spot_img

Biblioteka gra – muzyczno-filmowa inspiracja

Miejska Biblioteka Publiczna w Gliwicach tak jak muzyka łączy pokolenia. Jak podczas epidemii dotrzeć do czytelników, którzy wcześniej brali udział w warsztatach muzyczno-literackich? Odpowiedź przynosi projekt „Biblioteka gra”.

Koncertowo w bibliotece

W bibliotece funkcjonuje Wypożyczalnia Muzyczna i Zbiorów Specjalnych. Udostępniane są: płyty winylowe, CD, DVD, Blu-ray, różnego rodzaju taśmy. Obok książek mówionych znaleźć można też fachową literaturę o muzyce, w tym encyklopedie muzyczne, biografie, nuty i nie tylko.

Oferta biblioteki to także wiele projektów, w tym „Biblioteka gra”. W muzycznych filmach rozbrzmiewają dźwięki od jazzu przez blues, rock po heavy metal. Przy okazji minikoncertów przekazywane są wiedza i ciekawostki ze świata muzyki.

Muzycznym przewodnikiem jest pan Dariusz, któremu towarzyszą głównie gitara elektryczna i akustyczna. Efekty projektu „Biblioteka gra” można oglądać na kanale YouTube biblioteki. Odcinki są publikowane w ostatnią niedzielę każdego miesiąca o godz. 19.

Myślą przewodnią projektu są słowa Ludwika Jerzego Kerna, który pisał:

„Czym jest muzyka? Nie wiem.
Może po prostu niebem
Z nutami zamiast gwiazd;

Może mostem zaklętym,
Po którym instrumenty
Przeprowadzają nas.”

W ostatnim odcinku przedstawiono świat jazzu klasycznego, nowoczesnego i awangardowego, ale warto też zobaczyć inne odsłony.

Bezpłatne audiobooki

Źródło zdjęć: freepik.com