spot_img

Narodowe Czytanie – zgłoś swoją bibliotekę

Antologia Niepodległości, a przede wszystkim Przedwiośnie Stefana Żeromskiego – tak będziemy świętować tegoroczne Narodowe Czytanie. Właśnie ruszyły zgłoszenia do akcji integrującej Polaków przy wspólnej lekturze.

Wspólne Lektura

Narodowe Czytanie odbędzie się 8 września 2018 roku. Wybór tytułu lektury Pary Prezydenckiej padł na Przedwiośnie Stefana Żeromskiego. Z okazji obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości będziemy czytali również wybrane teksty Antologii Niepodległości.

Przedwiośnie lekturą Narodowego Czytania 2018

Zgłoś swoją bibliotekę

Na oficjalnej stronie internetowej prezydent.pl można już rejestrować lokalne wydarzenia w ramach Narodowego Czytania. Propozycje wydarzeń wraz z opisem akcji należy zgłaszać poprzez ten formularz. Następnie biblioteki i inne instytucje trafiają na ogólnopolską mapę miejscowości uczestniczących.

Materiały do pobrania

Wraz ze zgłoszeniem można również pobierać materiały informacyjno-promujące Narodowe Czytanie przygotowane przez Kancelarię Prezydenta RP. Wśród nich znaleźć można plakat oraz bannery.

Narodowe Czytanie - zgłoś swoją bibliotekęRękopis Przedwiośnia

W ramach przygotowań do Narodowego Czytania polecam skorzystać z udostępnionego przez Bibliotekę Narodową rękopisu Przedwiośnia. Znajdziecie go w polona.pl. Dzieło Żeromskiego znajduje się w domenie publicznej. Oznacza to, że możecie zwielokrotniać, zmieniać i rozpowszechniać oraz wykonywać utwór, nawet w celach komercyjnych, bez konieczności pytania o zgodę. Wykorzystując utwór należy pamiętać o poszanowaniu autorskich praw osobistych twórcy.

Co można zrobić z rękopisem Przedwiośnia?

  • przygotujcie wirtualną wystawę rękopisu przy użyciu tabletów, laptopów, ekranów lub telebimów
  • wydrukujcie rękopis (kliknij opcję „pobierz”) w całości (jako PDF) lub we fragmentach (jako pojedyncze skany JPG) i zorganizujcie wystawę wydań Przedwiośnia, które znajdują się w księgozbiorze biblioteki (zdigitalizowane wydania Przedwiośnia)
  • wydrukowany rękopis możecie wykorzystać jako tekst do głośnego czytania lub rozszyfrowania, można także pomyśleć o specjalnej zabawie porównującej tekst rękopisu z wydaną książką
  • polecam zajrzeć także do wyników wyszukiwania dzieł Stefana Żeromskiego w Polonie – znajdziecie tutaj 411 obiektów cyfrowych, które mogą złożyć się na ciekawy pokaz towarzyszący Narodowemu Czytaniu
  • korzystając z wybranego w Polonie wydania Przedwiośnia, np. tego z 1925 roku, które posiada OCR (warstwę tekstową), przygotujcie ćwiczenia wyszukiwawcze dla uczestników akcji np. cytatów, sytuacji, refleksji, konkretnych opisów lub postaci
  • znajdźcie i przygotujcie wybrane cytaty z Przedwiośnia
  • przygotujcie plakat z tłem strony rękopisu Przedwiośnia
  • zaprojektujcie zakładkę do książki z fragmentem rękopisu Przedwiośnia lub samym tytułem pisanym ręką Stefana Żeromskiego (jak w leadzie).

Narodowe Czytanie - zgłoś swoją bibliotekę

Źródło zdjęć: polona.pl, prezydent.pl