spot_img

A to czytaj, kto ciekawy – Narodowe Czytanie Wesela

– Czytano w ponad 2 tys. miejsc w 26 krajach. Była to wielka, bardzo różnorodna akcja promująca klasykę polskiej literatury i popularyzująca czytelnictwo w ogóle. To piękna akcja czytelnicza, która połączyła Polaków na całym świecie – słowa Pierwszej Damy Agaty Kornhauser-Duda idealnie podsumowały tegoroczną akcję Narodowe Czytanie. Zobaczcie, jak czytano „Wesele” w stolicy z udziałem Pary Prezydenckiej.

Wspólne czytanie buduje więzi i to właśnie z tego powodu po raz szósty z inicjatywy Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej czytano „Wesele” autorstwa Stanisława Wyspiańskiego. Lustro Biblioteki zawitało na centralną inaugurację akcji Narodowe Czytanie.

Narodowe Czytanie

Inauguracja Narodowego Czytania

„Wesele” jest na wskroś polskim dramatem. Niektórzy twierdzili wręcz, że jest to utwór nieprzekładalny, że poza granicami polskiego sens nie zostanie zrozumiany. Tak się jednak nie stało i dramat Wyspiańskiego został przetłumaczony na ponad 10 języków. Natomiast o ponadczasowości i popularności „Wesela” niech świadczy fakt, że w samym języku polskim „Wesele” zostało wydane 120 razy – powiedziała witając rodaków Agata Kornhauser-Duda.

Narodowe Czytanie

– „Wesele” jest utworem, który pozwala na szeroką interpretację i to ono budzi dyskusje na temat Polski. Budziło, budzi i zapewne będzie budzić w przyszłości. Kiedy patrzymy na te wszystkie troski Wyspiańskiego płynące z „Wesela”, tego rozwarstwienia jakie istnieje pomiędzy chłopstwem a inteligencją, tak niezwykle sugestywnie ukazane w wypowiedziach Czepca i Dziennikarza chociażby, kiedy Wyspiański pokazuje te ślepe drogi które jego zdaniem, idzie polska inteligencja. Bo choćby poprzez słowa Czepca, który mów „A, jak myślę, ze panowie. duza by juz mogli mieć, ino oni nie chcom chcieć!” pokazuje tę inteligencję właśnie zapadającą się w pewnych mitach, marzeniach, ale nieprzechodzącą w konkret. Ale jednocześnie ukazuje polską wieś, polskie chłopstwo jako to które jest niezwykle pragmatyczne i praktyczne, które jest gotowe stanąć do walki o niepodległą wolną ojczyznę, stanąć do powstania, tylko potrzebuje żeby ktoś je poprowadził. Ta misja poprowadzenia należy, jak sugeruje Wyspiański, do inteligencji, która powinna się obudzić, a jest uśpiona w chocholim tańcu. To wszystko pokazuje Wyspiański – zaznaczył Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda.

– My dzisiaj możemy na „Wesele” patrzeć optymistycznie, bo przecież już wkrótce po „Weselu” wolna Polska się odrodziła. Czyli jednak Polacy umieli stanąć razem, czyli jednak była ta wspólnota. Możemy też dzisiaj dyskutować na ile „Wesele” obudziło tę potrzebę wspólnoty, a na ile ona po prostu istniała w nas zawsze i istnieje również i dzisiaj – dodał.

Narodowe Czytanie

– Mamy wiele instytucji, które promują czytelnictwo, walczą o czytelnictwo, ale wciąż mamy problem z tym czytelnictwem. Dlatego takie akcje – trochę symboliczne, trochę akcyjne działania – są też bardzo ważne, bo nasze autorytety, wszyscy ponad podziałami politycznymi także we współczesnej Polsce, wszyscy jesteśmy zainteresowani tym, żeby czytelnictwo w Polsce rozwijać, żeby debata w demokracji, nawet kłótnia w demokracji, opierała się o dojrzałe argumenty, które często są wywodzone z naszych lektur, z wiedzy którą dzięki lekturze uzyskujemy – powiedział prof. Piotr Gliński, wicepremier oraz Minister Kultury i Dziedzictwo Narodowego.

Narodowe Czytanie wspólną lekturą Polaków

Dramat Stanisława Wyspiańskiego został przeczytany w całości. Na scenie w Ogrodzie Saskim „Wesele” przeczytała plejada polskich aktorów. W rolę młodej pary wcielili się Katarzyna Kołeczek oraz Sebastian Karpiel-Bułecka. Czytaniu towarzyszyła muzyka, zaśpiewano partie Chochoła, pojawił się także Lajkonik. Warto zaznaczyć, że mimo niesprzyjającej aury w Ogrodzie Saskim do wspólnego czytania dołączyło bardzo wielu mieszkańców warszawy, artystów, muzyków, aktorów, zaproszonych gości i nie tylko. Przerwy w czytaniu aktów wypełniły warsztaty ukazujące polskie tradycje i obrzędy. Natomiast dla odważniejszych uczestników, którzy chcieli się rozgrzać, przygotowano parkiet. Każdy mógł też otrzymać pamiątkową pieczęć lub specjalnie zaprojektowaną widokówkę.

Narodowe Czytanie Narodowe Czytanie Narodowe Czytanie Narodowe Czytanie Narodowe Czytanie Narodowe Czytanie Narodowe CzytanieNarodowe Czytanie

Podziękowania Pary Prezydenckiej

– Ogromnie cieszy nas to, że akcja Narodowego Czytania zatacza coraz większe kręgi i to, że czytanie zaczyna przeżywać swoisty renesans – zwrócił uwagę Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda.

– To wielka, bardzo różnorodna akcja promująca klasykę polskiej literatury i popularyzująca czytelnictwo w ogóle. To piękna akcja czytelnicza, która połączyła Polaków na całym świecie – dziękując za wspólną lekturę powiedziała Pierwsza Dama. – W tym roku do akcji zgłosili się również uczestnicy zabaw weselnych, które mają miejsce dzisiaj. Nowożeńcy i ich goście będą również podczas wesela czytać fragmenty dramatu Wyspiańskiego. Bardzo dziękujemy, że są państwo z nami, a w tym szczególnym dniu składamy serdeczne życzenia – dodała.

Narodowe Czytanie Narodowe Czytanie