spot_img

Kaszëbôjczi Aùdioknéga

Stacja Kultura, czyli Biblioteka w Rumi przygotowała interesujący audiobook. Bohaterami zbioru fantastycznych opowieści są kaszubskie stwory. Nagrania udostępniono nieodpłatnie na kanale YouTube biblioteki. W komplecie także e-book.

Kaszëbôjczi

Kaszëbôjczi, czyli Kaszubajki to audiobook przygotowany w języku polskim i kaszubskim. Przybliża kulturę i wierzenia kaszubskie, ale jest również narzędziem do poznania tego języka. Wśród bajek dla dzieci można posłuchać o stworach, które rezydują na Kaszubach, więc nie zabraknie: Jablona, co jabłka podkrada czy Mory, co ludziom spać nie daje i wielu innych.

W nagraniach udział wzięli znani kaszubskojęzyczni lektorzy.

– Z wielką przyjemnością czytałam Kaszubajki, czyli historie o mieszkańcach Niesfornych Gaci. A to niebanalne postaci. Jestem pewna, że dzięki lekkiemu, pełnemu humoru opisaniu przygód Purtka, Klabaternika, Jablóna, Gostka, Stolemów i wielu innych, dzieci dowiedzą się, w czym te postaci „się specjalizują” i z pewnością je zapamiętają. A ile śmiechu przy tym będzie! Wiem bo testowałam Kaszubajki na swoich dzieciach – zachęca Magdalena Kropidłowska, lektorka Kaszubajek.

Kiedy słowa się splatają z Kaszub stwory przybywają – tak głosi wstęp do audiobooka. Wszystkie opowiadania, w formie playlisty, są dostępne na YouTube.

Bajki napisane zostały przez uczestników warsztatów literackich realizowanych przez rumską bibliotekę w ramach projektu „Od baśni do fantasy”. Prezentacja publikacji odbyła się w ubiegłym roku. E-booka można pobrać tutaj.


Źródło zdjęć: freepik.com – snowing