spot_img

Przedwiośnie lekturą Narodowego Czytania 2018

Lekturą Narodowego Czytania na kulminację akcji 8 września 2018 roku jest Przedwiośnie Stefana Żeromskiego. Ponadto, Para Prezydencka proponuje do czytania przez cały rok 44 teksty Antologii Niepodległości.

Przedwiośnie główną lekturą Narodowego Czytania

Dziś w Pałacu Prezydenckim została zainaugurowana siódma edycja akcji Narodowe Czytanie.

Narodowe Czytanie odbędzie się 8 września 2018 roku. Właśnie ogłoszono lekturę do wspólnego czytania. Wybór Pary Prezydenckiej padł na Przedwiośnie Stefana Żeromskiego. Z okazji obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości będziemy czytali również wybrane teksty Antologii Niepodległości.

– „Przedwiośnie” to, jak powiedział śp. prof. Tomasz Burek, powieść pytań, na które trzeba szukać odpowiedzi – mówił Prezydent Andrzej Duda, tłumacząc wybór lektury. – Wiele tych pytań jest dzisiaj w Polsce aktualnych, dlatego właśnie ta powieść wydaje nam się tak ważna i w 2018 r. warto ją przypomnieć i przeczytać – zachęcał.

44 teksty Antologii Niepodległości

Na liście 44 tekstów Antologii Niepodległości znalazły się m.in. BogurodzicaPamiętniki Jana Chryzostoma Paska, dzieła Adama Mickiewicza, Moja piosnka II Cypriana Kamila Norwida, Nad Niemnem Elizy Orzeszkowej, Pieśń o domu Marii Konopnickiej, Kamienie na szaniec Aleksandra Kamińskiego, Raport z oblężonego miasta Zbigniewa Herberta czy Mazowsze Krzysztofa Kamila Baczyńskiego.

W Antologii Niepodległości znajduje się również fragment o „szklanych domach” z Przedwiośnia Stefana Żeromskiego. Lista 44 tekstów Antologii Niepodległości jest dostępna na stronie prezydent.pl

Szczegóły akcji Narodowe Czytanie prezydent.pl

Poprzednie edycje Narodowego Czytania

A to czytaj, kto ciekawy – Narodowe Czytanie Wesela

Quo vadis czytała cała Polska

Źródło zdjęć: Grzegorz Jakubowski, prezydent.pl

Pokaż się w Lustrze Biblioteki – nabór na redaktorów