spot_img

Wrześniowe wydarzenia biblioteczne

Z nowymi siłami po wakacjach wracamy do stałych wydarzeń dla bibliotekarzy. W sezonie zaplanowanych jest dużo konferencji i warsztatów. Do tego czeka nas kilka akcji czytelniczych, w tym Narodowe Czytanie i Dzień Kropki.

Narodowe Czytanie

Już od dwóch miesięcy bibliotekarze planując wybór fragmentów Przedwiośnia Stefana Żeromskiego przygotowują się do kolejnej edycji akcji Narodowe Czytanie. 8 września 2018 roku cała Polska będzie wspólnie czytać nie tylko Żeromskiego. Z okazji obchodów 100-lecia Niepodległości przewidziano również czytanie wybranych tekstów Antologii Niepodległości. Zgłoszenia bibliotek dalej trwają, a Lustro Biblioteki inspiruje do działania.

Narodowe Czytanie – zgłoś swoją bibliotekę

Dzień Kropki

15 września startuje polska edycja International Dot Day, czyli Dnia Kropki. To nietypowe święto ma na celu na odkrywanie talentów i postawienia własnej wyjątkowej kropki. Dzień Kropki to święto kreatywności, odwagi i współpracy.

Dzień Kropki – patronat Lustra Biblioteki

Dzień Głośnego Czytania

29 września warto mieć na uwadze Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania. Prawie wszystkie sobotnie spotkania można podpisać pod to święto.

Dzień Głośnego Czytania

Mirabelka – warsztaty międzypokoleniowe

Jeżeli chcesz zorganizować wartościowe warsztaty dla swoich czytelników i dołączyć do oficjalnych obchodów 100-lecia Niepodległości, zgłoś swoją bibliotekę do akcji „Mirabelka – kiełkująca historia w 100licy”. Weź udział w konkursie na najlepszą relację i wygraj nowości wydawnicze. Do udziału zapraszam wszystkie biblioteki, które chcą promować czytelnictwo w niecodzienny sposób oraz włączyć lokalną społeczność do świętowania 100-lecia Niepodległości. Swój udział zgłosiło już 300 bibliotek z całej Polski!

Mirabelka – kiełkująca historia w 100licy

Patronat Lustra Biblioteki

Aktywni, kreatywni – patronat Lustra Biblioteki

BiblioLAB po raz drugi – patronat Lustra Biblioteki

Konferencja bibliotekarzy bibliotek pedagogicznych i szkolnych woj. lubelskiego

Inne wydarzenia

“Kultura czytelnicza młodego pokolenia” – to temat międzynarodowej konferencji naukowej w Łodzi. Bogaty dwudniowy program oferuje referaty związane z: edukacją czytelniczą i informacyjną dzieci i młodzieży, młodymi czytelnikami w bibliotece, światem kultury audialnej oraz prasy, telewizji i Internetu. Pełna opłata konferencyjna wynosi 550 zł.

Temat znaczenia ekologii informacji oraz zagrożeń środowiska informacyjnego w życiu dzieci i młodzieży zostanie poruszony podczas ogólnopolskiej konferencji naukowej “Ekologia informacji w życiu dzieci i młodzieży” w Słupsku. Zgłoszenia referatów trwają do 15 września, a obrady rozpoczynają się już 28 września br.

Jeżeli chcecie poznać sekrety biblioteki cyfrowej POLONA, nauczyć się korzystania z jej funkcjonalności, a także poznać sposoby na wykorzystanie jej zasobów w praktyce bibliotekarskiej, to zapraszam na bezpłatne warsztaty POLONA/2miliony. Warsztaty prowadzę w Bibliotece Narodowej do końca roku w terminach: 24 września, 19 października, 16 i 23 listopada oraz 10 grudnia. Zapisu można dokonać za pomocą tego formularza.

Warto też mieć na uwadze konferencję „Digital Cultures”. To wydarzenie poświęcone zagadnieniom szeroko rozumianej kultury cyfrowej: digitalizacji i udostępnianiu zbiorów, projektowaniu gier komputerowych, wyzwaniom stojącym przed nowoczesnymi instytucjami kultury, nowym językom interaktywnego opowiadania historii i tworzenia immersyjnych dzieł sztuki, a także podcastom i twórczości audio. Bilety we wczesnej rejestracji zaczynają się od 120 zł.

Biblioteka Politechniki Gdańskiej organizuje II Pomorską Konferencję Open Science „Kierunek – Otwarta Nauka”. Poprzedzą ją międzynarodowe warsztaty „Focus on Open Science”. W ramach tych dwóch wydarzeń odbywać się będą prezentacje dotyczące otwartych repozytoriów, publikowania zgodnie z Open Access oraz Otwartych Danych Badawczych.


Biblioteka Główna Uniwersytetu Medycznego w Lublinie zaprasza na XXXVI Konferencję Problemową Bibliotek Medycznych „Biblioteki medyczne wobec współczesnych wyzwań: otwarta nauka – otwarta przestrzeń”. Program zachęca do udziału, ale opłata konferencyjna 500 zł już niestety nie.

Pod hasłem “Biblioteka… to więcej niż myślisz” odbędzie się Konferencja Naukowa Dyrektorów Bibliotek Państwowych Wyższych Szkół Zawodowych. Jej celem jest promocja świata bibliotek. W założeniach przyjęto kierunek spojrzenia na strategię i wizję rozwoju, na sprzyjające rozwojowi możliwości, a także pojawiające się zagrożenia.

Biblioteka… to więcej niż myślisz! – patronat Lustra Biblioteki

Te i inne wydarzenia znajdziesz w Kalendarium konferencji i wydarzeń Lustra Biblioteki

Źródło zdjęć: pixabay.com – StartupStockPhotos