spot_img

Nowe biblioteki – skandynawski styl

Scandinavia, czyli kolejna biblioteka w stylu skandynawskim powstała tym razem we Włocławku. Metamorfozy będą przechodzić również biblioteki w Krzeszowicach, Skarżysku-Kamiennej i Łapach – sprawdź szczegóły planowanych zmian!

Miejska Biblioteka Publiczna we Włocławku

Filia nr 11 włocławskiej biblioteki rozpoczęła swoją działalność w stylu… skandynawskim! Charakter Scandinavii przy ulicy Łęgskiej 28 podkreśla nowy wystrój z elementami marynistycznymi oraz literatura skandynawska promowana na niecodziennych regałach.

Nowe biblioteki

– W zamyśle nie chodzi wyłącznie o propagowanie kultury skandynawskiej, ale raczej o model bibliotek, który kraje nordyckie czyni liderami czytelnictwa w Europie. W Polsce co najmniej jedną książkę w 2018 roku przeczytało 38% społeczeństwa, w Szwecji ok. 80%. W Filii nr 11 na „szwedzkim” stole także nie zabraknie literatury polskiej. Do biblioteki przy ul. Łęgskiej, znajdującej się w otoczeniu głównie szkół średnich, szczególnie zapraszamy młodzież. To właśnie dla niej na nowo zagospodarowano pomieszczenie – Olandię (nazwa pochodzi od wyspy położonej u wybrzeży Szwecji), w którym można się zrelaksować, poczytać czy posłuchać muzyki – zachęcają pracownicy.

Nowe biblioteki Nowe biblioteki

Więcej: strona www biblioteki, fot. MBP we Włocławku (także lead)

Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie

Warto też przypomnieć, że pod koniec stycznia w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Krakowie ruszyła strefa dla dzieci „Mała biblioteka” urządzona w szwedzkim stylu. O szczegółach przeczytasz tutaj.

Strefa dla dzieci w WBP w Krakowie urządzona w szwedzkim stylu

Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Krzeszowicach

Budowa biblioteki głównej w Krzeszowicach wyniesie 4 265 668,92 zł. Umowa podpisana z przedsiębiorstwem budowlanym w marcu tego roku rozpoczęła okres intensywnych prac nad nowoczesnym obiektem. Mają tutaj powstać wypożyczalnie, czytelnie, strefa dla małych czytelników, ale i sale widowiskowo-kinowa, komputerowa i kawiarenka literacka.

Więcej: strona www biblioteki

Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Łapy

Od 25 marca z do 5 maja potrwa pakowanie i przenoszenie zbiorów biblioteki – łącznie 80 tys. woluminów. Po przeprowadzce działalność zostanie wznowiona w pomieszczeniach tymczasowych znajdujących się w budynku Gimnazjum nr 1 przy ul. Matejki 19. Pomieszczenia biblioteczne w budynku przy ulicy Nowy Rynek 15 przejdą gruntowny remont i modernizację. Zakończenie prac planowane jest w czerwcu 2020 roku, a jej koszt wyniesie 3 mln zł. Kapitalny remont oznacza nową wypożyczalnię, czytelnie, salę multimedialną i konferencyjną oraz funkcjonalne wyposażenie.

Więcej: strona www biblioteki

Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Skarżysku-Kamiennej

Do 1 października 2019 roku potrwa remont budynku biblioteki przy ul. Towarowej. To Filia nr 1, która ma zmienić się w oddział dla dzieci z prawdziwego zdarzenia i być dostosowana do potrzeb osób niepełnosprawnych. Koszt inwestycji wynosi 900 tys. zł. Od 15 kwietnia do 31 maja oddział dziecięcy w fili będzie niedostępny, ale przyjmowane będą zwroty.

Więcej: strona www biblioteki

Nowe biblioteki – otwarte na wiedzę