spot_img

Nowe biblioteki plenerowe – Śledź Książkowy i inne projekty

Białystok, Osiek, Oświęcim i Tarnów promują ideę wolnych książek i czytelnictwo wśród lokalnej społeczności. Oto projekty mikrobibliotek, które działają na zasadzie bookcrossingu i są otwarte dla każdego, kto kocha książki oraz się nimi dzieli. W Lustrze Biblioteki trwa tydzień mikrobibliotek!

Białostocki Śledź Książkowy

Wraz z końcem października w Białymstoku pojawiły się dwa śledzie. To publiczne regały na książki o wymownej nazwie Białostocki Śledź Książkowy. Znajdują się przy Al. J. Piłsudskiego i ul. H. Sienkiewicza zaraz obok przystanków komunikacji miejskiej. Podczas otwarcia częstowano mieszkańców śledziem i wspólnie czytano w autobusie.

mikrobiblioteki biblioteki plenerowe

Półka bookcrossingowa

13 grudnia w Osieku (woj. świętokrzyskie) otwarto półkę bookcrossingową. Biblioteka plenerowa została założona przez Zespół Szkół im. Jana Pawła II we współpracy z Dyskusyjnym Klubem Książki. Biblioteka plenerowa zachwyca mieszkańców i promuje czytelnictwo wśród uczniów.

– Na początku października zawiesiliśmy 3 małe półeczki bookcrossingowe na korytarzach szkół. Okazało się, że były bardzo popularne, wiec pomyśleliśmy, o tym aby „wyjść z akcją” na ulicę. Pomyśleliśmy o takiej właśnie półeczce, większej, bardziej okazałej. Był to strzał w dziesiątkę! Już pierwszego dnia mnóstwo osób skorzystało z biblioteczki, zaczęli też przynosić swoje książki. Okazało się, że to bardzo dobry pomysł i fajny prezent świąteczny dla mieszkańców Osieka – powiedziała Katarzyna Kunowska, moderator lokalnego DKK.

mikrobiblioteki biblioteki plenerowe

Nieruchomość Literacka

6 mikrobibliotek otwarto w Oświęcimiu. To efekt projektu Nieruchomość Literacka realizowanego przez MBP Galeria Książki. Biblioteki plenerowe zaprojektowała młodzież. Zobacz galerię mikrobibliotek w poniższym linku.

Nieruchomość Literacka

W głowie się zmieści

W Tarnowie powstała półka bookcrossingowa pod nazwą „W głowie się zmieści, półkowe myśli”. To efekt projektu autorstwa lokalnego artysty plastyka Jacka Adamczyka, który przystąpił do konkursu organizowanego przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Tarnowie. Projekt inspirowany był postacią Jana Szczepanika. Nowa biblioteka wykonana została z impregnowanego drewna i metalu, może być podwieszana lub stojąca.

W głowie się zmieści, półkowe myśli

Zdjęcia: Departament Komunikacji Społecznej UM Białystok, Katarzyna Kunowska