spot_img

Głodni sukcesu, czyli Ranking Bibliotek 2017

Już od 7 lat emocje przy ogłaszaniu wyników na najlepszą bibliotekę w Polsce sięgają zenitu. Gala Rankingu Bibliotek to wydarzenie doceniające małe i duże biblioteki, które mają na swym koncie ogromne osiągnięcia. Oto zwycięzcy: Jarocin, Sianów i Świątki.

Prawie 650 bibliotek z całej Polski walczyło o tytuł najlepszej. Aby otrzymać to wyróżnienie, trzeba aktywizować społeczeństwo, promować czytelnictwo na najwyższym poziomie, iść z duchem czasu i zaskakiwać nieszablonowością. Działania bibliotek są różnorodne, ale najważniejsze jest dotarcie do czytelnika i wywołanie uśmiechu na jego twarzy. W Rankingu Bibliotek 2017 placówki z gmin wiejskich, miejsko-wiejskich i miast oceniane były przez Instytut Książki i dziennik Rzeczpospolita.

– To jest wielki powód do dumy, kiedy widzimy tak wspaniałe rozwijające się biblioteki w Polsce (…). Kultura zawsze się opłaca i na pewno się zwróci – powiedziała Magdalena Gawin, wiceminister Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

ranking bibliotek 2017

Jarocin zwycięzcą!

Zaszczytne pierwsze miejsce i tytuł najlepszej otrzymała Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Jarocin. Jeszcze rok temu placówka ta zajmowała 500. miejsce. Dziś ma półki wolności, strefę innowacji, a nawet pomaga wypełnić PIT. W jednej z fili działa punkt informacji turystycznej, a dla mobilnych – aplikacja na telefony komórkowe Legendoczytacze na szlaku z wciągającymi legendami, autorskimi ilustracjami, grami memory, mapą i kalendarzem imprez kulturalnych.

Uwagę zwraca także projekt Regał na nudę. Dzięki temu projektowi mieszkańcy Jarocina od 2 lat nieprzerwalnie biorą udział w spotkaniach i piknikach z tradycją i kulturą w tle; ; piknikach, gdzie książki są dobrym pretekstem do kosmicznej przygody; ale były też zaczarowane regały baśniowe, rockowe, sportowe i turystyczne, a także językowy zawrót głowy. Tu też czytanie łączy pokolenia i regularnie działa klub książki dla każdej grupy wiekowej. W ofercie znajduje się także celebracja nietypowych świąt (takich jak np. Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia).

ranking bibliotek 2017

Sianów i Świątki na podium

W ogólnopolskiej rywalizacji na podium udało się dostać także placówce z Sianowa (woj. zachodniopomorskie). Centrum Kultury i Biblioteki Publicznej Gminy i Miasta Sianów dzięki takiemu połączeniu może więcej. Oprócz spotkań autorskich są też te z ciekawymi osobowościami i pozytywnie zakręconymi ludźmi. Organizowana jest terenowa akcja Wędrująca książka.

Brązowy medal powędrował do Biblioteki w Świątkach (woj. warmińsko-mazurskie). Trwa w niej prawdziwy szał czytania i znajdują się niewyobrażalne pokłady kreatywności – oferta biblioteki zaczyna się od promocji książki, poprzez warsztaty rękodzieła, gry terenowe i udział w lokalnych świętach, aż po koncerty i pikniki.

ranking bibliotek 2017

ranking bibliotek 2017