spot_img

Listopadowe wydarzenia biblioteczne

To będzie intensywny miesiąc! Zobaczcie przegląd wydarzeń bibliotecznych i planujcie delegacje. Czekają na was: konferencje, święta (około)literackie, seminaria, warsztaty, kongres i gala liderów Rankingu Bibliotek.

Święta (około)literackie i inne

Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Opolu z okazji Dnia Biblioterapii organizuje II Ogólnopolską Konferencję Biblioterapeutyczną „Otwórz książkę, otwórz umysł”. Na uczestników czekają panele dyskusyjne oraz trzy warsztaty, w tym „Język uczuć. Krótki kurs w obrazach i opowieściach”. Lustro Biblioteki objęło wydarzenie swoim patronatem.

Aktywny 15-16 listopada

Te dwa dni będą bardzo intensywne. Oto krótki przegląd wydarzeń dla bibliotekarzy.

W Łodzi odbędzie sie kolejny Kongres Bibliotek pod hasłem „Brawo My! Brawo Wy!”. Bibliotekarze podczas sesji foresigntowej i na warsztatach będą rozmawiać o współpracy w różnych obszarach: społeczno-obywatelskich, świadomości ekologicznej, roli przestrzeni publicznych i miejsca biblioteki, roli edukacji globalnej, przyszłości nowych technologii.

15 listopada Dom Oświatowy Biblioteki Śląskiej przygotował specjalną konferencję realizowaną w ramach projektu „Pola widzenia książki – kontynuacja”. Wydarzenie jest skierowane do bibliotekarzy, ale również edukatorów, animatorów, artystów i nauczycieli. Ma na celu sieciowanie środowisk twórczych wokół przestrzeni bibliotek.

Konferencja “OBRAZ/słowo/Biblioteka” to wydarzenie dla tych, którzy uwielbiają książki obrazkowe i komiksy. Oprócz wykładów odbędzie się również szkolenie specjalistyczne dla bibliotekarzy, gdzie omówione zostaną działania na wykorzystanie powieści graficznych w praktyce. Lustro Biblioteki jako patron zaprasza 15-16 listopada do Katowic.

OBRAZ/słowo/Biblioteka – patronat Lustra Biblioteki

16 i 23 listopada w Bibliotece Narodowej bibliotekarze i nauczyciele bibliotekarze spotkają się na warsztatach POLONA/2miliony, gdzie poznają sekrety najnowocześniejszej biblioteki cyfrowej w Polsce, sprawdzą jak wyszukać różnorodne zbiory, odkryją niecodzienne kolekcje cyfrowe oraz dowiedzą się jak POLONA może przydać się w codziennej pracy. Zapisy i szczegóły bezpłatnych warsztatów dostępne są na stronie bn.org.pl.

15 i 16 listopada na konferencji „Biblioteki Podlasia i Polski północno-wschodniej. Przeszłość – teraźniejszość – przyszłość” poruszone zostaną kwestie przeszłości i teraźniejszości bibliotek w ogóle, a w szczególności bibliotek Podlasia i Polski północno-wschodniej. Będzie to też okazja do świętowania jubileuszu 50-lecia Biblioteki Uniwersyteckiej im. Jerzego Giedroycia w Białymstoku.

Listopadowe wydarzenia

W Warszawie przez dwa dni będzie trwała Ogólnopolska Konferencja “Automatyzacja bibliotek” – Biblioteki w cyberprzestrzeni: Inspiracje Światowego Kongresu IFLA Wrocław 2017 . Zostaną tu zaprezentowane tematy dotyczące rozwoju technologicznego polskich bibliotek w kontekście światowych rozwiązań.

Z kolei Seminarium z cyklu Otwieranie nauki – praktyka i perspektywy „Wyzwania dla bibliotek akademickich w kontekście ustawy 2.0 i otwartej nauki”  w Poznaniu będzie toczyło się wokół zagadnień związanych z ewaluacją nauki i ustawą 2.0, w kontekście jej wpływu na biblioteki i zarządzanie czasopismami naukowymi.

Bardzo interesująco zapowiada się konferencja „Nowe życie biblioteki w naszym mieście” pod patronatem Lustra Biblioteki. To jubileusz Biblioteki Publicznej w Ożarowie Mazowieckim oraz okazja do poznania efektów kampanii społecznej „Wizja na nowe lata”. Wydarzeniu będą towarzyszyły warsztaty.

Nowe życie biblioteki w naszym mieście

Odważny i potrzebny temat zaproponowała Fundacja CIVIS POLONUS. 28 listopada zaprasza ona do rozmów dotyczących bibliotek publicznych i demokracji. Uczestnicy wydarzenia odpowiedzą na pytanie, o to w jaki sposób biblioteki publiczne mogą przyczyniać się do większej aktywności społecznej i obywatelskiej mieszkańców. Lustro Biblioteki objęło wydarzenie swoim patronatem.

W tym samym dniu odbędzie się również gala ósmej edycji rankingu najlepiej prowadzonych bibliotek. Liderzy Rankingu Bibliotek odbiorą dyplomy na uroczystej gali w Warszawie. Celem przedsięwzięcia jest wskazanie gmin, które przywiązują szczególną wagę do rozwijania czytelnictwa, aktywności społecznych i przekształcają biblioteki w ośrodki służące tym celom. Rok temu zwyciężyła Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Jarocin.

Głodni sukcesu, czyli Ranking Bibliotek 2017

Tradycyjnie do Katowic zaprasza Polskie Towarzystwo Informacji Naukowej na Konferencję Naukową “Zarządzanie informacją w nauce” – jeszcze nie ma programu, ale zaproponowana tematyka skupiona jest wokół procesów informacyjnych zachodzących w systemie nauki. W Łodzi 19 i 20 listopada miejsce będzie miała konferencja „Fenomenalna biblioteka” poświęcona ścieżkom rozwoju osobistego i zawodowego. Tymczasem 20 listopada w Katowicach na konferencji studencko-doktoranckiej “Ludzie, idee, instytucje w przestrzeni biblioteczno-edukacyjnej” mowa będzie o bibliotece jako nowoczesnym centrum czytelniczym, informacyjnym, edukacyjnym, kulturalnym i społecznym. Kilka dni później we Wrocławiu Informacji Naukowej i Bibliotekoznawstwa Uniwersytetu Wrocławskiego zaprasza na konferencję „Big Data w humanistyce i naukach społecznych”.

Po wrażeniach z Targów Książki w Krakowie nadszedł czas na Wrocławskie Targi Dobrych Książek, które będą podsumowaniem literackiego roku w Polsce. Gościem honorowym są Węgry. 27. targi odbędą się w od 29 listopada do 2 grudnia w Hali Stulecia.

Miesiąc zakończy Konferencja Korporacji Bibliotekarzy Wrocławskich, która odbędzie się pod tematem przewodnim “Nowe zmiany a kondycja bibliotek”. W Dolnośląskiej Bibliotece Pedagogicznej we Wrocławiu omówione zostaną zagadnienia związane z ustawą 2.0, roli bibliotekarzy akademickich w podnoszeniu kompetencji informacyjnych pracowników naukowych. Odbędzie się również dyskusja na temat zmian w bibliotekach będących konsekwencją nowych ustaw i rozporządzeń.

Wszystkie wydarzenia, wraz z zapowiedziami konferencji na 2019 rok, znajdziecie w Kalendarium Lustra Biblioteki

Źródło zdjęć: pixabay.com – rawpixel