spot_img

Quo vadis czytała cała Polska

Podczas Narodowego Czytania każdy mógł przenieść się do czasów Nerona. W sobotę w ponad 2000 miejscach w całej Polsce oraz za granicą odbyło się Narodowe Czytanie Quo vadis. Na ulicach pojawili się bohaterowie powieści, a słowa powieści Henryka Sienkiewicza zabrzmiały podczas licznych uroczystości związanych z akcją. Udział w niej wzięły całe pokolenia, które m.in. tłumie przyszły do bibliotek.

Prezydent o Narodowym Czytaniu

Prezydent zauważył, że w tym roku chęć uczestnictwa zgłosiło ponad 2000 miejsc, o sześćset więcej niż w poprzedniej edycji oraz że powieść Henryka Sienkiewicza czytana była nie tylko w Polsce, ale i za granicą.

Narodowe Czytanie jest naszym wielkim, wspólnym spotkaniem z klasyczną literaturą, pisaną pięknym polskim językiem. – Ktoś może powie: „przestarzałym w tych powieściach, jakimś takim anachronicznym”, a jednak to właśnie ta powieść została przez Państwa wybrana – powtórzył prezydent Andrzej Duda.

czytelnictwo

Czytano w bibliotekach i nie tylko

Do bibliotek tłumnie przybyli stali czytelnicy oraz lokalna społeczność. Czytano w bibliotekach, ale bibliotekarze zorganizowali wiele atrakcji w plenerze. Tak było m.in. w Oddziale dla Dzieci i Młodzieży Nowohuckiej Biblioteki Publicznej w Krakowie, gdzie uroczystość rozpoczęła gra terenowa „Śladami Sienkiewicza”. Natomiast w Parku Ratuszowym, nieopodal biblioteki czytano fragmenty Quo vadis oraz otwarto BOOK PARK-ing.

LB_czytelnictwo
LB_czytelnictwoNarodowe Czytanie po raz szósty

Za rok znów wybór książki, która ma być czytana w następnym roku pozostawiony został Polakom.

– Nie sposób wymienić wszystkich – mówiła Pierwsza Dama. Wspomniała m.in. o czytaniu książki noblisty w szkołach, przedszkolach, zakładach karnych i zaprosiła do następnej edycji Narodowego Czytania. Lekturę na przyszły rok znowu wybiorą czytelnicy w plebiscycie.

Wszystkie materiały z Narodowego Czytania znajdziecie tutaj – KLIKNIJ!

Źródło zdjęć: LB, prezydent.pl