spot_img

W głowie się zmieści, półkowe myśli

Ludzka głowa wypełniona książkami to efekt projektu Miejskiej Biblioteki Publicznej w Tarnowie. Od grudnia mieszkańcy mogą korzystać z mikrobibliotek inspirowanych postacią słynnego tarnowskiego wynalazcy Jana Szczepanika.

Mobilne biblioteczki

Poszukując nowych form dotarcia z książką do mieszkańców Tarnowa, Miejska Biblioteka Publiczna uruchomiła projekt „Mobilne biblioteczki”, który polega na ustawieniu w kilku punktach miasta bookcrossingowych stanowisk dostępu do książek. Miejsca te stwarzają możliwość wymieniania się książkami według zasady: oddaj innym książkę, której już nie potrzebujesz, a zabierz ze sobą tę, która cię zainteresowała.

mikrobiblioteki bibliotki plenerowe mikrobiblioteki bibliotki plenerowe mikrobiblioteki bibliotki plenerowe

Półkowe myśli

W maju 2017 roku ogłoszono konkurs na projekt mobilnej biblioteczki. Wygrała praca „W głowie się zmieści, półkowe myśli” autorstwa Jaceka Adamczyka. Głowa wypełniona książkami została zainspirowana postacią słynnego tarnowskiego wynalazcy Jana Szczepanika zwanego „galicyjskim geniuszem”.

mikrobiblioteki bibliotki plenerowe

– Zwycięska instalacja zaprojektowana została w dwóch wersjach: jako wolnostojąca konstrukcja, albo w wersji montowanej na ścianie. Biblioteka przygotowała na razie trzy półki w kształcie głowy. Pierwsze dwie zamontowano już w grudniu br. w przejściu podziemnym przy ul. Mickiewicza w Tarnowie. Dla trzeciej biblioteka szuka jeszcze lokalizacji. Koszt wykonania tych trzech półek to niecałe 9 tysięcy złotych. Biblioteczki wykonane są częściowo z impregnowanego drewna i metalu, a użyte materiały zabezpieczono przed działaniem warunków atmosferycznych – tak projekt podsumowują organizatorzy.

Zdjęcia: MBP w Tarnowie

Nieruchomość Literacka