spot_img

Biblioteka Narodowa

Dziś zostały opublikowane przepisy dotyczące funkcjonowania m.in. bibliotek publicznych i naukowych. Do 9 kwietnia 2021 roku biblioteki publiczne i naukowe we wszystkich województwach mogą udostępniać zbiory pod warunkiem zapewnienia, aby w pomieszczeniu dostępnym dla osób korzystających ze zbiorów biblioteki przebywała jednocześnie nie więcej niż 1 osoba na 15 m2 powierzchni takiego pomieszczenia, z wyłączeniem bibliotekarzy. Przed wejściem do biblioteki należy zamieścić informację o dopuszczalnym limicie czytelników przebywających w bibliotece oraz podjąć środki zapewniające jego przestrzeganie. Biblioteka Narodowa przypomina, że przepis ten nie oznacza nakazu otwarcia. Biblioteki w miejscowościach o wysokiej liczbie zakażeń oraz te, które nie mają możliwości udostępniania zbiorów w reżimie sanitarnym powinny pozostać zamknięte. Biblioteka Narodowa rekomenduje bibliotekom w województwach o najwyższej liczbie zakażeń zamknięcie czytelń i wypożyczenia na zewnątrz.

W związku z wprowadzeniem od soboty 8 sierpnia 2020 roku dodatkowych obostrzeń dla 19 powiatów w Polsce, w których odnotowano największy przyrost zakażeń koronawirusem, Biblioteka Narodowa rekomenduje bibliotekom w tych rejonach stosowanie się do ogólnych rekomendacji oraz wprowadzenie nowych zasad w trosce o bezpieczeństwo pracowników i czytelników.

Biblioteka Narodowa przedstawia zbiór zaktualizowanych rekomendacji dotyczących bezpieczeństwa epidemicznego w bibliotekach oraz przypomina o obowiązujących przepisach w trosce o bezpieczeństwo pracowników i czytelników.

Poradnia Biblioteki Narodowej
Biblioteka Narodowa uruchamia poradnię, w której można uzyskać odpowiedzi na pytania dotyczące działalności bibliotek w związku z sytuacją spowodowaną pandemią wirusa. Zachęcamy bibliotekarzy do zadawania pytań. Prosimy o przesyłanie pytań na adres: poradnia@bn.org.pl

Premier Mateusz Morawiecki poinformował, że 4 maja 2020 roku biblioteki mogą zostać otwarte.
Decyzję o otwarciu biblioteki podejmuje dyrektor w porozumieniu z organizatorem po konsultacji z sanepidem. Powinna ona zostać podjęta, kiedy biblioteka będzie przygotowana do bezpiecznego funkcjonowania w czasie epidemii. Przy podejmowaniu decyzji należy wziąć pod uwagę liczbę użytkowników i warunki lokalowe, w tym wielkość pomieszczenia, w którym będą przebywali. Biblioteka Narodowa rekomenduje uruchomienie jedynie wypożyczalni dla użytkowników. Do czasu znaczącego zmniejszenia liczby zakażeń lub odwołania stanu epidemii, Biblioteka Narodowa nie rekomenduje otwarcia czytelń, wolnego dostępu do katalogów kartkowych, księgozbioru i czasopism. Rekomendacja dotycząca uruchomienia czytelń zostanie ogłoszona osobnym komunikatem po zmniejszeniu liczby zakażeń i konsultacji ze służbami sanitarnymi.

19 kwietnia 2020 roku zostało opublikowane Rozporządzenie Rady Ministrów przedłużające okres zamknięcia bibliotek do odwołania, tzn. do rozpoczęcia drugiego etapu znoszenia ograniczeń związanych z COVID-19. Data nie jest jeszcze znana.

Na podstawie Rozporządzenia Rady Ministrów z 10 kwietnia 2020 roku ograniczenie działalności bibliotek – o którym mowa w § 8 ust. 1 pkt. 2 oraz § 9 ust. 1 pkt 1. – obowiązuje do 19 kwietnia 2020 roku.

Wciąż obowiązują podstawowe zasady indywidualnej ochrony oraz pozostałe ograniczenia, nakazy i zakazy określone w Rozporządzeniu Rady Ministrów z 10 kwietnia 2020 roku.

Ponadto od dnia 16 kwietnia 2020 roku do odwołania obowiązkowe jest zakrywanie, przy pomocy części odzieży, maski albo maseczki, ust i nosa podczas przebywania poza adresem miejsca zamieszkania lub stałego pobytu. Obowiązek dotyczy wszystkich osób poruszających się w przestrzeni publicznej oraz pracujących w instytucjach kultury.

Zakaz dotyczący organizacji imprez masowych i innych zgromadzeń ludności obowiązuje do odwołania.

Biblioteka Narodowa przypomina również o zaleceniach dotyczących bezpieczeństwa epidemicznego w bibliotekach.

W związku z koniecznością przerwania łańcucha transmisji koronawirusa podjęto w Polsce decyzję o zamknięciu bibliotek do odwołania. Biblioteki od 13 marca nie mogą prowadzić czytelń oraz wypożyczalni, w tym przyjmować wypożyczonych egzemplarzy. Biblioteka Narodowa przekazuje poniżej zalecenia dotyczące traktowania wypożyczonych egzemplarzy po odwołaniu stanu epidemii w Polsce i wznowieniu pracy bibliotek.

Pełne zalecenia w linku powyżej.

Na podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 20 marca 2020 r. w sprawie ogłoszenia na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej stanu epidemii § 6 ust. 1 pkt. 2 oraz § 7 ust. 1 pkt. 1 zakaz prowadzenia działalności bibliotecznej zostaje wprowadzony do odwołania. Zakaz ten wprowadzało już rozporządzenie Ministra Zdrowia z 13 marca 2020 r. Przepis został powtórzony w ogłoszonym 20 marca nowym rozporządzeniu.

Zachęcamy również do zapoznania się z opinią Biblioteki Narodowej dotyczącą ograniczenia działalności bibliotek publicznych w czasie stanu zagrożenia epidemią. Opinia ta jest przydatna w organizacji pracy bibliotek oraz rozmowach z organizatorem, również w czasie epidemii.

Opinia Biblioteki Narodowej dotycząca ograniczenia działalności bibliotek publicznych na podstawie Rozporządzenia Ministra Zdrowia z Dnia 13 marca 2020 r. w sprawie ogłoszenia na obszarze RP stanu zagrożenia epidemicznego (Dz.U. Poz. 433)

Opinia ta jest przydatna w organizacji pracy bibliotek oraz rozmowach z organizatorem, również w czasie epidemii.

Na podstawie decyzji Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego biblioteki publiczne zostaną zamknięte dla czytelników od 12 marca.