spot_img

Nieruchomość Literacka

6 literackich mikrobibliotek znalazło się w Oświęcimiu. Zaprojektowała je młodzież w ramach bibliotecznego projektu Nieruchomość Literacka. Zobaczcie galerię zdjęć i poznajcie szczegóły tego przedsięwzięcia.

W marcu 2017 roku MBP Galeria Książki w Oświęcimiu zaprosiła młodzież do wspólnej zabawy i nauki proponując im udział w projekcie „Nieruchomość Literacka”. Polegał on na zaprojektowaniu i umieszczeniu w przestrzeni publicznej bibliotek plenerowych działających na zasadzie bookcrossingu.

Gamifikacja w promocji biblioteki

Nieruchomość Literacka

Przebieg realizacji projektu możecie zobaczyć w fotorelacji na Instagramie. Zachęcam także do przeczytania artykułu o przedsięwzięciu i warsztatach w nr. 8 czasopisma „Biblioteka Publiczna”. Tu też znajdziecie miniporadnik tworzenia mikrobibliotek.

Początkowo efektem działań miały być cztery mikrobiblioteki, jednak młodzieży spodobała się praca na tyle, że stworzyli ich aż sześć. Każda inna i wyjątkowa. Do wykonania mikrobibliotek wykorzystano 5 litrów farby i 120 elementów drewnianych. Jednak najważniejszym elementem była wyobraźnia młodych. Spowodowała, że w różnych punktach na mapie miasta stanęły małe cuda architektury.

Biblioteki plenerowe mają swoich bohaterów – są to: Mikołajek, Mały Książę, Harry Potter, Koziołek Matołek, Kubuś Puchatek oraz Trzy Świnki. Każda biblioteka ma swojego partnera i opiekuna.

mikrobiblioteki biblioteki plenerowe

Więcej niż projekt

Oprócz tego powstał Oświęcimski Szlak Literacki, o którym więcej na poniższych planszach-mapach.

– Kiedy mówię o projekcie Nieruchomość Literacka, zawsze podkreślam, że efekt końcowy w postaci sześciu mikrobibliotek to jedno. Ale proces, który zadział się między uczestnikami to zupełnie inna historia. Piękna historia o niesamowitym zaangażowaniu młodzieży, która pokazała na co ją stać, gdy dostają „wolną rękę” i gdy ich kreatywność wychodzi na światło dzienne. Podczas projektu nawiązali nowe przyjaźnie. Część z nich bardziej zaangażowała się w działania społeczne, nie tylko w bibliotece. A same mikrobiblioteki zostały niesamowicie ciepło przyjęte przez mieszkańców. Budzą bardzo pozytywne emocje, mieszkańcy zostawiają w nich książki, zabierają coś dla siebie – mówi Katarzyna Heród, bibliotekarka i autora projektu.

mikrobiblioteki biblioteki plenerowe mikrobiblioteki biblioteki plenerowe

Mikrobiblioteki stworzyli: Aleksandra Meduna, Małgorzata Dziewa, Tomasz Ziajka, Julia Nowrocka, Natalia Uroda, Karolina Gaj, Arkadiusz Herma, Makary Tarasek, Miłosz Faleński, Paulina Jarnot, Gabriela Kościelnik, Katarzyna Leśniak, Katarzyna Sokal, Szymon Protaś, Magdalena Krieger, Dominik Heluszka, Dawid Pastuszek, Mateusz Stankiewicz, Ola Saternus i Krzysztof Kusak.

Zdjęcia: Katarzyna Heród

W głowie się zmieści, półkowe myśli

Książkodzielnia – czyli jak dzielić się książkami z innymi