Skarby Biblioteki Narodowej dostępne dla zwiedzających. Wyjątkowy Pałac Rzeczypospolitej otwarty!

21 maja 2024 roku zapisze się szczególnie na kartach historii. Wczoraj wyjątkowy Pałac Rzeczypospolitej został otwarty po raz pierwszy dla zwiedzających. Biblioteka Narodowa udostępniła w nim swoje najcenniejsze skarby, bezcenne zabytki polskiego i światowego piśmiennictwa oraz inne pamiątki kultury.

Na planu Krasińskich w Warszawie otwarcie Pałacu skarbów zainaugurował specjalny koncert i mapping. Wydarzenie przyciągnęło wielu gości i tłumy z całej Polski, którzy prawie do samego rana zwiedzali ekspozycję i podziwiali wnętrza barokowego Pałacu.

Pałac dostępny dla zwiedzających

Pałac Rzeczypospolitej będzie otwarty dla zwiedzających przez sześć dni w tygodniu, od środy do poniedziałku w godzinach 11.00–19.00. Wstęp dla wszystkich zwiedzających jest bezpłatny. Zapraszam serdecznie!

Pałac Rzeczypospolitej po modernizacji odzyskał dawną świetność. Nowa atrakcja turystyczna na mapie Warszawy stała się przestrzenią życia społeczno-kulturowego. Pozwoli każdemu zainteresowanemu na:

• odkrycie najcenniejszych zbiorów Biblioteki Narodowej, które wcześniej nie były dostępne dla zwiedzających
  • podziwianie ekspozycji stałych z zabytkowymi obiektami
  • zobaczenie czasowych wystaw tematycznych
  • zwiedzanie wnętrz Pałacu
  • poznanie kolekcji Biblioteki Wilanowskiej
  • odkrycie historii barokowego Pałacu wybudowanego według projektu Tylmana z Gameren
  • udział w licznych wydarzeniach kulturalnych, edukacyjnych, literackich i innych
  • uczestnictwo w zajęciach i warsztatach, np. kaligrafii, czerpania papieru
  • odwiedzenie pięknego Ogrodu Krasińskich przylegającego do Pałacu – zarówno podczas spaceru, jak i w trakcie czerwcowych Imienin Jana Kochanowskiego
  • miłe spędzenie wolnego czasu.

Wielki koncert

Uroczystości otwarcia Pałacu oraz wystawy stałej najcenniejszych zabytków piśmiennictwa ze skarbca BN towarzyszył uroczysty koncert w reżyserii Krzysztofa Materny i pokaz multimedialny na fasadzie Pałacu z muzyką Wojciecha Urbańskiego wraz z udziałem Anny Dymnej, Jana Peszka oraz Wiktora Zborowskiego.

Na placu Krasińskich zabrzmiał utwór Słowo, skomponowany specjalnie na tę okazję przez Tadeusza Woźniaka. Na scenie wystąpili: Joanna Kulig, Jolanta Majchrzak, Justyna Schneider, Daniel Olbrychski, Marcin Przybylski, Olka Różanka, Tadeusz Woźniak, Zespół Rocka Progresywnego pod kierownictwem Marka Raduli oraz Sinfonia Varsovia pod batutą Wojciecha Michniewskiego.

Wystawa stała

W salach wystawienniczych są eksponowane zabytki polskiego i światowego piśmiennictwa. Na wystawie stałej można obejrzeć m.in. Kazania świętokrzyskie, Psałterz floriański, Rocznik świętokrzyski dawny, rękopisy kronik Galla Anonima i Wincentego Kadłubka, a także średniowieczne i renesansowe dzieła iluminatorów europejskich, w tym słynna Sforziada.

Odrębne miejsce zajmują rękopisy literackie, w tym autograf Jana Kochanowskiego, Balladyna Juliusza Słowackiego, Oda do młodości Adama Mickiewicza, zbiory rękopisów Cypriana Kamila Norwida, Zbigniewa Herberta czy Czesława Miłosza. Są również zabytki kultury muzycznej: rękopisy Fryderyka Chopina, Henryka Mikołaja Góreckiego, utwory Agnieszki Osieckiej i Jacka Kaczmarskiego. Nie zabrakło też dzieł wpisanych na Listę Pamięci Świata UNESCO, sali i wiele innych.

Zapraszam do wirtualnego zobaczenia wybranych obiektów z wystawy stałej w Pałacu Rzeczypospolitej. Kolekcja wraz z katalogiem wystawy są dostępne w bibliotece cyfrowej polona.pl. Jak podkreślono: ekspozycja ma układ chronologiczny. Otwiera ją najstarszy zabytek polskiej historiografii – Rocznik świętokrzyski dawny, w którym zostało zapisane zdanie: „Dubrovka venit ad Miskonem” (Dąbrówka przybyła do Mieszka), a kończy Przesłanie Pana Cogito Zbigniewa Herberta z wymowną frazą „Bądź wierny. Idź”.

Źródło zdjęć: Paweł Morawiec