działu YouMedia. Krótkie filmy edukacyjne uczą i inspirują. Mają stanowić zachętę dla dzieci i rodziców do wspólnej zabawy w domu. Zapraszamy do naszego bibliotecznego laboratorium! Filmy zawierają napisy dla osób niesłyszących.
Strona www inicjatywy
Biblioteka Publiczna Gminy Grodzisk Mazowiecki

#muzealniaki – muzeum nie tylko dla dużych
Celem akcji jest nie tylko propagowanie wśród rodziców najmłodszych dzieci uczestnictwa w kulturze, ale i przede wszystkim wspieranie kadr instytucji kultury, które na takiego gościa zaczynają się otwierać. W ramach inicjatywy dostępne są publikacje szkoleniowe przygotowane na potrzeby budowania oferty dla przedszkoli oraz rodziców z dziećmi do 6 lat w instytucjach kultury.
Strona www inicjatywy
Muzeum Pana Tadeusza we Wrocławiu

Ilustracja=Inspiracja
Głównym zadaniem działań podejmowanych w ramach projektu jest przybliżenie młodemu odbiorcy ilustracji książkowej, przy zaznaczeniu jej istotnej roli w literaturze dziecięcej i młodzieżowej. Jak wiadomo – odpowiednio dobrana ilustracja kształtuje wrażliwość estetyczną dzieci, dlatego tak ważne jest zwracanie uwagi na tę warstwę książki przy dokonywaniu wyboru pozycji literaturowych dla najmłodszego czytelnika. Przedsięwzięcie zakłada 9 spotkań warsztatowych online z lokalnymi artystami w okresie od października do grudnia 2020 r.
Strona www inicjatywy
Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Cypriana Norwida w Zielonej Górze

Skarpetki Tyrmanda
Skarpetki Tyrmanda to cykl wydarzeń dotyczących Leopolda Tyrmanda, patrona 2020 roku. W ramach projektu realizowane będą spotkania autorskie online ze znanymi autorami, czytanie opowiadania Tyrmanda oraz mobilna gra miejska. Spotkania i wydarzenia dś dostępne na Facebooku Mediateki.
Strona www inicjatywy
Miejska Biblioteka Publiczna we Wrocławiu

Biblioteka na Facebooku
Facebook biblioteki w Radomiu obfituje w różne działania. W poszczególne dni tygodnia prezentowane są różne cykle – „Radomska Biblioteka Cyfrowa proponuje”, „Ploteczki z dziecięcej biblioteczki”, „Retro kronika MBP”, „Książkowe Czwartki”, „Czytanie (nie) zaraża”.
Strona www inicjatywy
Miejska Biblioteka Publiczna w Radomiu

Afera Kryminalna
Festiwal literatury kryminalnej gości najznamienitszych twórców kryminału, thrillera i sensacji. Czy twórcy kryminałów i thrillerów psychologicznych się boją? Jak rodzą się pomysły na książki? Jakie stosują sztuczki? O czym marzą? To tylko niektóre pytania, na które odpowiedzi padły podczas dziesiątej odsłony festiwalu, tym razem w Internecie. Rozmowy z tegorocznymi gośćmi są dostępne na YouTube biblioteki.
Strona www inicjatywy
Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Gdańsku

Zaczarowana walizka
To zabawa literacka dla dzieci. W każdy poniedziałek w walizce zostaje ukryta książka z bajką. Codziennie na Facebooku biblioteki pojawiała się podpowiedź dotycząca ukrytej bajki. Czytelnik za każdą dobrą odpowiedź otrzymuje punkty. Ten, który zdobędzie ich najwięcej jest nagradzany upominkiem.
Strona www inicjatywy
Gminna Biblioteka Publiczna w Poświętnem

Szkolny Klub Miłośników Książek
Szkolny klub czytelniczy dla uczniów klas 4-8 narodził się w czasie pandemii i ma swojego bloga. Spotkania odbywają się on-line na elektronicznej platformie raz w miesiącu.
Strona www inicjatywy
Biblioteka Szkoły Podstawowej nr 17 z Oddziałami Integracyjnymi w Kaliszu

Mikroświat Biblioteki Śląskiej
Biblioteki mają swoje sekrety, ukryte przed okiem czytelnika zakamarki, tajemne procedury, skomplikowane urządzenia. Ten wewnętrzny, biblioteczny kosmos odkrywamy fragmentami w fotograficznym projekcie. Zdjęcia są publikowane co niedzielę na Facebooku i Instagramie Biblioteki Śląskiej.
Strona www inicjatywy
Biblioteka Śląska

Pracownicy biblioteki 2020
Projekt fotoGraficzny „Pracownicy Biblioteki 2020” to zbiór 48 rysunków Agaty Wolszczak, edukatorki strefy Multicentrum Biblioteki Głównej. Inspiracją do stworzenia wystawy jest pokazanie sylwetek-awatarów bibliotekarzy oraz również obecna sytuacja na świecie.
Strona www inicjatywy
Biblioteka Publiczna w Piasecznie

e-biblioteka na Bemowie
Bemowska Biblioteka uruchomiła e-platformę biblioteczną. Jej użytkownicy zdalnie wypożyczą e-zasoby, poczytają e-gazety, obejrzą wystawy lub też skorzystają z nauki języka obcego, warsztatów i lekcji bibliotecznych. Zapisać się można również bez wychodzenia z domu – w drodze wideo zapisu. 
Strona www inicjatywy
Biblioteka Publiczna m.st. Warszawy w Dzielnicy Bemowo

Do Czytania! Gotowi! Start!
W ramach projektu „Do Czytania! Gotowi! Start!” organizowane są m.in. warsztaty słuchania, opowiadania i otwierania się na historie z wykorzystaniem metody kamishibai. Podczas warsztatów uczestnicy wykonają własne teatrzyki na podstawie instrukcji, a następnie stworzą autorskie historie inspirowane np. postaciami zwierząt. Bibliotekarze podpowiadają też jakie książki można znaleźć w Oddziale dla dzieci i młodzieży w Jaśle. Spotkania odbywają się na YouTube.
Strona www inicjatywy
Miejska Biblioteka Publiczna w Jaśle

Zaraź się opowieścią
Uczniowie otrzymują fragmenty tekstów, np. początek baśni, do której mają dopisać kilka zdań, dialog lub dołączyć wykonaną własnoręczną ilustracją. W ten sposób powstaje książka, której autorami są uczniowie.
Strona www inicjatywy
Biblioteka Szkoły Podstawowej nr 1 w Konstncinie-Jeziornie

Podróż po krainie książek z bajką na deser
Babicka Biblioteka ma być lekarstwem na nudę. Zajęcia i zabawy zainspirowane lekturą odbywają się cyklicznie w przestrzeni wirtualnej. Tematami spotkań są podróże do różnych zakątków z niecodziennymi bohaterami.
Strona www inicjatywy
Biblioteka Publiczna Gminy Stare Babice

BiblioPrzetrwalnik
To krótka rozmowa z ciekawą osobą, kimś z pasją, lokalnym działaczem, artystą bądź społecznikiem, która dzieli się z nami i naszymi czytelnikami swoimi sposobami na dobry nastrój w tym trudnym czasie, dobrą energią czy ciekawą opowieścią. BiblioPrzetrwalnik prowadzony jest w formie rozmowy live na profilu Facebook biblioteki w każdy wtorek.
Strona www inicjatywy
Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Barcin

Kreatywna środa
Środa w naszej bibliotece jest dla dzieci! W ten dzień publikujemy krótkie filmy, na których pokazujemy małym czytelnikom, jak można ciekawie i mądrze tworzyć, bawić się i uczyć – siedząc w domu.
Strona www inicjatywy
Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Barcin

Ekopatrol
Nagrana bajka napisana i narysowana przez pracowników biblioteki ma na celu promowanie biblioteki, czytelnictwa i ekologii. W pierwszym odcinku bajka opowiada o przygodach Biosówki i Misia Ekologisia, którzy segregują śmieci. Dzieci mogą się od nich wiele nauczyć.
Strona www inicjatywy
Biblioteka Publiczna Gminy Michałowice

ŁĄCZYTKI, czyli łączmy się w czytaniu!
Szkolna biblioteka w Radgoszczy przyciąga do siebie wielu czytelników, szczególnie przedszkolaków i uczniów edukacji wczesnoszkolnej. Chcąc wywołać uśmiech na twarzach czytelników zrodził się pomysł czytania dzieciakom współczesnych opowiadań zawierających morał, przesłanie. Czytającymi są osoby znane dzieciakom na co dzień, spotykane często na szkolnych korytarzach, w stołówce, w sekretariacie, w kuchni.
Strona www inicjatywy
Biblioteka Szkoły Podstawowej w Radgoszczy

Wirtualne Muzeum Ludwika Maciąga
Sto lat temu, w roku 1920 urodził się Ludwik Maciąg, znakomity malarz, profesor warszawskiego ASP, mieszkaniec Wesołej. Z tej okazji Biblioteka w Wesołej podjęła inicjatywę stworzenia wirtualnego muzeum artysty. Dzięki wykorzystaniu technologii VR możliwe jest zwiedzanie przestrzeni wirtualnej muzeum, oglądanie umieszczonych tam eksponatów, wysłuchanie specjalnej audycji poświęconej wystawie.
Strona www inicjatywy
Biblioteka Publiczna w Dzielnicy Wesoła m.st. Warszawy

Zadbaj o swoją odporność i zdrowie
Czasami w obliczu codziennych obowiązków, zapominamy o naszym zdrowiu, odporności, sporcie, prawidłowym odżywianiu. Warto jednak o tym pamiętać, tym bardziej, że odporności nie zbudujemy w jeden dzień. W ramach akcji na stronie internetowej biblioteki publikowane są plakaty, którym tematem głównym jest zdrowe odżywianie.
Strona www inicjatywy
Miejska Biblioteka Publiczna w Brzezinach

Czytamy ze smakiem
Pomysł na wydanie książki pojawił się jeszcze w czasie zbiorowej kwarantanny związanej z pandemią koronawirusa. Celem było zainicjowanie działania, które połączyłoby przede wszystkim mieszkańców Warszawy oraz tematykę kulinariów i zdrowia. Nabór przepisów trwał przez dwa miesiące. 
Strona www inicjatywy
Biblioteka Publiczna w Dzielnicy Praga-Południe m. st. Warszawy

Generator pomysłów na konkursy on-line
Organizowanie konkursów zawsze było sposobem na wzbudzenie zainteresowania i wzrost zaangażowania wśród odbiorców. Użytkownicy lubią wszelkiego rodzaju konkursu, zwłaszcza te, które wzbudzają ich kreatywność. Od 23 listopada biblioteka organizuje konkurs „Zalane kawą”, który ma zachęcić młodych do kontaktu z literaturą.
Strona www inicjatywy
Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Nowym Tomyślu

Świąteczne robótki zręczne
Święta Bożego Narodzenia tuż, tuż… Czas pomyśleć o dekorowaniu choinki. Biblioteka Publiczna Gminy Stare Babice zaprasza na bombkowy zawrót głowy, czyli 4 odsłony robótek zręcznych on-line.
Strona www inicjatywy
Biblioteka Publiczna Gminy Stare Babice

Spotkajmy się w bibliotece na Ostrogu
Inicjatywa zakłada organizację ciekawych spotkań autorskich, warsztatów artystycznych oraz innych wydarzeń kulturalnych i edukacyjnych w ramach klubów działających przy Filii nr 2. W czasie epidemii organizowane są spotkania on-line w formie slajdowiska czy spotkania warsztatowe.
Strona www inicjatywy
Miejska i Powiatowa Biblioteka Publicznej w Raciborzu