spot_img

Strefa dla dzieci w WBP w Krakowie urządzona w szwedzkim stylu

Najmłodsi miłośnicy literatury ze stolicy Małopolski mogą bezpłatnie korzystać z urządzonej specjalnie dla nich przestrzeni w centrum miasta. W Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Krakowie ruszyła strefa dla dzieci „Mała biblioteka”.

„Mała biblioteka” stanowiła część stoiska szwedzkiego podczas 22. Międzynarodowych Targów Książki w Krakowie, ciesząc się ogromną popularnością. Po targach Ambasada Szwecji wraz z Instytutem Szwedzkim i firmą IKEA postanowiła przenieść ją do biblioteki na Rajskiej.

– Nasza koncepcja adresowana jest do dzieci w wieku 0-6 lat i ich opiekunów – opowiada Emma Jansson z Instytutu Szwedzkiego. – Zaprojektowana przez Szwedkę Klarę Svae przestrzeń ma być miejscem, w którym najmłodsi czytelnicy samodzielnie lub wraz z opiekunami będą mogli oddać się lekturze, pobawić, wziąć udział w warsztatach albo po prostu odpocząć w otoczeniu książek autorstwa szwedzkich pisarzy w polskich tłumaczeniach.

Strefa dla dzieci w WBP w Krakowie urządzona w szwedzkim stylu

– Wszyscy znamy i kochamy Pippi, a książki Martina Widmarka należą do tych najczęściej u nas wypożyczanych. Jest nam niezmiernie miło, że dzięki projektowi „Mała biblioteka” nasi najmłodsi czytelnicy mogą w odnowionej przestrzeni poznawać kolejnych bohaterów szwedzkiej literatury dla dzieci – mówi Jerzy Woźniakiewicz, dyrektor Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Krakowie.

Odwiedzając „Małą bibliotekę”, można ułożyć się na podłodze z książką albo puzzlami. Można też po prostu zanurzyć się w świecie fantazji. Zabawa, czytanie i nauka są ze sobą nierozerwalnie związane. To po prostu odmienne, ale równie ważne drogi do odkrywania świata.

Strefa dla dzieci w WBP w Krakowie urządzona w szwedzkim stylu

– Angażując się w działania komercyjne, zawsze staramy się nadać im dodatkowy społeczny wymiar. Bardzo zależało nam, aby kącik dla dzieci, który wyposażyliśmy na stoisku Szwecji, po imprezie nadal służył najmłodszym czytelnikom i rozbudzał ich czytelnicze pasje. Koncepcja przeniesienia instalacji do Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Krakowie okazała się strzałem w dziesiątkę – mówi Magdalena Gorecka-Przepolska, Specjalista ds. marketingu w IKEA Kraków.

Koordynatorem projektu jest Ambasada Szwecji.

Zdjęcia i tekst: mat.pras, WBP w Krakowie