Od 1980 roku w zabytkowym budynku po dawnym Muzeum Starożytności Ukraińskich im. W. Tarnowskiego, działała Czernihowska Obwodowa Biblioteka dla Młodzieży (Чернігівська обласна бібліотека для юнацтва). W noc 11 marca 2022 roku rosyjskie samoloty zrzuciły trzy 500-kilogramowe bomby odłamkowo-burzące m.in. na stadion i bibliotekę. Zniszczona została ściana książnicy, dach, drzwi, okna, podłogi, stropy wewnętrzne… wszystko, włącznie z częścią zbiorów. Miejsce pracy ponad 30 bibliotekarzy i 10 tys. czytelników zostało unicestwione, a przed budynkiem powstałe lej po wybuchu.
Ze względu na zagrożenie zawalenia się budynku nie można było wynieść zbiorów. Część uległa zniszczeniu przez złe warunki pogodowe (m.in. deszcze). W sierpniu zdecydowano o ewakuacji zbiorów do sąsiedniego budynku biblioteki (zorganizowano zbiórkę na zakup drzwi, a w wymianie nieodpłatnie pomogła firma budowlana). Z lokalnego portalu dowiedziałam się, że bibliotekarzom nie udało się uratować siedmiu tysięcy książek.
Obecnie biblioteka działa w nowych warunkach, zbiera fundusze na działalność biblioteki i zakup książek, aktywnie udziela się online. Koniecznie trzeba podkreślić zaangażowanie bibliotekarzy w pomoc żołnierzom: robienie siatek kamuflażowych, prowadzenie zbiórek ciepłych tkanin i skarpet oraz książek. Dodatkowo bibliotekarze spotykają się z rannymi wojskowymi w szpitalach. Wierzą, że na powrót do zdrowia może wpłynąć przyjazna rozmowa i czytanie książek.
W serii „Ukraińskie biblioteki w obliczu wojny”:
- Biblioteka dla młodzieży zamieniona w ruinę po ataku bombowym
- Drugie życie Donieckiej Obwodowej Biblioteki dla Dzieci
- Zniszczona przez ostrzał biblioteka w Siewierodoniecku
- Zabytkowy budynek czernihowskiej biblioteki uszkodzony po bombardowaniu
- Stan drugiej największej biblioteki w Ukrainie po ataku rosjan
- Wędrująca biblioteka, czyli jak wygląda koło ratunkowe ługańskej biblioteki
- Splądrowana, zniszczona i zaminowana ukraińska biblioteka – kolejny przykład rosyjskiej agresji
- serwis dla bibliotekarzy #SolidarnizUkrainą z mnóstwem informacji i bezpłatnych materiałów do pobrania
Za pomoc merytoryczną przy powstaniu tekstów dziękuję Larysie Luhovej, dyrektor Lwowskej Obwodowej Biblioteki dla dzieci i wiceprezes Ukraińskiego Stowarzyszenia Bibliotek.
Źródło zdjęć: Ministerstwo Kultury i Polityki Informacyjnej Ukrainy, ЧEline